5816 sayılı atatürk ü koruma kanunu

 1. 238 -34
  5816 sayılı yüz karası kanundur. atatürkçülük ya da kemalizm adı altında sirketlesen kisilerin yegane sığınağıdır. ayrıca devletin sığınacağı tabusunu yaratıp sonra her kirli isinin önüne tabusunu koymasının en cirkin seklidir.

  ancak fasist ülkelerdeki diktatörler için uygulanan bu kanun kaldırılmalı, atatürk tartışılmalı ve atatürk'ü kullananların maskeleri düsürülmeli, takiyyeci ruhları ortaya cıkarılmalıdır. budur.
  #99730
 2. 41 22
  atatürk ü koruması için çıkarılmış ama ona en çok zararı veren şeydir.
  kemalist lerin üstüne atladığı bu kanunu ne gariptir ki demokrat parti çıkarmıştır.
  #1299213
 3. 0 0
  (bkz: 5816 sayılı atatürk ü koruma kanunu)
  #1300768
 4. 1 1
  (bkz: 5816 sayili ataturk u koruma kanunu)
  #1624520
 5. 32 4
  zamanında demokrat parti'nin halka ve orduya şirin gözükmek adına çıkarttığı bir ucube kanun. herhangi bir demokratik ülkede başka bir eşi benzeri varmıdır bilemeyeceğim ama böyle şahsa özgü bir kanun olsa olsa faşist dikta rejimlerinde görülür. tck'ya göre zaten herhangi bir şahsa hakaret etmek suç iken ayrıca atatürk'e özel bir kanun çıkartmak, yarattığımız bir imgeye tapınmak, onu kutsal bir mertebeye yükseltip dokunulmazlık zırhıyla kuşatmak nedendir. atatürk'ün de hatalar yapabileceğini, eleştirilebileceğini, sözlerinin ve yaptıklarının birer kati doğrular silsileri olmadığı ve yenilenip değiştirilebileceğini neden kabul edemiyoruz. neden birer dogmalar yığını arkasına sığınıp düşünmeyi bir kenara bırakıp yetmiş senedir yerimizde sayıyoruz. bizim yerimize birilerinin en iyiyi, en doğruyu , en idealini düşünüp karar verdiğini varsayıp kafamızı kuma gömüyoruz. demokrat parti attığı taklalar ve anti demokratik uygulamaları/yasaları ile bilindiğinden gayrı pek şaşırmamak gerek aslında buna. ama kemalistlerinde bu takiyeye kanıp, demokrat parti ile ortak bir zemin yakalamaları da ilginç.

  "atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir."

  buyrun ilgili maddeden bir bölüm. atatürk'ün büstünü kirletirseniz 5 yıla kadar ceza alabilirsiniz. sigara izmaritinizi nereye fırlattığınıza dikkat edin derim ben. böylesi bir komedi zor bulunur.
  #2253077
 6. 10 10
  ülkenin kurucusunu, kanunla koruması çok inciticidir, o kişi, bu küçümsemeyi, haketmemektedir, sanki ülkesinde, kabul görmemektedir gibi bir durum ortaya çıkarmaktadır. yeni anayasa çalışmaları sırasında, kaldırılmalıdır. ülke bu garabet yasadan kurtarılmalı, önderi özgürlüge kavusturulmalıdır. çıktıgı dönemdeki, inönücülügün, atatürkçülük gibi dikte ettirilmesi gibi bir tehlike kalmamış, inönücülük pasifize edilmiştir.
  #2610781
 7. 39 -13
  atatürk'ün korunmaya ihtiyacı olduğunu gösteren kanun.
  #2818111
 8. 5 1
  demokrat partili olmasına rağmen halide edip adıvar'ın karşı çıktığı kanun.
  #2818124
 9. 25 9
  atamızın ihtiyacı olmadığı kanundur.
  #2999679
 10. 16 16
  Atatürk'ün Ben size, hiçbir dogma, hiçbir nas bırakmıyorum sözüne uymadığımızı gösteren kanun...
  #3047627
 11. 12 -4
  ülkesinin kurucusu kişiyi kanunla koruma dengesizligine düşme halidir, dünyaya verilen imaj, sanki ona hakaret eden var şeklindedir, oysa, o kanunu menderes, inönüden ülkeyi koruyabilmek için çıkartmıştır, atatrük ün resmini paradan devlet dairesinden kaldırtmıstır inönü, resmen ismini ülkeden kazımaya çalışmıştır. bugünün kemalistleri aslında inönücülerdir, gizli ajandalarında atatürk ün ismini kazıyıp yerine inönü yazacakları günü kollamaktadırlar.
  #3111366
 12. 13 -3
  bu kanundan dolayıdır ki, ülkede tek atatürkçü tayfa, işçi partililer kalmıştır, onlarda aslında ergenekonculardır.
  #3111373
 13. 6 6
  ATATÜRK ALEYHiNE işLENEN SUÇLAR HAKKıNDA KANUN
  Kanun Numarası : 5816
  Kabul Tarihi : 25/7/1951
  Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 31/7/1951 Sayı : 7872
  Yayımlandığı Düstur : Tertip : 3 Cilt : 32 Sayfa : 1842

  Madde 1 : Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
  Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir.
  Yukarki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır.

  Madde 2 : Birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumi veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasiyle işlenirse hükmolunacak ceza yarı nispetinde artırılır.
  Birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.

  Madde 3 : Bu kanunda yazılı suçlardan dolayı Cumhuriyet savcılıklarınca re'sen takibat yapılır.

  Madde 4 : Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

  Madde 5 : Bu kanunu Adalet Bakanı yürütür.
  #3111414
 14. 18 -4
  dünyada başka bir örneği olmayan nev-i şahsına mümhasır kanun.*
  #3513344
 15. 14 -2
  bu kanun maddesinde degisiklik yapilmasi gerektigine inaniyorum ben.

  tamamdir, bir devlette cezayi devletin organlari uygular. lakin sadece bu kanun maddesi icin infazin halk'a birakilmasini istiyorum. ataturk'e hakaret edenlerin cezasini olusturulacak olan bir halk meclisi versin. bu mecliste * verilen kararlar yine halk tarafindan uygulansin.

  ataturk gibi vatan kurtaran biri icin bu az bile. ama maalesef bu siyasi iradeyi gosterecek bir siyasi parti yok piyasada!
  #3520714
 16. 0 0
  mirasyedi denen tiplerin bu ülkede ne kadar bol olduğunu farketmiş Atatürk' ün çıkardığı kanundur.
  #3717281
 17. 1 1
  (bkz: 5816 sayili ataturk u koruma kanunu)
  #3717301
 18. 0 0
  (bkz: 5816 sayili ataturk u koruma kanunu)
  #3726012
 19. 4 2
  celal bayar'ı asılmaktan kurtaran kanundur...
  #4209594
 20. 9 1
  demokratik toplum olma yönünde daha çok adımlar atmamız gerektiğini gösteren somut bir örnek.

  atatürk'ün korunmaya ihtiyacı mı var?

  daha yeni yeni "atatürk'ü sevmiyorum" diyebiliyor insanlar. bunu tahmin etmiş olmalılar ki yıllarca bunu dile getirmeye korkuttular insanları. daha yeni yeni, yahu ahmet kaya kürtçe şarkı söylediği için mi ihraç edildi? yazık bize diyebiliyoruz kendimize..

  ama v for vendetta'da ki gibi...kaçabilirsiniz ama saklanamazsınız..

  velhasıl bundan 20-30 sene sonra;

  "ya bu türkler ne kadar barbarmış, kürtçe konuşmak, şarkı söylemek yasakmış, atatürk'ü eleştirmek yasakmış" diyecekler.

  (bkz: #4756714) o zaman asın beni!
  #4758990
 21. 3 1
  türkiye de bu kadar sevildiği iddia edilen bir kişiyi kanunla korumanın gereği nedir diye düşünmeden edemiyor insan.

  atatürk ün bize fazla anlatılmayan olumsuz yönlerinini ortaya çıkartanları kolayca yobaz/bölücü ilan etmek, atatürk e yönelik sıradan eleştirileri çarpıtarak prim yapmak olmasın sakın bu kanunun ardında? *
  #4881666
 22. 17 7
  her tarafa büstlerinin yapıldığı, bütün resmi kurumlarda resminin asılı olmak zorunda olduğu birisini neden kanunla korumak zorunda kalırsınız? cevap basit ve çok açık: halkınızın içine sindirememişsinizdir, sorgulanması gereken bazı durumların sorgulanarak iyi olmadığının açığa çıkmasından korkarsınız. ulusların bir çoğu tarihine bir kahramanın adını ve gölgesini yerleştirmek ister ve birisini ne kadar az tanırsanız o kadar kahraman olur.

  edit: entryi kötü oylayanlara yazdıklarımı destekledikleri için teşekkür ediyorum. sorgulamamak demiştim ya işte bundan bahsediyordum. neler sogulanmalı, iyi olmayan durumların neler olduğunu düşünüyorsunuz gibi sorular sorulmadan kötü oylamalar gelmeye başladı.
  #4882008
 23. 1 1
  (bkz: resmi tarih)
  (bkz: resmi ideoloji)
  #4882022
 24. 25 -1
  o adam olmasaydı senin adın ahmet değil de patrick mustafa değil de christian olurdu. dinini, şerefini, benliğini, namusunu kurtardığı milleti tarafından da bırakın o kadar da korunsun. kaldı ki sadece yazılı olarak korunmakta, real olarak sözlüğün durumundan ne hallerde olduğunu görmekteyiz. bu kadar kıt düşünceli adamlarla oturup da hasbihal etmek hangi mantığa sığar ben bilmiyorum arkadaş.

  şu milli mücadele dönemini said nursi'nin hayatını ezberleyeceğinize gidip okusaydınız, şimdi en kral atatürk sevdalısı adam sizler olurdunuz. mustafa kemal milli mücadeleye başladığı zaman yanında 1 elin parmağı kadar adam yoktu. ve aynı mustafa kemal insanları dinden cahilleşmesin diye laikliği getirdi.

  kültür seviyesi ve okuma yazma oranı artsın halkın cahilliği bir nebze de olsa geçsin diye harf inkilabı getirdi, sonuç ortada. ah be atam keşke zeka devrimi de yapsaydın, ben bu insanlarla aynı oksijeni soluyup, aynı nüfus cüzdanına sahip olamam. ben bu adamlarla aynı ülkenin vatandaşı mıyım ? gel de siroz olma aq...
  #4882043
 25. 6 -2
  demek ki bu ülkede atasına nankörlük yapan,onun mirasına saygı duymayan, kurduğu cumhuriyet düzeninini yıkıp yerine şeriat rejimi getirmeye çalışanlar ve bu yolda ataürk e her türlü lafı söylemeyi, her türlü pisliği yapmayı ilke edinen tüyü bozuklar var ki devlet bu nankörlere karşı atasını korumak, onun hatırasına sahip çıkmak için böyle bir kanun çıkarıyor. ne var bunda? ayrıca benim dinime hakaret edenin de, benim atamın büstüne saygısızlık yapanın da .... * * *
  #4883985