bugün

şüphesiz ki güşlü türkiyenin çoh eyi ehonomisinin en belirgin verisidir. biliyorsunuz 16 yıllık akp iktidarı 2011 yılında, yani bundan 7 sene önce 2023 yılına kadar ulaşmak için kendisine hedefler belirledi. yani toplamda bu hedefe ulaşmak için önlerinde 12 yıl vardı. bunun bol keseden 7 yılını şıppadanak harcadılar. kaldı 5 sene.

peki neydi bu hedefler?

1- dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak.

2- yıllık gayri safi yurtiçi hasılayı 2 trilyon dolara çıkarmak.

şimdi gsyh güncel bilgisi 207,839 milyar dolar görünüyor.

http://www.tuik.gov.tr/HbGetirHTML.do?id=27826

bu yıl sonuna kadar ödememiz gereken 183,3 milyar dolar borcumuz var. tabi bu borç da sadece bir yıllık taksit tutarı.

http://gazetekarinca.com/...miktari-183-milyar-dolar/

toplam borç stoğumuz 453,2 milyar dolar. sadece dış borç.

http://www.bloomberght.co...gu-4532-milyar-dolar-oldu

özetle bu verilerin tamamı, önümüzdeki 5 yıllık süreçte tamamlamamız gereken 2 trilyon dolara sadece 2,5 trilyon dolar uzakta olduğumuzu gösteriyor.

kendi kendine 12 yıl önce hedef belirleyip, 5 yıl kalınca hedefe bu kadar yaklaşmak muhteşem bir istikrar örneği.

istikrar sürsün. türkiye büyüsün. durmak yok yola devam. güşlü türküye. hedev iki bün yürmü üç. yabarsa gene ağh pardi yabar.

sanırım hepsini söyledim. şimdilik teşekkürler.
Erdoğan bunu mitingde söylese acayip alkış alır.
Denemesi bedava.
şimdi gsyh güncel bilgisi 207,839 milyon dolar görünüyor demiş liseli.
matematik önemli bir derstir güzel kardeşim. Filozof Platon’un akademisinin girişinde “Matematik bilmeyen giremez” yazar.
ve sen o akademiye asla giremezsin o yüzden git chp gençlik kollarına üye ol. kimbilir belki hatun bağlarsın.
ama bu zekayla işin zor onu da bil.
(bkz: içeri girdiğimde matematik ağlıyordu)
(bkz: zarrab gelecek cari açık bitecek)
Şuraya azıcık idrak yeteneği olan okusun, akp nin 16 yıldır koyunları nasıl güttüğünü anlasın, götündeki dona kadar ingiltereye ipotek edip nasıl borçlandığımızı anlasın diye sayfa sayfa yazı yazıyoruz. Her cümlenin altına kaynağının linkini yapıştırıyoruz ki ezbere konuşmadığımız anlaşılsın.

Malın biri kalkmış, ikinci satırda milyar yerine milyon yazılmış diye (telefon klavyesinin tahmini) matematik bilmez liseli chpli diye muhteşem tespitlerde bulunuyor.

Akpyi sadece liseli ergen chpliler eleştiriyor sanıyor. Bilmiyor ki okuma yazması olan, iki haneli toplama çıkarma işlemini yapabilen, günde 2 cümleden biraz fazla okuyan herkes Akpyi rahatlıkla eleştirebilir.

Ben ülkücüyüm. Malın tekiyim. 35 yaşında bir ergenim. Lise mezunuyum. Hayatımda bahar şenliği dışında üniversiteye gitmedim. Ama senin ne kadar zeki bir koyun olduğunu anlayabiliyorum şampiyon.

Allahtan kardeşim değilsin. Altına sıçana kadar döverdim seni bu aşırı ukalalığın için.

Edit: ayrıca sağol. Düzelttim.
hala beklenen 2 trilyon dolardır. kaldı şurda 4 sene. hadi bağalım.
görsel
Gorselseki haritada elinde en yüksek döviz rezervi olan ülkeler sıralanmış. Birinci sırada çin var sonra yavaş yavaş azalıyor. Çin'in bile toplam rezervi 3 trilyon civarında. Ee dünyadaki tüm fiziki dolar rezervinin 90 trilyon olduğunu varsayarsak o 2.5 trilyon dolar için ne kadar zaman bekleriz siz hesap edin.
2022 31 aralık'ta bir mucize olacak ve türkiye'ye 2,51 trilyon dolar miras kalacak.
güncel Önemli Başlıklar