bugün

bazı andavalların yazı yazmakla vatan mı kurtarılır, sözlükte şekil yapıyorsunuz yea diye nutella yiyerek sallamaya çalıştığı süreçtir. fakat bu paşaların bu kampanyayı içine aldıkları için böyle çığlık atmaları normaldir. tahrik başlıkları açmak, ne sikim iş diye yorum yapmak, entryleri eksilemekle olmuyormuş demek ki beyler. kampanyayı düşünen, organize eden, katılan, oylayan, emeği geçen, manevi olarak destekleyenine teşekkürleri borç bilirim kendi adıma.
Katkılarımız ile düzgün bir şekilde tamamlanmış süreç. Ne elimiz koptu ne de ayağımız. Bir birliktelik sergilediysek ne mutlu bize!
gayet güzel ve hoş olmuş kampanya sürecidir. 19 entry girdik vatan mı kurtardık hayır ama bir ışık çaktık bu da bize yeter. hala bu ülkede bugünlerin önemini bilen kişilerin olduğunu gördük. düşünen, katılan, yazan ve destekleyen herkesin eline sağlık.
bu ülkede milli duyarlılığın kaybolmadığını kanıtlayan kampanyada yaşadıklarımızdır. Ben gönderdiğim toplu bilgilendirme mesajlarıyla bir çok yazarın nickini ezberledim. *

eğer bu memlekette bazıları bazı şeyleri doğrudan yapamıyor, bazı sözleri doğrudan söyleyemiyorsa böyle vatansever kesim sayesindedir.
başarıyla sonuçlanmıştır.
saygı ile geçirilen bir süreç. başarılı olmuştur.
sözlükte beraberce bir şeylerin başarılabileceğinin güzel bir örneği olmuştur.
kemalistlerin artık iyiden iyiye şizofrenleştiğinin ve kendi bacaklarına sıkmaya başladıklarının sonuçlarını barındıran süreçtir.

nesli tükenmekte olan kemocanların yeni kemocan yakalamak için giriştikleri bu üretim prosesleri seçmiş oldukları sembol ve ikonlar açısından oldukça manidar. lakin can çekişen bir fikriyatı diktatoryal soslarla 2012 yılında insanların damarlarına zerk etmek istemeleri oldukça gülünç duruyor. inanın kendilerine acıyarak bakıyorum. üzülüyorum yani insanlar nasıl bu derece gülünç duruma düşüyorlar anlamak mümkün değil.
Anlamlı bir kampayaydı. katılan arkadaşlarımız gün boyu, belirlenen başlıkları sözlük gündeminden düşürmediler ve kampanya amacına ulaştı. Ayrıca yapılan tüm tahrik ve hakaretlere karşı oldukça sağlam duran ve tahrikçilerin tuzağına düşmeye yazarlarımızı bir kez daha tebrik ediyorum.
"sözlüğe 19 entry girince ne olacak yea" diyerek bıdı bıdı yapan öküzler için ufak bir analiz yaparak özetlemeye çalışacağım kampanya.
kampanyaya önayak olan arkadaşlarımızın da belirttiği üzre 100'den ziyade yazar arkadaşımız gün boyu klavyeleri ile bu günün anlam ve önemini betimlemeye çalışmışlar. her birine ayrı ayrı teşekkür ederim.

şimdi 100 kişi katılmış olmasından yola çıkarsak...

bu 100 kişinin ana ve babalarının, kardeşlerinin, eşlerinin, çocuklarının ortalama 5 kişiye tekabül ettiğini varsayarsak 500 kişi eder mi? eder...
demek ki 500 kişi hala bizi biz yapan değerlere sahip çıkıyor demektir bu da.

500 insan, 500 can, 500 bilinçli ve vatan sevgisi ile atan yürek, 50 milyon öküz yobaza bedel midir?
bedeldir.

neticede bizler 19'ar entry girdik, siz de sike sike okudunuz, yorumlar yaptınız, çamur atıp güneşi balçıkla sıvamaya çalıştınız. ama dün uludağ sözlüğe bakan herkes 19 mayıs ile ilgili birşeyler gördü, atatürk ile ilgili değişik şeyler okudu, milli mücadelenin ne zor şartlar altında verildiğini bir kez daha idrak etti.

bilmem anlatabildim mi?

hala anlamadıysanız?

(bkz: koyduk mu)
aslında o kadar da başarılı geçmemiş kampanya sürecidir. kısaca anlatayım. 19 mayıs için benim gördüğüm 2 kampanya vardı.

birisi 19 mayıs ta 19 entry girme meselesi. kampanyaya katılacakların uzuuuncana bir listesi çıkartıldı. propagandalar yapıldı. güzel organize ediliyordu yani. ama dün(çok geç saatte değil, öğlen vakti) bu listedeki yazarların girdikleri entry sayılarına baktım. genelinin entry sayısı 19'un üzerindeydi. nadiren 19'da bırakan gördüm. ki bu kampanya ilk başladığında "dayanamazsınız, cevap vermek istersiniz bir şeylere" dedim ama tepki almıştım. belirlenmiş 19 başlığın her birine 50-150 arası entry girmek kolay(zira entry sayısını 19 mayıs'ı kutlayan nüfusa oranlasak yine yüzleri kızaracak). önemli olan 19'da bırakabilmekti, yemedi.

bir diğer kampanya ki asıl rezalet budur bayramsever kitle açısından, anıtkabir zirvesidir. adamlar 3 kişi anıtkabir'e gitmişler zirve diye. eee, cumartesi gününüzü hibe edecek kadar dava adamı değilsiniz demek ki. komik.

bu iki kampanyaya(varsa başka kampanyalara) hakkını vererek katılanları, davasını hz. ibrahim'e su taşıyan karınca misalince yaşatanları tebrik etmek boyun borcudur şu ortamda. ama tüm bunlara rağmen mental orgazmı ihmal etmeyen kitleye de götümle kahkaha atıyorum.

edit: 19 entry girme kampanyasında 19 sembolikmiş sadece, asıl amaç başlıklar altında buluşmak imiş. ben kampanyanın manifestosunda okuduğum kadarını yorumluyorum. asıl amacı bilemem.