bugün

işteydim, akşamüstü. mezun olduğum okulun mezunlar sitesinden ırkçı bir kız söyledi ilk. inanamadım, ve bana bunu söylerken canımın ne kadar yanacağını bildiğini düşündüm sonra. hrant'ı vurmuşlar bak, sen de dikkat et diyordu yazdıklarına. çıkar çıkmaz bütün arkadaşlar bi' şekilde buluştuk ve aktık ykm'nin önüne. katilleri kollayanların gözetiminde haykırdık: "faşizmi döktüğü kanda boğacağız!" ama hrant yoktu işte. faşizmi döktüğü kanda boğmak... hrant dink'in o güzel kanında. bir an ürktüm hatırlayınca. aslında ne kadar üzücü olurdu bu hrant dink için. bir kurşun da bizim tarafımızdan sıkılmış gibi. her yer karanlıktı, bir çocuk "ermeni'yi vurmuşlar layn" diye arkadaşına bağırıyordu metrodan çıkarken ben. evet, ermeni'yi vurmuşlar. o kadar uzaktaydı ermeniler bizden. ve hrant dink, o her şeyiyle güzel adam. işte her aklıma düştüğünde hrant, ağlarım o günden beri. abartmıyorum, bir çiçeğin bu kadar rahat ve hoyratça koparılıp yok edilmesine rağmen nasıl çiçekler büyüyebiliyor bu toprakta? ah hrant!
19 ocak sıradan bir gündü. yine insanlar doğdu ve öldü. ha bu arada güvercinler, ne zamandan beri bir ırka hakaret dolu laflar eder oldu?
saat 14.30 agos önü
saat 19.00 taksim
zamanında hepimiz hrant'ız hepimiz ermeni'yiz ifadesi üzerine "milli gururları incinen" zavallıların işi katil çocuk olmaya, kontrcu olmaya vardırdığı gibi, bugün de "2 ekim'de ne olmuştu", 10 kasım'da nolmuştu" şeklinde sulandırılmaya çalışılıyor.

çok bayatsınız ve bende sizi çok daha sinir edecek tarihler var, insan olun.
bir insan öldürdülmüştü.
olana burdan bakmaya başladığımız zaman gerçekleri ve 'birbirimizi' görmeye başlacağız sanırım.
asıl düşmanın hrank,rojin,michel,hans,pavel,ahmet vs. olmadığını anladığımız zaman doğruları görmeye başlayacağız.
-okyanus aşırı ilk radyo yayını yapıldı.
-japon askerleri burmayı işgal etti
-james watt doğdu
-auguste comte doğdu
-edgar allan poe doğdu
-jenson button doğdu

http://tr.wikipedia.org/wiki/19_ocak
suskun kaldırım taşları, bilindik adres sormalar...
sus, sussunlar, korkarlar yoksa sormaları....
sorulacak neden dört nokta,
sok götüne kalanı,
benim yaram bana yeter, beni tanıyan tanır...
aykırımı sende al içine,
teo ve sevgili edasıyla,
sus; cevap verme,
ve bir daha bakma aynaya,
görebildiklerin kadar bu entry,
aykırı, isyankar, mahrur bakışlı çocuk edası...
ben yazdım ya sen okursun, bilmeden,
tanrı gözüyle...
bu kadar tantana yapılıyor bu kadar slogan atılıyor ama benim merak ettiğim bi nokta var..Acaba ermenistan'da yaşayan(aradaki husumetlere rağmen) ermenistan'ı seven türk bir gazeteci yazar bir ermeni tarafından öldürülse onlar bizim insanımız için bu kadar yas tutup bu kadar gündemde tutarlarmıydı bu olayı?
http://3.bp.blogspot.com/...3DVHrs/s320/19%2Bocak.jpg
hepimiz ermeniyiz diye sokağa dökülenlerin sorusu.
ha birde unutmayanlar var fakat unutturmamak için hiç bir girişimde bulunmayanların çoğunu oluşturanlardır bu unutmayanlar.
arkadaşlarla çay içtik. hrant dink'in öldüğünü duyunca tüm arkadaşlarıma çay ısmarladım,4 5 kişiydik. keyifle çaylarımızı yudumladık. darısı başkalarının başına diyerek iyi dilek temennilerimizi sunduk.
19 ocak'ta ne olmuştu? ne olmuştu 19 ocak'ta?
hatırlaması güç olmalı, yok mu bir hatırlatan?
yoksa unuttunuz mu ayakkabıların sahibini?
unuttunuz mu gazete kağıtlarını?
19 ocak'ta ne olmuştu?
ne olmuştu 19 ocak'ta?
4 yıl önce Bugün, Ogün diye bir katil...
insanlık bir gol daha yedi.
Hrant dink öldürülmüştür. Akabinde yurdum entelleri ve tatlı su solcuları kıyameti koparmıştır. Lakin hemen bir gün sonrasını kimse hatırlamamıştır. Ermeni ve rus ordusunun 140 kişiyi katlettiği 20 yanvar katliamı'nı kimse sorgulamamış, kimse hepimiz türk'üz diyememiştir.

(bkz: 20 ocak ta ne olmuştu)
(bkz: black january)
(bkz: 20 ocak 1990 yanvar katliamı)
(bkz: 26 şubat ta ne olmuştu)
içimizdeki ermeni olanları ortaya çıkaran gün.