bugün

ytl nin y sinin kalkmasi olayını tedavüle girmesi beklenen, en yeni, en gıcır gıcır ve en büyük banknot türü. üzerinde yunus emre'nin resminin basılı olması kararlaştırılmıştır.
boyut açısından 100 liradan da büyük olacağı aşikar. yakın bir zamanda a4 ebatlarında banknotlar çıkarsa şaşırmayalım ..
(bkz: 200 liralik banknot)
bu sıfırlar neden atıldı merak eder olduk. açıklanan enflasyon rakamlarına bakınca en büyük paranın 2 katı değerde para basmanın mantıksızlık olduğu düşünülür. ya enflasyon rakamları yalan ya da artık çuvalla para kazanan adamlar var. paradan sıfır atılmadan önce en yüksek banknotun 20 milyon olduğunu hatırlatır kemal unakıtana selam ederiz.
(bkz: 200 liranin uzerinde yunus emre resmi olmasi)
günlük kullanımda 100 ytl lik banknotların bile zar zor bozulduğu ve kimsenin almak istemediği halde şimdi 200 tl çıkartılıyor. maaşını 200 tl'lik banknotlarla alan vatandaşların parayı bozdurma sorunlarıyla karşı karşıya olması muhtemeldir.
Yılbaşından itibaren YTL'den TL'ye dönülecek ve 200 TL'lik banknot piyasaya çıkacak. Ekim'de tanıtımı yapılacak TL banknotlar, yüksek güvenlik özellikleri taşıyacak. Paralarda, Yunus Emre, Nene Hatun gibi isimlerin resimleri yer alacak.
eğer yapılırsa türkiye çok değil 10 sene sonra yine milyonlu banknotlarla karşılaşabilir.
enflasyon göstergesi olmayan sadece taşımakta kolaylık sağlayacak paradır. 1000 euro piyasada gayet güzel gezerken 200 ytl yi eleştirmek mantık sınırlarını zorlamaktır.
enflasyon iniyor yalanını en güzel şekilde ortaya çıkaran banknot. çok yakında 500 ve 1000 liralıklar da çıkacak piyasaya.

1000 euro da sadece bankalar arası kullanılan bir paradır. piyasada geziyorsa büyük ihtimalle sahtedir. aman diyim.
tedavüle girişinin üzerinden 2 yıl geçti. lakin sanırım sadece 1 kez görebildim. -ki o da benim değildi.
cebinizde olduğu zaman size güven ve mutluluk veren kağıt parçası.
bundan 2 yıl önce bir kez elime geçmişti hiç unutmam, insan bir garip olmuyor değil. 5-10 dakika sürse de birlikteliğimiz, güzeldi.
çamaşır makinasının camından yıkanırken gördüğümde bana " çamaşır olaydım da makinada yıkanaydım, durulanaydım " söylemini gerçekleştiren türkiye banknotu.
geldiği gibi giden paradır. misal şuan 3 tane duruyor cüzdanda ama 3 gün sonra yok harç yok kitap yok bilmem ne derken uçup gidicek.
maaşı bu banknotlarla aldığınız vakit çok kallavi maaşınız yoksa geçici bir süre depresyona sebebiyet verebilir.
dolmuş şoförüne uzatılması, donu indirip taksim'de domalmakla aynı tehlikeye sahiptir.
çok güzeldir lan.
bankadan 200 lira çektiğimde bile gelmiyor bu para. hep iki yüzlük ya da dört ellilik olarak geliyor her yerde. ben açıkçası inanmıyorum bu paranın olduğuna. varsa da, benim olmayan parayı neyleyim.*
Bankalardan başka yerde görülmesi zor olan paradır.
maaşın 5 parçadan oluşan pasta gibi düşünürsek eşit parçasından bir dilim. kaybedilirse o ay beliniz doğrulmaz.
hiç eskimeyen para kanımca, elime aldığımda anladım bunu. kimse kullanmıyor ki abi niye eskisin dedim sonra kendime. darphaneden yeni gelmiş gibi hep gıcır gıcır.
Yürürlüğe girmemiş paradır.

Edit: yürürlükteymiş amk ben daha neden görmedim o zaman ?
efsane ya o.
Ben geçen gün burger king e verdim. Bozdurması dert olan paradır.