bugün

türkiye ekonomisinin 2011 yılına da hızlı başladığını gösteren durumdur.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25190021/

(bkz: 2011 de ekonomi hızlı büyümeye devam edecek)
(#10964661)
geçen senenin(2010) ocak ayına göre artıştır. bir önceki aya göre ise yüzde 13,2 düşmüştür.
(bkz: what the fuck are you talking about)
(bkz: istediği gibi anlamak)
(bkz: algıda seçicilik)
50 milyar dolarlık cari açık 750 milyar dolarlık ekonomi içinde sıkıntı oluşturma olasılığı bahsedildiği kadar büyük değildir.

ancak tabii ki düşürülmesi gerekir.

umulan cari fazla vermesidir.
Cari dengeyi finanse etmenin yolu dışarıdan sermaye girişi sağlamaktır. bunun anlamı da cari açık arttıkça dışa bağımlılığın artmasıdır.

ayrıca başlık için tekrar ediyorum; bir önceki aya göre sanayi üretimi yüzde 13,2 düşmüştür. olay biraz da nereden bakıldığı ile ilgili.
ülkemizdeki yabancı yatırımcıların sayesinde oluşan düzeydir.
bir yanlışlık olmasın bir önceki aya göre yüzde 13,2'lik bir düşüş olmamıştır.

(bkz: 2010 aralık sanayi üretiminin yüzde 16 9 artması)
linkleri vermekle yetinmeyip içeriklerini okursak daha iyi anlayacağımız artış ve düşüşlere örnektir.

"2010 aralık" sanayi üretimi "2009 aralık" üretimine göre yüzde 16,9 artmıştır. bu 2011 ocak ayının 2010 aralık ayına (bir önceki ay olur kendileri) göre düşmediğini göstermez.

ilk entryde verilmiş linkte yer alan haberden de aynen aktarıyorum noktasına virgülüne dokunmadan; "Sanayi üretimi 2010'un Aralık ayına göre ise yüzde 13.2 geriledi."
haber'de yanlış yazıldı diye biz de yanlış yapacak değiliz ya.

bir gerçek var ortada.

2010 aralık ayında sanayi üretimi yüzde 16,9 artmış.

2011 ocak ayında yüzde 18,9 artmış.

yani bir önceki aya göre yüzde 13,2 gerileme olmamıştır.
2011 şubat'ta yüzde 1500 artacağının işaretidir. okuduğunu anlayamayanlar için her şey mümkündür.

son not olarak okuduğunu anlayabilen azınlık için;
sanayi üretim endeksi 2005 yılı sanayi üretimi endeksi 100 olarak alınarak hesaplanır. geçen sene bu oran "ocak 2010 için yüzde 99,3" iken bu sene "ocak 2011 için 118,2" olmuştur. "2010 aralık ayında ise endeks 136,2" olmuştur.

dört işlem ile anlatmak gerekirse;

136,2 - 118,2 = 18 eder,
18 / 118,2 = 0,132 eder (sonraki basamakları boş veriyorum)
0,132'nin yüzde ifadesi de yüzde 13,2 olur.

haber yanlış dedi yaa.*
(bkz: uçsa da keçi uçmasa da)
gemi inşaa sektörü için doğru olabilir rakamdır. Geçen yıl hiç iş yoktu örneğin, bu yıl ise Askeri ihaleler falan derken işler biraz da olsa açıldı ama durum içler acısı tabi.

Ama 2000lerin başlarında o büyük ekonomik krize rağmen büyük bir ivmelenmeyle gemi inşaa sektörü çok yüksek üretim sayılarına ulaştı, Ama 2005-2006da yeniden düşüşe geçip geçen yıl dibe vurdu, bu yılda hala dipte.

yani dibe vurunca üzerine birşeyler koymak mesele değil. Mesele üzerine koyakoya zirvede kalabilmek. Yoksa yüzde 18 arttı yüzde 20 arttı hikaye basitçe 1000 kişiye düşen üretim sayısı 1 iken 18 olsa ne olur olmasa ne olur?
bu artışlar nedense vergi ve zamlarla doğru orantılı,belliki iç pazardaki tüketimde daha büyük bir artış var.
ekonominin bir önceki aya göre gerilemesi anormal bir durum değildir. sektörel bazda bazı aylarda üretim tüketim düşer veya çıkar. örneğin, yazın turizmin artması gibi. bu nedenle ekonomistler genelde geçen yılın aynı ayına bakarlar.
geçen yılın aynı ayına bakıldığı gibi bir önceki aya da bakılır. biz de kendi işimizde aynı şeyi yapıyoruz. mevsimsel ve takvimsel etkilerden arındırılmış hesaplama da yapılır. dediğim gibi nereden bakıldığına göre değişir. mesela geçen sene ocak ayı süper bir ay değildi. ona bakıp şu kadar yükseldi süperiz anlamını çıkarmak da çok doğru değil.

doğru olan bütün sayıları bir arada vermek. insanlar kendi değerlendirmesini kendi yapsın. işine gelen sayıları vermek bana propagandadan başka bir şey değil gibi geliyor.
hangi açıdan bakıldığı önemli.
http://ekonomi.milliyet.com.tr/sanayi-uretimi/ekonomi/ekonomiyazardetay/09.03.2011/1361798/default.htm