bugün

emlak balonu patlamasıyla çıkacak krizdir.
Başlığı ben açmak isterdim fakat 2016 yılında açılmış.

Bir currency krizi olarak başlayıp dolar, euro vs. büyük para birimlerinde %100 ve üzeri enflasyonla birlikte gelen küresel ekonominin küçülmesiyle slumpflasyona dönüşecek olan küresel ekonomik kriz.

Önümüzdeki yıl bütün dünya krizde olacak, belki singapur gibi bir kaç ülke sıyrılır ama genel bir kriz yılı olacak.

Krizin sebebi demokrasi denen düşük zekalı insan gruplarına oy hakkı verilmesi sistemi ki bu deliliktir.

2020 yılı küresel ekonomik krizi 2021 yılında dünyanın gördüğü ilk nükleer savaşı başlatacak eğer dünya halkları barış için diretip demokratik hükümetleri düşürmezlerse.

Önümüzdeki yıl bu başlığa bakıp bakıp demokrasiye çok küfreden olur umarım.
3. sıradan kendime rezervasyon ayırttığım kriz. 2020'ye kadar dayanırsak çok iyi. Ülke her an patlamaya hazır.
2020'de dolar ve euro uçacak, mülteci krizi daha da derinleşecek.... Zaten başka bir seçenek yok ki. Gardaş bura Türkiye.
eczanede 20 gün önce 3.5 liraya aldığım sonta kateteri %100 zamla 7 lira olmuş.
Lan yavas lan, bak ben ki lan-ulan dememeye ant icmis insanim, bana lan dedirttiniz, sizi tebrik-takdir-tahsir artik ne b*k ise onu ediyorum.

Kriz gelirse (2016-2018 donemindeki daralma azalmaya basladi) yalnizca akp’lisine girmeyecek, chp’li isverene de girecek.

Ve pc oyunlarinda gordugu aksiyonu gercek yasantida deneyimlemeye calisip teror orgutlerine katilan liseli cocuklar gibi savas-kitlik donemi heyecanini yasamaya calisan buyumus liseli tavirlari takinacaksaniz, dedigim gibi, biraz yavas.

Daha coook caglar-sureler var onumuzde, birbirimize soz edecegimiz. Yavas.
Yerimi ayırtayım editleyecem.
Şimdiden girdi.

Akp esnafının anasını kanırtarak siken krizdir.

Şimdi onlar düşünsün.
Uludağsözlük semalarına uğramamış kriz. Vay anasını sayın seyirciler.
dünyayı tehdit eden krozdir. corona ile beraber çıkmaza giren dünya ulkeleri merkez bankalari direk mudahale ediyor. suan imf krize gidiyoruz 70 lerden beri yaşanacak en buyuk kriz demiş. sıkı ttutunun.
Enteresan şeylere gebe krizdir. Fırtına öncesi sessizlik hakim.
korona sağolsun resesyona sebep olacak likid artışını, piyasaları durdurarak çatır çatır bastıkları paraları eritmekte kullanacaklar. bu da bi 10 yıl daha sistemin sürmesi demek. ama eskisi gibi değil.
Fatura yine halka kesilecek. Daha çok vergi gelecek.
Benimde işsiz kaldığım kriz anasını satayım.
20 yıldır muhalefetin yapamadığı muhalifliği dolar bey tek başına yaptı ve yapıyor. Aynı gemideyiz deyip hazineyi boşalt, ihaleleri yandaşlara ver, corona zamanı da halktan 10 lira dilen. Yemezler oğlum yemezler. Biz sizinle hiçbir zaman aynı gemide olmadık ki zaten. Bize filikaları ve can yeleklerini verip başınızın çaresine bakın dediniz. Şimdi gemi su almaya başlayınca bizim can yeleklerine ve filikalara gözünüzü diktiniz. Turizm, otomotiv, dışarıya yapılan tarım ihracatı vs durmuş durumda ve türkiye'nin bu sene ödemesi gereken 170 milyar dolara yakın dış borç var. Evet doğrudur Dolarla geldiniz ama dolarla da gideceksiniz siyasal islam bey...
bu kriz abd'yi zayıflatıp. çin'i güçlendirir.
tek kutuplu dünyadan, iki kutuplu dünyaya geçiş olur.

ancak asıl kabusu avrupa birliği'nin yaşayacağını düşünüyorum.
bir yere not edin.
kriz hep vardi.
onemli olan uretim.sekteye ugradigi icin kitlik olmamasi.surekli tuketim olan su gunler iyi gunlerimiz.
sezonluk isciler yasaktan dolayi sehirler arasi yolculuk yapamiyor.urunler nasil toplanacak.

(bkz: şimdi daha kötü günler var)
heerkeşş reyizi gısganiyiiii.
(bkz: türkiye ekonomisi çöp diyen jcr)
Korona.
hali hazırda türkiye ekonomisi için iyi şeyler söyleyemiyorken ve zaten ülkemizin ekonomisini etkileyen en önemli faktör gelişmiş ülkelerin ekonomisi iken, gelişmiş ülkelerin bile ciddi resesyonlara gireceği bu dönemlerde adından söz ettirecek.
fed bizimkilere siktiri çekti.
ve ne swap nede borç verdi .
Nede bu saaten sonra imfyle anlaştırır.
Çünkü
Imf içinde abd kabul oyu vermezse istesekde alamayizki o parayı ;
alsakda çok sıkı sermaye kontrollü olur
ve özellikle kamuda Sağlık hariç diğer kurumlarda kıyım yaşanabilir..
Yunanistanı unutmayın hükümete yasa çıkartıp 420 bin memurdan 105 bini yani 4/1 isten çıkartırdı.
2009 da
2001 de bize yapmadılar bunun sebebi ozellesicek kurumlarımızın olmasaydı
Buna güvenip kamuda işçi ve memur çıkarmak için zorlanmadık.
lakin şartlar değişti yunanlılar gibi her poku sattık
Teminat göstericegimiz bir şey kalmadı
Sonumuzda onlara benzer...
Geriye ise
iki seçenek var ;
Ya faiz artırmak yada
Dövizin fırlamasına göz yummak...
(bkz: 8 mayıs 2020 dolar kuru)
Valla ceberut mal sahibim arayıp aylık kirayı 18 binden 9 bine düşürdü üstelik kendisi azılı bir kemalisttir şu an hala şoktayım.
Ne çektiysek bu kavram kargaşası yüzünden çektik. Yıl olmuş 2020, dolar olmuş 7 küsür adam hala şov’u krizle karıştırıyor. Başlığın doğrusu: 2020 ekonomik şovu.