bugün

Bence daha çok insan anlayamaz demek istenilmiş, sonuçta peygambere gerek olmasaydı allah direk indirirdi kitabı. Ama peygamber aracılığıyla indirmiş. Bizlere açıklasın ve anlatsın diye.

(bkz: tebliğ etmek)

Zaten peygamber de kuran ve kuran ahlakı dışında bir şey söylememiş. Tüm hayatını kurana göre yaşamış.
"allah ne dediğini açıkça ifade etmekten acizdir. eksik bıraktığını biz tamamlıyoruz" manasına gelen hutbedir.

bunlara göre,

"Kitapta hiç bir şeyi ihmal etmedik."(-En'am, 6/38) "Yaş, kuru her şey kitab-ı mübin (Kur'an) de vardır."(Enam, 16/59), "Biz sana her şeyi apaçık beyan eden kitabı indirdik."(Nahl, 16/89)

ve benzeri sayısız ayet haybeye söylenmiştir. tabi "haybeye söylenmiştir" demezler, söz konusu ayetleri hayasızca tevil ederler.

anayasa benzetmesi boş bir benzetmedir. zira anayasamızda tüm kanunların, hiçbiri ihmal edilmeden anayasa içinde ifade edildiği yazılı değildir.

hele ki ışid iftirası!.. yahu ışid kuran'dan çok hadislerin bir sonucudur. bunu bilmezlikten gelmek cehaletle bile mümkün değildir, ancak kasıtla mümkündür.

zaten devlet görevlilerinin aldığı rüşvetlere "hediye" diyen birinden başka türlü bir yorum yapması beklenemezdi.
Kuran'ı diyanet'te okumamış demek ki...

Çünkü kuran " biz her şeyi burda dile getirdik" der...

Ulan ateist Kuran yetersiz deyince zorunuza gidiyor , diyanet deyince hoşunuza gidiyor.Ne kaypak çıktınız be...
Klasik Gazali ekolü, ehli Sünnet mantığı, kuranda 5 vakitten de bahsedilmiyor, yani insanın inandığı şeyi inanamadan az evvel bi Sorgulaması Lazım. Yoksa cidden komik duruma düşüyorsunuz, bi Google a falan bakaydın keske başlığı açmadan.
Tanım: çok da ses getirmemiştir.
"islam tarihinde kafa kesme şeklinde bir infaz kaç kere vuku bulmuş onu da araştırsın bakalım hadislerden ışid çıkaranlar." diyenlerin desteklediği hutbedir.

islam tarihinde kafa kesme şeklinde infaz pek az olmuş? midyat, seyfo, gülün!..

yobaz tayfası yalan sıkarken endaze tutmaz vesselam...
Aklınca hayata geçirilmeyen bir ezberle dünyaya katkıda bulunamazsınız demeye çalışıyor da önce kendilerine baksınlar.
Yaran yanlış okumalar;
"Diyanetin seks getiren cuma hutbesi".
ülkedeki en gereksiz kurumların başında gelen yapılanmanın sadece ve sadece rabbine ibadet etmeye gelenleri gene siyasete ve bir takım gereksiz söylemlere boğacağının habercisi olan olaydır.. vakit namazları gibi olsa keşke cuma namazları da başında ve sonunda sadece kur'an okunsa..

farz namazlarında fırsat buldukça gidiyorum camiye içimi huzur kaplıyor lakin cuma namazları son 4-5 senedir sıkıntı düşürüyor içime. karıştırmayın kendi içinizdekileri, karıştırmayın siyasi söylemleri, karıştırmayın iktidarın size söyleminizi emrettiği şeyleri ibadete artık. insanlar 4-5 sene öncesinde hutbeyi zevkle dinlerdi şimdi yarıya yakını biran önce bitsin diye bekliyor kalanların da çoğu uyukluyor oturduğu yerde..
mercedes'in önünde yer alan yıldıza tapındıklarından bu yana dediklerine, söylediklerine yada yazdıklarına inanmadığım devlet kurumunun maaşla çalışanları ve o çalışanların eline okunsun diye verilen metinleri. parasını verdikten sonra her şeyi söyletebilirsin.
Temel amacı müslümanları kontrol altında tutmak olan, insanların dinlerini devletin istediği kadarıyla öğrenmesini hedef edinmiş, bu maksatlarla kurulmuş kurumun hutbesidir.

Tanımam etmem.
sadece ekşi sözlükte ses getirmiştir.

vay be artık ateistler biz cuma namazında gizli gizli neler konuşuyoruz öğreniyorlar.

önceden iyiydi kendi halimizde takılırdık. neden bunu yayarsınız internette. biz ne güzel zekasız cahil kesim olarak bunlara inanıyorduk.

şimdi ateistler bize doğruları açıklayacak ve hepimiz birer dahi olup islamiyeti bırakıp ateist olacağız.
kimisinin "ateistler neden salça oluyor?" diye kızmasına vesile olan hutbedir.

salça oluyoruz, zira kendilerine "kuran müslümanı" diyen insanların bir zararını görmedik. kahir ekseriyeti efendi, düzgün insanlar. fakat yobaz tayfası? ne mal olduklarını anlamak için islam aleminin haline bakmak yeter...

velhasıl, yobazların "salça olmayın" laflarına itibar etmiyor, zorlarına giden sorularımızı sormaya devam ediyoruz efendim.

(bkz: hadislere itibar etmenin mantığı)
Sunu iyice kafaniza sokun, kuran-i kerim'i kimse inkar etmiyor, yok saymiyor. Bunu yapmaya kimsenin gucu yetmez. Kuran, dinin temelidir, anayasasidir.

Peygamberimiz musab bin umeyr'i medine'ye gonderirken,

-Sana dinden sorarlarsa neye bakacaksin?
-Kuran-i kerim'e.
-Orda bulamazsan?
-Sunnete.
-Orda da bulamazsan?
ictihad ederim.

Simdi degerli sozluk yazarlari, ilk bakilmasi gereken yer her zaman kuran'dir. Orda bulunamazsa nereye bakacaksin? Cevap ver hadi. Mecburen sunnete bakacaksin, sunnete bakmazsan sapitirsin, kafana gore hukum veremezsin.

1. Kuran
2. Sunnet
3. icma
4. Kiyas

Bu dordunde de bulamadigin bir konu yok zaten, var dersen yalan soyluyorsun.

Diyanetin hutbesine gelelim, diyanet ne demis, "kuran, sunnetten ayrilamaz" demis. Yanlis mi? Kuran'i sunnetten ayirmaya kalkarsan, ayetlerin neden indigi, hangi ahval ve durum icin indigi ve tam olarak ne manaya geldigi anlasilmaz. Her seyi bir butun icinde ele almak zorundayiz. Kimse kafasindan kuran'a bakarak yorum yapamaz, yaparsa zaten kuran'in bazi ayetleriyle celisecek ve sapkinliga gidecektir. Kuran bir butun olarak, sunnet (peygamberimizin hayati ve hadisleri) ile birlikte degerlendirilmelidir.
şimdi öncelikle uydurma hadisler üzerinden "kuran müslümanlığı" denen şeyi pompalayan ateistler kenara çekilsinler. Kuran tabii ki yeterlidir. Fakat nasıl namaz kılınacağı, abdesti neyin bozup bozmadığı, (ben şia'nın caferi koluna mensubum mesela. Bizde şafiilikteki gibi kan abdesti bozmaz. karşı cinse dokunmak da hanefilerdeki gibi bozmaz) ya da gusül abdestinin adabını (vücudu kapatarak almayı, adet/lohusalığın bitmesinde, rüyalandıktan veya cinsel ilişkiden sonra) nereden öğreneceğiz?

Benim mezhebimin hadis kitapları ehli beyt kaynaklı olduğu için akla ve vicdana aykırı bir durum yoktur. Diğerlerini bilemem, zaten beni ilgilendirmez.

Tebliğ etmek açıklayarak anlatmaktır. Peygamber bunun için gönderilmiştir. Peygamber, vahhabilerin iddia ettiği gibi postacı değildir. Hükümleri detaylandırmış, islam fıkhı ve hukukunu oluşturmuştur.

Hutbe doğrudur. Her şeye bilip bilmeden karışmayın.
avrupanın karanlık çağında klise papazlarının yapmak istediği şeyi yapmak istemektedirler.
lan angutlar açın gözlerinizi o hep dediğiniz slogan var ya " din elden gidiyor" ahanda harbiden gidiyor.
azıcık beyninizle düşünün lan!
anladığım kadarıyla olay şu;
kendi kendinize kuran okuyup dini öğrendim demeyin. bizim onay verdigmiz, sağlam hadis dediklerimize göre kuran'ı yaşayın. zira bizim yedigimiz haltlar kuran'da günah olarak gozukebilir ama elbet bir hadis, sünnet ayarlariz biz kendimizi sağlama alacak.
demek istiyor galiba.

aksi halde diyanetin başkanı başta olmak üzre, tüm "dini bütün" siyasetçiler zorda kalırdı.

adamın mercedesini, papanin da uçağı var ama diye savunan insanlar yaşıyor bu ülkede. kılıf lazım tabi.
kurancıların anlayamadığı hutbedir. çünkü onlar kuranı bir peygamber kadar iyi anlayabilecekleri egoizmine kapılmıştır. çok basit bir soru; madem kuran tek başına yeterdi, rabbim neden bir peygamber gönderdi ve o peygamber kuranda yazmayan ya da detayına inilmeyen bazı hususlarda ümmetine emirler ve tavsiyelerde bulunmuştur?
az önce aynı hutbeyi bende dinledim ve tek bir yanlış cümle duymadım. Bahsedilen konu şu, kuranda namaz kılın diyor ama hangi namazı hangi şekilde kilacagimizdan bahsedilmiyor, biz bunu peygamberimizden öğrendik. bunun gibi kuran da tam olarak açıklanmayan ibadetleri de ondan öğrendik. hem allah ne diyor, muhammede uyan onun yolunda giden bana uymuş olur. hayırlı cumalar.
El insaf, Eşhedu en la ilâhe illâllah ve eşhedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu ile bu dini kabul eden bir kimse nasıl olur da peygamber efendimizi, hadislerini, sünnetlerini öylece çıkarıp atabilir. Özünden böyle büyük bir parça kopan nasıl kalır kendi gibi... Yapmayın şurda iki siyaset beyinlilik taslıycaz diye onca insanın inancının özüne leke düşürmeyin.
Dinsizlerin munafikca sacmaladigi konudur. Serefsizligin ve ikiyuzlulugun dibine vurdular picler.
ben hutbeden ziyade, namazdan önceki vaaza takıldım. vaaz veren sanırım isid militanı bir münafıktı.
"müslümanlar ateş altında, ibadet edemiyor, "el açıp amin diyemiyor" (nasıl yani?), ıran, rus, avrupa, amerika ve yahudiler yapıyor bu zulmü. "allahım, sen onların kökünü kazı, onları helak et (cemaat topluca:"amin"). sudalarsa bog, karadalarsa yok et! (cemaat yine :"amin")
adam dünyanın dörtte üçü yok olsun, helak olsun diye dua ediyor, millet de buna amin diyor. sonra ışid neden var?

amına kodumun cahil cemaati ve pezevenk hoca, daha camiye adım attığım anda size sövmekten abdesim bozuldu. allah sizin belanızı verir inşallah, insanlık düşmanı yobaz sürüsü.

unutmuşum editi: ağzını temizlemeden, diş fircalamadan camiye gelip yanıma oturan amca, senin de sakalını sikeyim.
böyle bir şeyden söz edilmedi camide. islamiyetin evrensel bir din olduğundan, hz isa nın, hz musa nın da bizim için çok ayrı bir yeri olduğuna vurgu yapıldı. diğer dinlerin mensuplarından veya din otoriteleri tarafından peygamberimizle ilgili bu hassasiyete dikkat edilmediği hususu üstüne basa basa dile getirildi. diyanetin açıkamasıyla camideki hutbe arasında çok fark var. camideki hoca diyanetten çok daha samimi geliyor bana zaten o ayrı bir konu.
bu cuma hutbeye ucu ucuna yetiştim onda da eski bir arkadaşla sohbet ettim. şu an öğrendim hutbenin içeriğini.

diyanetin gösteriş budalası dolu olması zaten beni sinirlendiriyordu. son zamanlarda yaptıkları ilginç fetvalar ile de iyice dikkatleri üzerine topladılar.

sorun şu ki, islam sünnetsiz de yaşanabilir mi ? sadece kuran yeter mi ? sadece kuran dikkate alınırsa peygamber (sav) ne olacak ? o zaman peygamber (sav) ne için dünyaya getirildi. direkt olarak efendimiz soyutlanacak unutulacak . bu durum kabul edilemez. ancak hangi hadis doğru, kimin anlattığı doğru o da belli değil.

bence gönül aga. için temizse sen içten gelerek git namazını kıl allah'a duanı et. gerisi oluyor. (denendi.)
düpedüz skandaldır, yaradanın eksiksiz gönderdiğini söylediği kuranı kerimin diyanetçe "yetersiz" olarak yorumlanmasıdır.
Akıl alır gibi değil.
kuran ile hadislerin/sünnetin eşdeğer tutulduğu hutbedir.

ekleme: allah'ın dini yalnızca kendi sözleriyle açıklamaktan aciz bir varlık olduğunu bilerek/bilmeyerek ima etmişlerdir.