bugün

tüik'e göre açlık sınırı..

tüik'in siyasi bir kuruma dönüştü(rül)düğünün son göstergesidir bu belki de.. iktisadi ve beşeri hemen her verinin hesaplama yöntemlerini değiştirip makyajlayan kurum, kamu-sen ile hükümet arasında yürütülen zam görüşmelerinde kullanılmak üzere bu rakamı uygun görmüştür.. ayıptır.. insanın g*tüyle gülesi gelmektedir..

ayriyetten
(bkz: guleriz aglanacak halimize)
tuik'in yurovizyonda komşusuna 12 puan veren ülkeden zerre farkı kalmadığının en güzel örneğidir. ya tamam anladık başınızdakilerin yalakasısınız da insanlarla çok afedersiniz ''t.şşak'' geçmek de neyin nesi? güldürürken de düşündüren tuik açıklamasıdır.

(bkz: tuik bize son şakasını yaptı)
(bkz: bu kez güldürmedi)
Günlük besin ihtiyacının kaloriye göre endekslenmiş hali ile yapılan sınır. ancak ve ancak bütün bir ay boyunca domates ve makarna yerseniz bu fiyata ulaşıyorsunuz. Sağlık mağlık hak getire.
4 kişilik bir aile bir ay boyunca sadece ekmek (birkaç tane de zeytin) ve suyla beslenirse (o da ölmemek için) belki o zaman doğruluk payı kazanacak iddia.
götünüzde don olmadan nasıl yaşanması gerektiren ücrettir.
4 kişilik bir aile için açlık sınırıymış. 2 ekmek, 2 çeşit peynir, bir şişe kolanın 10 ytl tuttuğunu varsayarsak * bir ay yetmeyecek parardır. kaldı ki 4 kişi..
şimdi bi ekmek ne kadar bilmiyorum ama 750 ykr varsayalım. bu aile 4 kişiymiş. öyle zeytindi, peynirdi, sebzeydi, meyveydi... lükse kaçmaya gerek yok. eti söylemiyorum bile.

neyse, her öğün kişi başı 1 tane ekmek yese bu insanlar 4x750 = 3 ytl olur bir öğünlük masraf. günde 3 öğünden 3x3 = 9 ytl. bir ayda malesef ki 30 tane kocaman gün var. elim gitmese de çarpıyorum; 9x30 = 270ytl. limiti çoktan aştık ama bi de su içirelim. çok içmelerine gerek yok zaten, su da neyin nesiymiş öyle. günlük 2 ytllik su içsinler. ya da vazgeçtim o kadar israfa da gerek yok. 1 ytl olsun. 1x30 = 30 ytl. eh bir de sonuçları toplamak gerekir; 270+30 = 300 ytl.

sadece ekmek yeseler bile yettiremiyolar görüldüğü üzere sevgili tüikçiler. tayyip amca da havyar yiyerek intihar etsin bu durum karşısında.

o değil de hani hepimiz 3 çocuk yapıcaktık lan? aile niye 4 kişi olsun ki? 2+3 = 5. ama "bi tanesi bebekken enfeksiyon kapıp öldü" diyosanız bilemiycem.
ilkokul numaramın çıkması ile "ulan bi iş olmasın" diye kıllanmama neden olan utanç.
ilginç bir rakam hemde çok ilginç. çünkü ne yaparsam yapayım o rakama ulaşamıyorum. bende istatistik okuyorum ama sanırım hala damarlarımdan biraz insanlık akıyor çünkü orakamı elde edemiyorum.
istatistik topluluğuyla tüik' e konferansa gitmiştim öğrencilere tanıtım amaçlı gerçi önümüzdeki 20yıl genel merkeze uzman, uzaman yardımcısı alınmayacakmış oda ayrı bir mesele madem almıyacaksınız neden geldik oraya neyse gittik güzel bi konferans salonları var yani öyle ayda 255ytl ile geçinip açlıktan nefesiniz kokorak giremeyeceğiniz bi salon,
açlık sınırına göre kişi başı günlük yaklaşık 2 ytl harcamamız gerekiyor yani 24 saat boyunca, tüik' de konferans çıkışında misafir olduğumuz için bize ikramda bulundular meyve suyu ve su verdiler *meyve suyu 75ykr su 50ykr yani 1,25 ytl yani yaklaşık olarak tüik bana günlük yiyeceğimi verdi, aaaaa evet evet şimdi anladım o 2 saatte ölmediğimiz için açlık sınırını su ve meyve suyuyla hesaplıyorlar.

http://www.ntvmsnbc.com/news/457350.asp
bu parayla aç kalmamak imkansız.
bırakın aç kalmayı ölmek bile imkansızdır bu paraya.. bunun doktor raporu var, ambulansı var, kefeni var yıkaması var, efenime söyleyeyim defini var, imamı var..
30 gün
her gün 750 kuruştan 4 ekmek *, 750 kuruşluk 4 şişe su= 6 lira x 30= 180 ytl...

geriye kalan 45 lira da sanırım bozdurup bozdurup harcanmak için.
düşük maaşın, açlığın, yoksulluğun, aile geçindirmenin, emeğin, alın terinin ne demek olduğunu bilmeyen takım elbiseli adamlar tarafından belirlenmiş açlık sınırı. hem de tek kişi bile değil, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı. kimilerinin elinin kiri olan bu miktar, asla bir ailenin bir ayki ihtiyacını karşılamaz. bunu açlık sınırı olarak belirlemek iki şeye delalettir: ya sahiden dalga geçiyolar * *, ya da kafayı yediler. bu paraya ancak aç kalınıp ölünür. *
rakam zaten inanılmaz komik onu geçtim de ben bu hükümetin hastası, özelleştirmelerin yararlı olduğunu düşünen, ekonominin gidişatının muhteşem olduğuna inandırılmış arkadaşların buna yorumlarını merak ediyorum. ulan madem o kadar para kazandırdınız bu millete neden bu kadar düşürmeye çalışıyosunuz memur maaşlarını. adama bi çüşşş derler.

tanım: tüik'e göre 4 kişilik ailenin açlık sınırıdır.
birde hükümet toplu görüşmelerde memurların karşısına bu rakamla çıktı. hadi tüik' dekiler bilgisayardan çıkan bu rakama hiç bakmadan hükümete ilettiler **onlar hiç mi bakmadı bu rakamlara.
(bkz: emine erdogan in kanyon levent i kapatmasi)
(bkz: harvey nicholas)
**
ah bir kereliğine bir gösterseler bu sınır ne kadar düşükmüş yani bi denesinler ölmezerse tamam başımız ustune.
bir keresinde bir arkadaşa tüik'in açılımını sorduydum. tüküreyim iktidarına dediydi arkadaş. * öylesine güldüm ama anlamadıydım, meğer adam keramet ehliymiş. *
Nasıl hesaplanıyor dendiğinde bir ailenin 80 farklı gıda harcaması bıdı bıdı bıdı bişeyler geveliyorlardı.Biz burda 4 farklı gıda malzemesi ile bu hesaplamayı yapamazken adamlar 80 malzeme ile yapmışlar.Bravo diyoruz.
güncel Önemli Başlıklar