bugün

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
hep kaçtım, hiç yazmadım buraya..

fakat yeter artık, ne zaman kaçsam aklımda, ne zaman unutsam karşımda. tıpkı şu an bu lanet başlığın sol frame de olduğu gibi...

benim dünya yakışıklısı bir dayım vardı sözlük, 6 tane kızı olan ve al yazmalı tatlı bi karısı olan dağ gibi bir dayım vardı.

vardı demek ne kadar da acı...

ama hiçbir zaman erkek oğlum olmadı diye isyan etmedi o ve hiç bir zaman kız çocuklarına kötü bir laf söylemedi.

hep üzerlerine titredi.

keşke titremesemiydi ?

yıl 12 kasım 1999

ev zangır zangır titriyor,

dayım kızlarımmmm diye ağlıyor,

hepsini kucaklıyor,

hepsini dışarı çıkarıyor,

yengem korkuyor,

onu da öpüp okşuyor, korkma diyor.

artık herkes dışarıda...

hava soğuk.

küçük kızı '' baba ben üşüdüm '' diyor.

baba bu durur mu? koşa koşa eve çıkıyor,

güya hırka alacak kızına, atacak omzuna,

vicdana bak aga !!!

ve bir patırtı, bir çatırtı...

azrail işte, onu bir hırkaya kandırdı..

yattığın yer sıcak olsun dayıı...
görsel
o gün doğan çocuklar bugün 13 yaşında.
Mevlam tekrarını yaşatmasın.

Ankara etimesgutta evdeyken yere düşürmüş, kalkmamaya müsaade etmemiştir. O değil de kedim uyardı beni dakikalar önce. Anlatsam kimse inanmaz.
Avcılar da dersanede etüt bitmiş çıkmaya hazırlanırken sallamaya başladığı anda 1.kattan aşağıya inmemiz 6-7 saniye sürmedi. Şimdi yap desen yapamam.
o gün ölenler bugün ..... yaşında olacaktı.
o gün yargılanan Müteahhit'ler hapise girmiş olsalardı, hapiste 14. yıla giriyor olacaklardı.
düşünsenize 'şirinleri izlerken ev sallanıyor, her taraf toz ve biranda anneniz kayboluyor gözden.
o dönem evde şirinler'i izleyen yüzbinlerce çocuk gibi tv karşısında yakalandığımız depremdi. istanbul'daki şiddeti 17 ağustos'a göre çok değildi. ancak sonrasında öğrenebildik düzce'deki felaketi...
depremin değil, çürük binaların öldürdüğü doğa olayı. aslında deprem değil binalar öldürüyor, kötü ve yoz yapılaşma öldürüyor. hırsızlık öldürüyor. o günden bugüne ne değişti dersek koca bir hiç. sadece rant için ''sözde'' kentsel dönüşümler ve zorunlu deprem sigortaları yapılıyor.

Japonya örneğini vermek istemiyorum ama adamlarda 8.6 şiddetinde depremde bir kişi bile ölmüyor. bizden birilerinin japon müteahhitlere akıl vermesi gerekir. bu şekilde kolay zengin olunmaz.
bugün 12 kasım 1999 acılar hatıralar dün gibi.
Sirinler biterken deprem baslamisti. Lanet olsundu...

Allah yiten canlara rahmet eylesin.
vefat edenlere allahtan rahmet dilediğim deprem. Allah bir daha yaşatmasın diyeceğim ama boğazıma düğümleniyor bu söz. Biz ne önlem aldık o zamandan bu zamana? Adamlar yara bile almadan kurtuluyor bu tür depremlerden. Ülkemizin hali ise ne acı. Yine bir deprem olsa bilanço değişmeyecek maalesef. Vicdansız müteahhitlere karşı merhametli yaratıcıya sığınıyoruz. Allah bir daha yaşatmasın...
Bu sene 12 kasım da 16.yılına girecek zaman ne çabuk geçiyor.2,5 yaşındaydım o zaman Türkiye nin en kötü dönemlerine denk gelir namı diğer depremi senesi 1999
saat 18:57.
7.2.
yaşanılan bu deprem son 50 yılın en kötü felaketi olacaktı...

her zamanki gibi televizyonlar açıktı. bilmezdi o zaman kimse bilgisayarı. çoğu kişi çiçek taksiyi izlerdi...

bir anda oldu her şey. kimse anlayamadı. sallamaya başladı yeryüzü bir anda. evler yıkılıyor, yangınlar çıkıyordu. ölenlerin ve kayıpların sayısı gittikçe artıyordu.

30 saniyede yıkılmıştı marmara. düzce,sakarya,istanbul.

can pazarına dönmüştü bir anda. ailesini arıyordu herkes bir umutla. bir ömür yaşadıkları o ev mezar olmuştu onlara bir kaç saniyede. kim bilebilirdi ki 30 saniye de her şeyin biteceğini. kimisinin hayatlarında yaşadığı son akşamüstüydü.

bitmişti deprem. 30 saniye geçmişti. kimse ne olduğu anlamadan ortaya çıkan manzara onlara her şeyi anlattı aslında. deprem o kadar etkiliydi ki ukrayna da bile hissedilmişti. daha olayın etkisini atlatamadan yakınlarının cansız bedenlerini görmek ayrı bir acıydı.

845 kişinin öldüğü, 4948 kişinin yaralandığı bu deprem o anı yaşayan kişilerin belkide hayatlarında yaşadığı en kötü andı.

thermite.
yine kim hortlattı bu başlığı uykum kaçıyor sözlük.
Allah tekrarını yaşatmasın. Amin.
düzce ile beraber bayağı bir şehri sallamıştı. 20 milyon sallandı gibi bir haber hatırlıyorum deprem sonrası bir gazetede. tek hatırladığım sınava çalışacağım anda birden güçlü bir sarsıntı olması ve 3. katta oturan komşunun kızlarının korkuyla çığlık atması. (6. kattan net duymuştum) sanırım 17 ağustos'tan sonra ilk kez kuvvetli bir sarsıntı olunca panik yapmıştı o kızlar. bir de askerde bir arkadaş vardı düzceli; o depremde oturdukları evin enkazdan çıkmıştı, hatta bizi eğitim için götürdükleri bir salonda bunu anlatmıştı eğitimci bir komutanın deprem üzerine bir sorusu üzerine. ben de hep merak ederdim o arkadaşı nasıl bu kadar metanetli bir yapısı var diye. meğersem böyle bir felaket yaşanmışlığı varmış geçmişinde.
görsel
894 kişinin vefat ettiği depremdir.

http://www.haberturk.com/...aybedenler-anildi-1710582
https://onedio.com/haber/...remi&utm_medium=tweet
12 KASIM 1999 DÜZCE DEPREMi

"Yaklaşık 30 saniye süren ve şiddeti 7,2 olan bu deprem, 17 Ağustos 1999 depremine neden olan Kuzey Anadolu Fayı'nın kuzey kolunu oluşturan segmentin üzerinde gerçekleşti. 12 Kasım 1999 depremi, 17 Ağustos'taki kırılmaların Düzce fayının doğu bölümünü tetiklemesi sonucu gelişti.

Marmara Depremi' nin üzerinden 87 gün geçtikten sonra, henüz depremin yaraları sarılmaya çalışılırken, dünya tarihinde görülmemiş bir şekilde ikinci bir deprem meydana geldi. Bu kez depremin merkez üssü Düzce'ydi. Saatler 18.57'yi gösterdiğinde, Düzce kuvvetli bir darbe ile sarsıldı, 30 saniye içinde adeta yerle bir oldu. Deprem, Kaynaşlı'yı da yerle bir ederken, Bolu'nun da bir bölümünde can ve mal kayıplarına neden oldu."

- Raunt - Coğrafya
Lisede bana özel ders veren bir kız vardı, vaktiyle çadırda yattığını söyleyen.
7.2 şiddetinde meydana gelen yaklaşık 30 saniye süren depremdir. Depremin yıl dönümü olan bu günde vefat edenleri rahmetle anıyoruz.
Okuldaydık hiç unutamam.