bugün

bitmek bilmeyen bir konu son noktayı koymak adına mükemmel bir ağırlıklı ortalama ile şahsıma mütevellit rakamları açıklıyorum;

galatasaray 15 milyon
fenerbahçe 14 milyon
beşiktaş 10 milyon
nufüs sayımı yapılsın gereçek ortaya çıksın.
(bkz: bence bin gassaraylı onbin fenerliyi yok eder) *
galatasaray'lılar götünden uydurdukları anketlere dayanarak sürekli kendi taraftarlarının fazla olduğunu iddia ederler. maç hasılatı, forma satışları, medya popülerliği, reklam gelirleri gibi konularda fenerbahçe'nin fersah fersah gerisindedirler nedense.
çarşı bu duruma son noktayı koymuş;

"en çok taraftar bizde diye böbürlenenler unutmamalıdırlar ki en çok sinek de bokun üzerinde olur"
%33 fenerbahçe
%67 bukalemunspor.
taraftar derken ne kastedilmektedir. Sempati mi? Yoksa takımına destek olmak için her hafta maçlara gidenler, kulüp mağazalarından çıkmayanlar, internetini, telefon hattını, kredi kartını takımına faydası olsun diye takımının sponsorlarından alanlar mı? Yoksa deplasmanda karşılayan taraftar sayısı oranları mı önemlidir.

Bu veriler ışığında en fazla taraftarın Fenerbahçe'de olduğu aşikardır. Ben X takımını tutuyorum diyen futboldan anlamayan erkek ve kızlar eklenince buna yakın bir oran çıkabilir doğrudur. Ancak hem Fenerium'un yıllık cirosunun GS Store, Kartal Yuvası ve Trabzonspor'un takım mağazasının toplam cirosundan fazla olmasıyla, deplasmanlarda karşılayan taraftar sayısıyla, borsadaki değerinin tüm rakiplerinin tamamının 3 katına eşit olmasıyla, maçları izleyen ortalama seyircisiyle bu tartışmanın açık ara galibi fenerbahçe'dir...
Türkiye genelinde taraftarların
%35'i Galatasaray,
%33'ü Fenerbahçe,
%20'si de Beşiktaş taraftarıdır.

http://www.hurriyet.com.tr/spor/futbol/11949029.asp
her zaman galatasaray ın önde olduğu sayıdır. facebook ta en çok fanı olan takım barcelona, ondan sonra galatasaraydır. bu bile niceliği anlatmaya yeter. ama sen forma satışına, medya popülaritesine, gazete vs tirajına takılıp kalmışsın. bahsedilen sayı dünya ortalaması baz alınarak yapılır. burada da galatasaray siker!
(bkz: en uzağa ben işiyorum)
--spoiler--
fenerbahçe'nin piyasa değeri, diğer üç kulübün değerinin toplamını aştı. fenerbahçe 1.4 milyar dolarlık piyasa değeri üzerinden işlem görürken, galatasaray'ın değeri 569, trabzonspor'un değeri 317, beşiktaş 250 milyon dolarlık piyasa değerine sahip bulunuyor. halka arz modeli nedeniyle daha önce yabancı yatırımcıların ilgi odağı olan spor kulüpleri, bu modelden geri dönmeleri nedeniyle yerli yatırımcıların eline geçti.
--spoiler--

1.4 milyon dolar > 569+317+250

kaynak

--spoiler--
fenerbahçe’nin ligin ikinci yarısındaki çıkışıyla birlikte fenerium mağazaları’nda da satış patlaması yaşanıyor. şu ana kadar 175 bin forma satıldı. bu rakam 300 bine çıkarılıp 10 milyon dolar da gelir bekleniyor.
--spoiler--

http://www.sesverturkiye.com/fenerium-da-satis-patlamasi-4664.html

he sallıyorum bukalemun...

Taraftar olarak fenerbahçe'nin önde olduğu, sempatizan ya da seyirci olarak gs'nin başı çektiği tahminlerdir.
güncel Önemli Başlıklar