bugün

Bacak bacak üstüne atmak son derece derli toplu bir oturuştur.

Asıl çirkin olan mal beyanında bulunur gibi bacakları 90 derece açıp oturmaktır.

Ama insanda kompleks olunca, böyle konuşması normal.
alışmışlar milletin el pençe divan beklemesine tabi. öğretmenler kalkıp gitmeliydi.
Öğretmen gibi otur ne demek ben onu merak ediyorum.

Bunlar hep önlerinde el pençe divan durulmasını istiyor heralde.

Atanmışların diktatörlüğü de ne bileyim...
Önce kendi üslubunu değiştirmesi gereken validir. Birader ne ya.. Kendisi saygısız bir şekilde oturduğunu düşündüğü o öğretmenden daha saygısızdır. Çok rahatsız ettiyse şakayla karışık güler yüzle falan lafını sok. Bir de uzatıyor. Bence gereksiz bir uyarı ama işte..
Şuraya bir de şunu bırakalım Da utanan olur belki.

görsel

Geri zekalılar için anlatıyorum. Bu ülkenin kurucusu, başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk; bir sınıfta ders anlatan öğretmenin dersini bölmüyor, bırakın ders bölmeyi yerinden bile kaldırmıyor. Saygıyla ve ayakta dersi dinliyor.

Şimdi sorarım sana birader! Sen vali misin! Vali gibi dur da görelim.
Kendi kafasının öğretmenini istiyor, adam haklı. Ben de kendi kafamın valisini istiyorum vali gibi giyinsin, otursun, konuşsun; Eeee nerde hani?
Böyle öğretmenler istiyoruzmuş, kimsiniz ki siz? Kafanızdaki şekil nerden?
Utanmadan, show ola birileri göre, Allah Allah, Allaam yarabbim çekiyor bir de.

Çok çirkin hareketler bunlar.
Tassaga kil olamayacak adamlari vali yaparlarsa boyle olur. Ogretmen ne dedi acaba, sana ne yarragim demeyen ogretmenin de ne bileyim. Ben bunu demesem her gece yatmadan once kendime bela okurdum.
Bir öğretmen olarak fikrimi şöyle belirteyim; öğretmen de vali de haksız. Evvela bir vali karşısında bacak bacak üstüne atılarak oturulmaz. Devlet adabı ve terbiyesi bunu gerektirir. Gelelim vali beye; öğretmenin yaşını bilmiyorum. Belki genç ve tecrübesiz bir öğretmendir. O kadar insanın içinde ve böyle bir günde öğretmeni azarlamak yakışmamış vali gibi tecrübeli ve makam sahibi birine. Gençler hata yapabilirler ancak vali görmezden gelebilir veya esprili bir dille ve öğretmenin kalbini kırmadan durumu kotarabilirdi. Olmamış yani...
Orada bir öğretmen değilde bir sarıklı ayak ayak üstüne atsa yine aynı tepkiyi verir miydi merak ettim doğrusu..
Kendisi mülki amirim olduğu için yorum yapamıyorum arkadaşlar kusura bakmayın diyeceklerim bu kadar.
Ülkenin kurucusuna edilen ağız dolusu hakaretleri görmezden, duymazdan gelenler; normal sayanlar kalkmış burada bacak bacak üstüne atmanın valiye saygısızlık olduğu hakkında fetva veriyor!
Öğretmen de;

- sen soytarı mısın? Birader ne demek? Karşında bir öğretmen var. Saygılı ol.

Diyebilseydi ooh dadundan yinmezdi. Tabii meslek hayatını bitirirdi bu küçük firavunlar!
Burada devlet terbiyesinden dem vurup ona buna ergen diyen sik kafalılar devletin valisinin resmi bir törende herkesin önünde birine karaborsa bilet satıcısı gibi “birader” diye hitap etmesine ne diyor acaba?
işte chp zihniyeti.
istediğiniz kadar eksileyin. Öğretmen bir 'devlet memuru'dur. Vali ise ilin en üst mülki 'amiri'dir.

Sen doktor da olsan öğretmen de olsan memursun. Amirinin karşısında bacak bacak üstüne atamazsın. Atarsan böyle çarpılırsın.

Valinin üslubu Hoş olmamış. Daha lisan-ı münasiple kürsüden indikten sonra uyarabilirdi.

Ama bu bile öğretmenin bacak bacak üstüne atmasını meşru kılmaz.

Amirin karşısında Bacak bacak üstüne atmak uygundur diyenlere bir şey demiyorum.
ne yapacak el pençe divan mı duracak? valim sen çok yaşa mı diyecek? bu gün öğretmenler günü be adam. sorsan hz ali'nin " bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" lafını söyler.
Adamın adı cüneyit'miş lan. Kim çocuğuna böyle isim kor olm? Kesin istememişler bunu. Cüneyt değil, cüney"it". okul hayatı boyunca kesin çok dalga geçmişlerdir bununla. Onun ezikliğiyle geçirmiştir yıllarını.
Cüneyt arkın filmlerinin sinema salonlarını kasıp kavurduğu yıllarda bir harfle cüneyt olmayı, yani kahraman olmayı kaçırıp cüney-it olmak.
Bir de adam kayseriliymiş. Kayserililer "bundan bi cacık olmaz" dedikleri çocukları memur yaparlarmış. Bunu hep şehir efsanesi sanırdım. Ama gerçekmiş.
Yazık la adama.
herşeyi bırakıp peygamber efendimiz den s.a.v bir örnek vermek isterim. kendisi bir toplumda kimseyi rencide etmezmiş. eğer uygun bulmadığı bir durum varsa bazı kimseler şöyle şöyle yapıyorlar. yapmasalar daha iyi diye genel bir uyarı yaparmış.

daha çok öğrenmemiz gereken şey var sizden efendim. s.a.v.
evet makama saygı olmalıdır.
ama vali peygamber sanırım ki, karşısında bir oturma şekline ilişkin bir protokol var.

ve ayrıca.
vali? birader? vali gibi konuş desek hatalı oluruz değil mi?

ve yalan mı, yalansa yalan deyin diyerek alkış gelene kadar uzatması.
Vali öğretmen açısından değil ama Devlet adabı, görgü, saygıdan bahsedenler ilk önce kendileri bu değerlere uygun davranmalı.
Saygı sevgi emirle yönetmelikle kazanılmaz.

Rahmetli Mehmet Akif Ersoy için edebi yönünü aşağılamak yok saymak için "siz baytar mısınız?" Diyene "evet, yeriniz mi ağrıyor?" Demesinde ki zeka ve inceliğin farkında olmayan insanlara verdiğiniz makamlar görevler yüzünden bu durumlar yaşanıyor.

Doğru yanlış vali haklı olsa bile eleştirdiği bir durum tutum seviyesine inerek aynı mecrada konuşamaz.

Edibüdü: Mehmet Akif Ersoy halkalı veterinerlik okulundan birincilikle mezun olmuştur. Ayrıca bilimsel çalışmalar yürüten ilk Veteriner Hekimliği Derneği olan Osmanlı veteriner bilim Derneği kurucusu üyelerindendir. Anadolu'da Balkanlar'da ve Arabistan'da görev yapmış çalışmalarda bulunmuştur.
vali salak değil herhalde durduk yere öğretmene bulaşsın. demek ki protokole uymayan bir biçimde oturuyor ki vali de uyarmış. hatta geçmişinden örnek vermiş. burada ki bazı mallarda öğretmen o diye salya akıtıyor.

el pençe divan dur demiyoruz ama bir adabı olur bu işlerin. evinde değilsin sonuçta. öğretmeniz diye her her şeyi kendilerine mübah sanıyorlar. muhalif davranacağım dersen böyle itin götüne sokarlar işte.
Oturmayı kalkmayı bilmeyen adamları öğretmen yapıp çocuk emanet etmemizi istiyorlar. Bulunduğun ortama bak bi. O yapılacak hareket mi? Sokarlar lafı böyle.
adamın yüzünden kibir akıyor. Muhtemelen çocukluğunda ve gençliğinde çok ezmişler bunu.
Kamusal güçüyle egosunu okşayan bir validir.

Normaldir bu durumlar.

Mekan: konya

Makam: vali

Öğretmenliği bırakıp, istediğim gibi otururum sana ne birader deseymiş keşke.
Türkiye'de belli makama gelen insanların düştüğü kibir çukurunu herkes biliyor zaten benim hayret ettiğim şey meslektaşlarına yapılan bu hareketi çılgınlar gibi alkışlayan topluluk. Eğer ki salonda bacak bacak üstüne atmayı yasaklayan bir kural yoksa (ki böyle saçma bir kural olmaz.), kimse birisinin oturuş şekline karışamaz. Koskoca vali öğretmenler gününde, bir öğretmeni bu şekilde rencide ediyorsa, boşuna hiç kutlanmasın bu gün.