bugün

herhangi bir hile yada katakulli dönmese yüzde 53 hayır, yüzde 47 evet çıkacaktır.
hile olmazsa hayır çıkacak.16 nisan günü herkes sandıklara sahip çıksın.gittiği her yerde.hayırcı veya evetçi olmanız farketmez.
Mutlak sonuç Evet'tir. Sosyal medyadaki söylenenlere göz atmanız yeterlidir.
Kıyasıya bir yarış olacağını düşünüyorum. Tahminim %53 evet, %47 hayır.
hatalı açılmış başlıktır. referandum anayasa değil başkanlık için yapılmakta. anayasa sadece kılıf. başkanlığa geçilince başkanın hareket alanını sonsuz ebatlarına getirmek için hazırlanan bir kılıf sadece.. meclisten geçen maddelere bir bakın bakalım halkın selameti için bir tane madde var mı. yoksa her birisinde "cumhurbaşkanı şunu atar cumhurbaşkanı buralara müdahale eder" şeklinde mi..
Inşallah ülkemiz için hayır lı çıkacak olan sonuçtur. Inşallah oylarken vicdanlara danışılır.
çevremde o kadar çok akkoyun var ki etkisinde kalmış olduğumdan rüyamda evet çıktığını gördüm.
Rüyanın tersi çıkar derler tek umudum o.
zaten kate upton u bile görmüşlüğüm var.
çıkmaz bu rüya da.*
Yuzde 60 civari evet. Akp secmenine gore 5 puan oynayabilir. Tahminim akp secmeninden yuzde 45, mhpden yuzde 5, hdpden yuzde 10 12 oy gelmesi. Toplam 60 yani.

Baslik sahibinin de biraz matematik ve mantik konusunda problemleri var herhalde. Bir tarafin minumum oyu yuzde 54 60 arasiysa obur tarafin max oyu 46 olur 40 degil.
evet'çilerin elindeki doğrudan dolaylı devlet imkânları göz önüne alındığında ve evet'çi kanadın büyük yüzdesini oluşturan akp'nin ve de rte'nin girdikleri tüm seçimlerden galip ayrıldığı gerçeğinin ışığında mâlûm sonucun çıkması kuvvetle muhtemeldir. oran tahmini verecek olursak; yüzde 58 evet gerisi de belli işte..
% 65-75 evet
%35 hayir cikar...
sosyal medyada 5-10 dakika harcayarak sonucu kendi gözlerinizle görebilirsiniz. "anayasa değişikliklerini okumadım ama chp hayır diyorsa oyum evet" diyenleri gördü bu gözler. takım tutar gibi parti tutup ülkesini sorgusuz sualsiz teslim ediyor millet. hiçbir uyuşturucu bu kafayı vermez. lan bu millet ne hallere düştü ya. nasıl bir nesil yetiştirdiler ki bu halde bakın. ki şimdi yetişen nesil daha da beter bir şekilde yetişiyor. sonumuz hayrola demek istiyorum ama bu gidişle pek hayırlı da görünmüyor.
kesinlikle evet çıkar. Zaten herkes evet demelim EVET deyin la sizde .
Tahminim.57 hayır 43 evet.
%52 evet

%48 hayır
..

Peki gerçek bu mu? Hayır. Gerçek rakam %60 hayır emin olabilirsiniz. Şimdiden uyandırayım. Sonra şeker dediler lokum dediler olmasın.
Akp + evetçi MHP'liler + islamcı hdpliler = %60

CHP + muhalif MHP'liler + hdpli teröristler = %40.
cevremdeki insanlara bakiyorum, konusuyorum ve korkarim sonuc evet olucak. tabii benimkisi cok kisitli bir gozlem.

ancak beni korkutan hususu belirteyim. evet diyecegini soyleyenlerin hepsi "tayyip diyorsa bir bildigi vardir" diye yaklasiyor olaya. bu adamin turkiye'deki kuru oyu zaten 50%

yani olaya "sistem degisikligi" olarak bakmiyor halkimiz. konuyu anlayip, analiz edip, ileride ne olur diye dusunmek yerine, koyun gibi cobaninin pesinden gidiyor.

mhp'de parti olarak akp'nin pesinden gidiyor. ciddi fire verecegini tahmin ediyorum ancak hdp'li kurtler kesinlikle evet vericek. turkiye'yi eyaletlere bolmenin yolu baskanliktan geciyor malesef.

erdoganin aldigi 50% , mutlaka fire verecektir ancak mhp'lilerin bir kismi evet diyecek. hdplilerin bir kismi evet diyecek be 50-55 arasi evete tekabul edecek diye dusunuyorum.

henuz tayyip sahaya inmedi. elinde kuranla miting yapmaya baslayinca, hayir diyecekleri terorist ilan edince oyu artacaktir.

uyu turkiyem.
Evet çıkarsa işte hayatımızda işte şu değişiklikler olacak. Hiç bilmediğiniz hiçbir yerde okumadığınız gerçekler:

Yeni Anayasa Paketi'yle birlikte yetkilerin tek kişiye devredileceğini söyleyenler çok vahim bir iddiada bulunuyor.

Diyorlar ki "Başkan isterse devlet kurumlarını bölgelere ayırarak ve özerklik ilan ederek ülkenin bölünmesine neden olabilecek!"

Her zaman söylediğim gibi;milleti kendileri gibi ahmak zannettikleri için istedikleri yalanı korkusuzca söyleyebiliyorlar.

Oysa ortada kapı gibi bir gerçek duruyor.

Anayasamızın 123. Maddesine göre idare ve yönetim kanunlarla düzenleniyor. Anayasamızın 126. ve 127. maddesine göre il, ilçe, mahalli idare v e belediyeler kanunlarla kurulabiliyor.

Cumhurbaşkanı'nın bu konularda kanun çıkarma yetkisi yok. Bırakın kanun çıkarma yetkisini, söz söyleme yetkisi dahi yok!

Bu durum onları tatmin etmiyor mu? O zaman gelin bu iddianın sahiplerine hep birlikte şu soruyu soralım:

"Cumhurbaşkanı'na özerklik ilan etme ve ülkeyi bölme yetkisi veriliyorsa, özerkliği savunan HDP ve PKK neden bu sisteme karşı çıkıyor?"

Bu soruya akıl ve mantık dairesinde bir cevap gelebileceğine inanıyor musunuz?

"Ama Habur", "Şey ama Oslo", "Fakat Çözüm Süreci" diye geveleyip duracaklar bunu siz de biliyorsunuz.

Sevgili kardeşlerim...

Yeni sistem yetkiyi de kararı da sadece ama sadece millete veriyor.

Nasıl olacağını anlatayım.

Anayasa Değişiklik Paketi şayet referandumdan geçerse, çıkarılacak kanunlarla beslenecek.

Örneğin, Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu değişecek. Dar bölge veyahut daraltılmış bölge sistemi getirilecek.

Ayrıca partiler istese de istemese de önseçim yapmak mecburiyetinde kalacak. Milletvekili seçimi ayrı, Cumhurbaşkanlığı seçimi ayrı olacağı için, bütün siyasi partiler milletin istediği isimleri aday göstermek zorunda kalacak. Liderlerin istediği adaylara oy verme mecburiyeti ortadan kalkacak.

Dayatma olması durumunda isteyen seçmen, bir başka partinin milletvekiline oy verebilecek.

Dahası...

Seçim barajı ya tamamen kalkacak, ya da en fazla yüzde 3 olacak. Bütün ama bütün partilerin temsilcileri Meclis çatısı altında olacak. Bir parti bir milletvekili bile çıkarmış olsa Meclis'te olabilecek.

Daha da önemlisi...

Seçmenlere, hizmetlerinden memnun olmaması durumunda, seçtiği milletvekilini azletme hakkı verilecek.
Bu sistem sayesinde vekiller Cumhurbaşkanı'nı ya da bakanları değil, milleti memnun etmek için çalışacak.

Ve en önemlisi...

Örnek veriyorum; herhangi bir il veya ilçede 100 bin oy toplayan seçmen, kendi bölgesinde yapılmasını istediği bir çalışmayla ilgili Meclis'e kanun tasarısı sunma hakkına sahip olacak! STK, vakıf ve derneklere de Meclis'e kanun tasarısı teklif etme hakkı tanınacak.

Yani kanun yapma yetkisi Cumhurbaşkanı ya da bakanlarda değil, millette ve milletin seçtiği milletvekillerinde olacak.

Cumhurbaşkanı sadece bütçeyle ilgili kanun yapabilecek. Bu kanun da Meclis'te kabul edilirse yasalaşabilecek.

Şimdi soruyorum...

5 yılda bir halkın vereceği oya mahkum edilen Cumhurbaşkanı mı tek adam oluyor?

Bugün vatana ihanet dışında yargılanamazken, yeni sistemde her suçtan, hatta her hatadan dolayı Yüce Divan'a çıkarılacak Cumhurbaşkanı mı tek adam oluyor?

Ama Yüce Divan'a gitmesi için 600 milletkvekilinden 400'ünün oy gerekiyormuş!

Bu sistemde yargılanamazmış!

Siz değil miydiniz "Cumhurbaşkanı 550 milletvekilinden 367'sinin oyuyla seçilsin" diyen?

Ne bekliyordunuz?

135 CHP'li ve 59 HDP'linin oyuyla Yüce Divan'a gönderip idam etmeyi falan mı hayal ediyordunuz?

Hadi itiraf edin.

14 yıl boyunca hep bu hayalle yaşadınız. Buzdolabı magneti gibi, Erdoğan karşıtı olan herkese, herşeye yapışıp kaldınız!

PKK, Fetö, DHKP-C, Esad, Sisi, AB, ABD vs. Kimi bulduysanız onun eteğine yapıştınız.

Siz onlara yapıştıkça millet size tokatı yapıştırdı ama bir türlü akıllanmadınız.

Ama uyarayım...

Yediğiniz bütün tokatlar kötüydü ama bu sonuncusu en beteri olacak. Öyle bir şepeşille yiyeceksiniz ki sizi spartulayla kazımak bile mümkün olmayacak!

Evet, aynen böyle olacak!

Dipnot: Sanat hayatını ayı oynatarak geçiren Müjdat Gezen'i bu alanda her zaman yetenekli görmüşümdür. Yine ne yaptı ne etti, bir salon dolusu ayıyı aynı anda oynatmayı başardı pezevenk!

Müjdat Gezen'in deyimiyle pezevenk küfür değil. Azericede yol gösteren anlamına geliyor.

http://www.internethaber....verebilir-mi-1753844y.htm
Vatanını sevenlerle birini sevenler yarışacak. Şimdiye kadar o Birini sevenlerin bir kısmı, sevmeye seviyoruz ama o kadar da değil diyecekler ve sonuç vatan için hayırlısı olacak.
Ooo romantizme bak, simdi anayasa tasarisi gectikten sonra yeni kanunlar cikacakmis. Siyasi partiler kanunu ve secim kanunu degiscekmis. Nerde garanti? Kafaniza gore senaryo yazip cizeceginize teklifi okuyun da real sonuclar cikarin, masala karnimiz tok.

Merkezi ve tasra teskilatlanmasi cb kararnamesiyle duzenlenir yaziyor yeni tasarida, ne demek bu? 126 ve 127. Maddeleri yaziyorsunda yeni tasaridaki cumleyi neden yazmiyorsun. Ki zaten o iki maddenin de belli hukumleri kaldiriliyor. Ama bunu bilmiyorsun, neden mi? Cunku bir kere bile acip.okumadin, tvye birileri cikti bir seyler dedi sen de onlari kendi fikrinmis gibi gelip yazdin, burda da millete ders veriyorsun.

Ama suc basimizdakilerde, anayasayi halk belirleyecek dersen boyle cahil cuhela cocuk takimi cikar kafasina gore konusur.

Edit: aktrollere cevaptie. Profil fotolarina bakarak kimlerin aktrol oldugunu gorebilirsiniz zaten. Cevabi vermekte ki amacimda aktrollerle tartismaya girmek degil, onlarin beyinsiz oldugunu kendilerine verilen yazilari aynen buraya yapistirdiklarini zaten biliyorum. O yazilari kimler hazirliyorsa, yalan yanlis seylerle 3 5 cocugu kullanarak propaganda yapmaya calisiyorsa, cevabim onlara. Yaptiklari bilgi kirliligini duzeltmek benim amacim.
benim de tahminim kıl payı evet çıkacağı yönünde.
%53 evet %47 hayır olarak tahmin ediyorum malesef.
Çok yakın sonuçlar çıkacaktır.

Tahminim

%40 akp'den
%5 hdp'den
%5 mhp'den
Evet oyu gelecek.

%50 ediyor evet ama Bu rakamlardaki ufak oynamalar sonucu belli edecek. 52-48 benzeri bir sonuçla tamamlanır. 52 ne taraf olur bilmiyorum ama umuyorum sonuç hayırlı olacaktır.
bu tip meseleleri sadece demokratik seçimlere indirgemek yanlıştır. tarihte evet oyu çıkıp da şu an o sistemlerin ya da kararların yerin dibine sokulduğu çok seçim vardır; 1982 anayasası gibi. şu dönemlerde yapılan hukuksuzluklar bile 'hayır' denmesi için bir sebepken maalesef büyük propagandalar neticesinde 'evet' çıkabilir. ancak kaos biter mi bitmez, o bakımdan durup dururken buna bir gerek var mıydı?
herkese soruyorum; özgür, düşünen, okuyan, saygılı, çağdaş ve çalışan bireylerin ülkesi olmak için mi bu sisteme evet diyorsunuz? yoksa daha dindar, daha despot, daha hukuksuz, daha gerici bir eğitim sistemi için mi evet diyorsunuz?
ileride "hayır"lı günler göreceğiz inş.
Hayir cikti mutluyuz.
yüzde 53 hayır yüzde 47 evet şeklinde düşündüğüm sonuçtur. bunu referandumu isteyen malum şahısta biliyor o yüzden günlerdir hayır verenler teröristtir vatan hainidir şeklinde konuşuyor. mhp lileri çıkarsan bu oran 60 - 40 a falan inecek. kendi seçmenleri içerisinde ciddi miktarda hayır verecek olan var ve onların üzerine çalışıyor "vatan haini olmayın terörist olmayın" hesabı. seçmen kendi seçmeni nasıl duyguları ile oynayacağını iyi biliyor..