bugün

dünyanın en büyük 17. ekonomisinden insan manzaraları...

--spoiler--
Küçükçekmece Fatih Mahallesi'nde oturan 1 çocuk annesi Jale Ergür'ün evine, kanserden dolayı hayatını kaybeden eşi ismail Ergür'ün borçları yüzünden haciz geldi. Hacizi önlemek için 5 sene önce bankadan 15 bin TL kredi çektiğini söyleyen Ergür, "Kocamın bana bıraktığı borç nedeniyle kredi çektim. Onun borcunu ödedim. 900 TL emekli maaşı alıyorum. Her ay 650 TL bankaya kesiliyor. 500 TL kira veriyorum. Elektrik, su, telefon artık gerisini siz hesaplayın. Paraya ihtiyacım var. Bana emekli maaşımdan para kalmıyor. Bu yüzden 4 aydır simit satıyorum. 2 sene sonra bankaya olan borcum bitiyor. O zamana kadar çalışmak zorundayım. Simit satarken zorlanmıyorum. Küçük yaştan beri çalışıyorum. Sabah 06.30'da evden çıkıyorum. Akşam saat 19.00'da da eve dönüyorum. Bazen simitlerim satılmıyor. O zaman cepten gidiyor" diye konuştu.
--spoiler--

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20726386.asp

eknomi tıkırında diye göbek atanlar... allah topunuzun belasını versin...
ben evdeki koltuğumdan utandım bu manzara karşısında büyük koltuk sahibi kişiler alınmıyorlar mı hiç acaba?
"elimde olsa ben öderim" durumlarının aşılmasının gerekliliğini bir kez daha gözler önüne seren kadındır. ülkemizde insanlar 50 yaşından sonra çalıştırılmamalı gözüyle bakılmakta. böyle birşey söz konusu değil. hatta bu kadın böyle düşünen köhne zihniyetlere çok önemli bir ibret manzarasıdır. o yaşında bile ekmeğinin peşinde koşmayı bilmesi çok güzel birşey. acınma, devlete sövmeye gerek yok. borç borçtur, ödenir.
ekonomimiz çok güzel, o kadın suçlu, hatta hükümeti zora düşürmek için yapıyor olabilir. mutlaka ergenekoncudur. tutuklanmalı.
81 yaşında bile, ölen kocasından borç
mirası kalmasını sağlayan yasaları çıkaranlar, emekli maaşına haciz koyanlar, verdiği üç kuruş parayı senelere yaya yaya faizi ile geri almaya çalışanlar, hayatı boyunca çalıştığı halde, 81 yaşında hala üç kuruş borcu ödemek için senelerce çalışmak zorunda bırakacak sistemi kuranlar. yazıklar olsun!
burada bankanın verdiği krediyi de mercek altına almak gerekli 5 yıl önce çekilen ve bitmesine 2 yıl kalan 15000 tl lik nasıl bir kredi ki aylık 650 tl taksidi olsun.artan ödemeli taksitler olsa bile 7 yıl vade olmayacağı için arada teyzemiz yine kredi çekmiş olabilir bence bu tip durumlara karşı ekstra önlem olarak emeklilere verilen kredilerde geri ödemelerin maaşlarının üçte birini geçmesinin yasayla engellenmesi gerekir. *
bu teyzemizin çabası onurudur... onu bu yaşında sokak sokak gezdirmekse bu toplumun, yasaların, siyasetin ve iktisadi düzenin kolektif utancıdır...

81 yaşında lan! kredi puanını mı hesaplıyorsunuz kadının... hiç yemek yemezse daha kısa vadede öder mi acaba borcunu?
rte görüyor musun bunları? oradan kuru sıkmakla olmaz bu işler.
2 saat bile iş yapmayıp ayda milyarlar kazanan insanları görünce yaşadığı dünyanın adaletine küfrettiren kadındır. anladık dünya bir sınav ama çalışan birisi 3-5 satır bi şeyler doldurur kağıdında. en adaletsiz sınavda bile yazacak bi şeyler bulunur. bu kadının direk kağıdı boş...
cennet o'nun ayaklarının altındadır.
zenginin daha zengin olması erdemdir, fakirin yoksulluk içinde kıvranması onun ahlaksızlığıdır.*
işte bizim ekonomi programımızın temelini oluşturan görüş.
gözlerimi yaşartan elleri öpülesi bir ninemizdir.
"Kurban olduğum Allah verdikçe veriyor", allah belamızı veriyor.

görsel
hobi olarak bu işi yaptığını sanan dingillere, entry girmeden önce hakkında araştırma yapmayı salık verdiğimiz durumdur.

bu kadıncağız hemşire emeklisidir ve emekli aylığı 950tl'dir (tv8'de duydum). eşinden kalan 15 bin liralık borcu nedeniyle maaşının 650 lirasına banka el koymaktadır. kadının ev kirası 500tl'dir ve 200tl daha sadece ev kirası için kazanmak zorundadır.

81 yaşında ne hale geleceklerini düşünmeyen akıl yoksunu insanların, şu yaşta azıcık yorgunken bir işi zorunluluk sebebiyle yaparken ne denli zorlandıklarını düşünmek gerekir.

bu kadın hobi amaçlı ya da boşluğa düştüğü için çalışmıyor; ev kirasını ödeyebilmek ve karnını doyurabilmek için zorunlu olarak çalışıyor.

yaşlıları iyi tanıdığını zanneden güdük akıllılara tavsiyem, 80 yaşın üstündeki insanlarla daha sık vakit geçirmesidir.

edit: lan bi de 12 saat oyalanmak içi çalışıyor yazmışlar ya, allah seni 12 saat aç karnını doyurabilmeni sağlamak için "oyalanmak" zorunda bırakırsa anlarsın oyalanmayı...*
evinde torunu veya özürlü kızı, çocuğu olan ve onlara ekmek parası getirmek için didinen onların iyiliğini isteyen kadındır.
elleri sabah akşam 12 saat öpülesi kadındır. yarı yaşındakiler kapı kapı dilenirken, kendisine bu yaşamını kazanmanın yüce mücadelesinde ne kadar saygı duyulsa azdır.
içim kıyıldı.
ellerinden öpülesi emek insanı.