bugün

Erdal Eren bir büyücü değil ise o cinayeti işlemesi imkansızdı.Ölen asker yakın mesafeden ve sırtından vurulmuştur ve bu "askeri adli tıp" tarafından bile rapor edilmişken sırf o'nun yaşındaki gençlerin gözü korksun ve siyaset gibi "tehlikeli" mevzulara bulaşmasın, misal büyüyünce bir esra-ceyda kardeşler olsunlar diye gerçekleştirmiş olan idamdır. Yaşı idam için küçük olduğundan mahkeme kararıyla büyütülmüş ve karar sonrası hemen asılmıştır.
O dönemde çeşitli siyasi görüşlerden ve adi suçlardan 50 kişi idam edildi. Bakın bu adresten neyin ne olduğnu öğrenebilirsiniz.

http://www.belgenet.com/12eylul/12eylidam.html
(bkz: biz bir ölür bin geliriz)
bir demokrasi ayıbıdır. cuntacılardan nefret etme sebebidir.
asker öldürmenin cezasını canıyla ödemiş genç.
(bkz: burjuvazinin 17 yaşındaki çocuktan korkması)
(bkz: ben hep 17 yaşındayım)
acısının hala yüreğimizde hissedildiği , insanlık dışı uygulamaya maruz kalan , yaşından çok daha olgun ancak yaşı 17 olan büyük insanın idamı.
idam kötüdür. çünkü hakimler de yanılabilir. adamı astıktan sonra gerçek suçluyu yakalarsanız asılan adamı geri getiremezsiniz ve tarihte bu şekilde hakim hatası yüzünden boku bokuna can vermiş çok masum insan vardır.

erdal eren suçlu mudur suçsuz mudur bilemeyiz. bu konunun uzmanları olan hukukçuların işidir. suçlu da olsa yasada 18 yaşını doldurmamış biri asılamaz yazıyorsa asılması yasaların açıkça ihlal edilmesidir. yasayı çiğnemeye kimsenin hakkı yoktur hukuk adamının hiç yoktur. çünkü imam osurursa cemaat ishalli sıçar. can veren asker için çok yazık olmuştur. eğer erdal eren vurduysa da o herif de en ağır ceza neyse çekmeliydi. sonuç olarak insan hayatına kast etmek için sebep bile olamayacak boktan sebeplerden 25 yaşını görememiş iki genç ölü vardır ortada.üzücüdür.
adnan menderes gibi büyük bir çoğunluğun oyu ile başbakan olmuş bir kişinin idam edildiği ülkede normaldir. bu genç fidana üzülenler ve ardından şiir yazanlar emin olun recep tayyip erdoğan idam edilse sevinirler.

işte bu yaman çelişkilerden arındığımız vakit ışık doğacaktır.
bir "çocuğun" mahkeme kararı ile yaşı büyütülerek yapılan eylem.

şimdilerde ise ogün samastı cep boya indirme derdindeyiz. yazık bebeklerim yazık..
asmayalımda besleyelim mi? gibisindende bir şeyler zırvalamıştır kenan evren.
gaza gelmiş ergenlerin yanlış bilgisidir .

avukatları jandarma erini şehit ettiği tarihte yaşının 18 in altında olduğunu idda etmiştir. mahkeme bunu kabul etmemiştir. kabul edilseydi idam olmayacaktı.

mahkeme kararıyla yaş büyütülmemiştir. idam yanlışmıdır .

o dangalağın jandarma erini şehit etmesi kadar yanlıştır. şehit ettiğide kendinden 2 3 yaş büyük trabzonlu bir erdir. onunda anası babası vardı.
hep içimizi acıtır.
'çok beyazdı, kir tutardı. ömrü kelebek kadardı.'
nice şiirler, türküler yazdırmış ama acısı hafiflememiş olay.
'yırtık bir afiş, seni gördüm duvarda.

gitme gitme gittiğin yollardan dönülmez geri.'
17 yaşında öldürülen devrimci.
er zekeriya önge'nin şehadetinden tam 10 ay 11 gün sonra gerçekleşen idamdır.
17 yaşında öldürülen insandır her şeyden önce.
gencecik körpecik bir gençmiş. idam edilmiş.
görsel
asanın da asılmasına sebep olanın da allah belasını versin dediğimiz idamdır.
Ankara adı kara bu yara başka yara 17 yaşındaydı kıyılırmı Erdal’a ?

Yaşı büyültülerek idam edildi.

13 Aralık 1980'de Erdal Eren'in katli, Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi'nde infaz edilmesiyle yerine getirildi. Son mektubunda şöyle diyordu: "Zavallı ve çaresiz biriymişim gibi ardımdan ağlamanız beni yaralar. Hepinize özgür ve mutlu bir yaşam diliyorum.”
80 faşizm i bu ülkeye indirilmiş en keskin bıçak 'darbe'sidir. erdal eren o bıçağın en keskin tarafıyla kesilmiş kardeşimdir.

son mektubundan:

"Anne, baba ve evlat arasındaki sevgi çok güçlüdür, kolay kolay kaybolmaz. Evlat acısının da sizin için ne derece etkili olacağını biliyorum. Ama ne kadar zor olsa da bu tür duygusal yönleri bir tarafa bırakmanızı istiyorum. Sizin binlerce evladınız var.
Zavallı ve çaresiz biriymişim gibi ardımdan ağlamanız beni yaralar. Hepinize özgür ve mutlu bir yaşam diliyorum."