bugün

yaşadığım apartmandır.

50cm kiriş genişliği var.

normal mi değil mi merak etmekteyim.
zemin sağlam değilse 6 katlı apartmanda oturmak akıl karı değil. onun dışında binayı yapanın kolon genişliği konusunda hata yapacağını sanmıyorum çünkü hatalı bir hesapta bina deprem olmadan da çöker. ayrıca depreme dayanıklıkta kolon sağlamlığından çok kirişler ve duvarları yaparken kullanılan malzeme önemli bence. kolonlar dayanıklı olsa bile diğer etmenler depreme dayanıksızsa bu sadece binanın komple göçmesini engeller. zemin kötü, malzeme dandikse uzun süreli şiddetli bir depremin yaratacağı etkiyle alt kattaki kolonlar kırılacaktır. üst kısımlar iskelet yapısı korunarak alt katın üstüne biner. binanın yüksekliğine göre de yıkımın sonucu değişir. o yüzden kaya zeminler harici zeminde 4 katın üstünde binalarda oturmanın mantıklı bir yanı yok. zaten deprem yönetmeliği bu şekilde ama çakallar kaçak katla, giriş kat numaralarıyla falan deliyorlar yönetmeliği sonuç ortada.

tabi yine de işin uzmanına kontrol ettirmek lazım bina ne kadar dayanıklı diye açık ve net.
Arkadaslar betondur demirdir bunlardan insaat sirasinda ornekler alinir. Dolayisiyla yeni yapilan bir binanin denetim yapan yapi firmalarindan gecer not aldiysa yikilmasi zor. Ha evin duvarlari gider orasi ayri mesele, binanin yukunu duvarlar tasimadigi icin zaten cok dayanikli olmasina da gerek yok. Yeni bina yonetmeligi gayet yeterli gibi duruyor insaat muhendislerinin yorumlarindan anladigim. He adamin biri gider, konuta 4 kat siniri getirilen yer icin belediyeden degil, bakanliktan izin alir nasil alirsa ve oraya diker 20 kat. Onlari bilemem.
1. KAYA ZEMiN Mi BiLMiYORUM.

2. BiNA ASLINDA 2 KATLI YAPILACAĞI iÇiN ONA GÖRE TEMEL ATILMIŞ. ANCAK PARA BULUNUNCA 4 KAT DAHA ÇIKILMIŞ ÜSTÜNE.

2012 DE BiRiNCi KATTA KOLON KOPMUŞTU TAMiR EDiLDi AMA SONRA.
Şu başlıkta yazan bilgiyle ne de güzel yorum yapıyorsunuz, hepiniz mühendis oldunuz basimiza. daha bakilmasi gerekn bir suru parametre var diycem de hic laf anlatasim yok. Bilgi sı*mak bu kadar kolay olmamalı.
kolon mu, kiriş mi? bir onu netleştirelim.
kiriş değil kolon.

50 cm ortalama.

ama hepsi 50 değil bir kaç cm dar yapılan da var. ölçtüm tek tek daireyi.

iyi mi kötü anlamadım gitti.
(bkz: welcome to turkey)
arkadaş çok güzel analiz yapmış ancak bu ideal binalar için geçerli.

oturduğum binayı ne mühendis ne de müteahit yapmış.

inşaat kalfası yapmış koca binayı.
BEYLER, EVDE KiRiŞ GÖREMiYORUM. KOLONLAR VAR TEK TÜK AMA KiRiŞ YOK. SADECE DUVARLAR VAR. KOLON UN ENi 50 CM. AMA DERiNLiĞi 15 CM FiLAN HERHALDE. iYiCE MORALiM BOZULDU.
ilkokul mezunu müteahitler ile bu iş olmaz.

doğrusu sadece inşaat mühendisleri müteahit olabilmeli.

herkes eczacı baytar dişçi beçki olamıyor ama herkes inşaat müteahiti olabiliyor.

sorun burda.
Bunu denetleyen, imarına, iskanına, esteğine, kösteğine onay veren devlet memuru, taksim' de sallandırılmalıdır.
100 kişi öleceğine, kabahatli olan, görmezden gelen, rüşveti cukkalayan haysiyetsiz ölsündür.

Velev ki müteahhit onursuzun, hırsızın, karaktersizin teki, sen bu ülkenin memuru olarak, milletin vergisiyle evine ekmek götüren biri olarak, bu onursuzluğa Nasıl göz yumarsın?

Salt müteahhitler, mühendisler, teknisyenler sorgulanıp ceza almamalı, en büyük cezayı bu sikimsonik yapılara onay veren resmi merci ve kurumlar ve çalışanları almalıdır.
Nokta!
güncel Önemli Başlıklar