bugün 516 başlık

12 imam orucu

 1. 8 6
  alevi-bektaşilerin hicri takvimin 1.inci ayında, 1-10 muharrem tarihleri arasında (kurban bayramında 20 gün sonra) kerbela şehitleri anısına 10-12 gün oruç tutarlar. tarihte başka inançlarda da kutsal sayılıp tutulan bu orucu aleviler esas olarak 10 muharrem 61 Hicri (10 Ekim 680) günü emevi halifesi yezid 'in emriyle hz. muhammed 'in torunu ve hz.ali 'nin oğlu imam hüseyin'in kerbela da şehit edilmesi dolayısıyla tutarlar. aleviler, bu acı olayı oniki imamlar ile de bütünleştirerek, 1 muharrem den başlamak üzere oniki gün oruç tutarlar. buna matem orucu da denilmektedir. oruç süresince su içilmeden sulu içeceklerle yetinilmesi, hayvan kesilmemesi, düğün, eğlence yapılmaması vb. gibi uygulamalar imam hüseyin'in matemini simgelemektedir.

  bu orucun sonunda aşure günü yapılır. o gün pişirilen ve en az 12 değişik malzemeden oluşan, (kerbelada yenilen son yemek) aşure tatlısı da imam hüseyin'in oğlu imam zeynel abidin 'in kerbela da kurtulmasına yolun sürmesine duyulan memnuniyeti ifade etmektedir. etli pilav ve aşure'nin topluma dağıtılması orucun bitiminde yani onikinci günü akşamı veya onüçüncü gün yapılmaktadır. bu nedenle bugüne aşure günü de denilmektedir. aşure ve aşure günü başka olaylarla da simgeleştirilir, fakat esas anlamı: kurtuluşu, acı tatlı yarin yanağından gayrı her şeyi paylaşmayı simgeler.

  --spoiler--

  http://www.alevi.dk/ALEVI...ve%20muharrem%20orucu.htm
  --spoiler--
  #4056152
 2. 4 2
  bir başka oruç için;

  (bkz: ramazan)
  #4056184
 3. 9 -1
  bildiğin bidat.

  (bkz: bidat)
  #4214143
 4. 7 -1
  Beraberinde Ramazan orucu inkar ediliyorsa , bidat değil küfürdür. Kuranın hükmünü reddetmek kafirliğe girer. Kanıtı ise bakara suresi , ayetler 183 - 187.
  183. Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.

  184. Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

  185. (O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur'an'ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah'ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.

  186. Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O halde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.

  187. Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı. Onlar, size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz. Allah (Ramazan gecelerinde hanımlarınıza yaklaşarak) kendinize zulmetmekte olduğunuzu bildi de tövbenizi kabul edip sizi affetti. Artık eşlerinize yaklaşın ve Allah'ın sizin için yazıp takdir etmiş olduğu şeyi arayın. Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayırt edilinceye (tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar orucu tam tutun. Bununla birlikte siz mescitlerde itikafta iken eşlerinize yaklaşmayın. Bunlar, Allah'ın koyduğu sınırlardır. Bu sınırlara yaklaşmayın. Allah, kendine karşı gelmekten sakınsınlar diye, âyetlerini insanlara böylece açıklar.
  #4214633
 5. 4 2
  yarın tutulmaya başlanacak olan oruç. allah kabul etsin.
  #10121859
 6. 2 0
  Alevilerin Hz.Muhammed'e ve onun ehl-i beytine itafen tuttuğu, tüm zevklerden ve tüm zengin sofralardan uzak bir oructur, aynı zamanda bu orucu 124.000 Peygamberin tamamı tutmuştur.
  #10176302
 7. 5 -3
  ibadet sayılacak oruçtur. Çünkü Kuran'da Ramazan ayı ile oruç arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Sunnilerin ki ne kadar ibadetse, alevilerin ki de o kadar ibadettir.
  #20698107
 8. 5 3
  ibadet sayılabilmesi için ramazan orucuyla aynı şartlarda tutulması gereken oruçtur. Kur'an'da orucun Ramazan ayıyla doğrudan ilişkisi Bakara suresinin 185. ayetinde verilmiştir. Açık açık ve üzerine basa basa söylüyoruz. Ramazan orucunu inkar küfürdür ve dinden çıkartır. Yok müslüman değilim diyorsanız o ayrı mevzu. Ramazan orucunu başka oruçlarla bir tutamazsınız.
  #20699632
 9. 4 -1
  Bugünlerde birileri sessiz sedasız oruç tutuyorlar. Siz daha önce hiçbir alevinin off cok susadim cok acıktım dediğini duydunuz mu gördünüz mü böyle reklam yapani ?? ve öyle her akşam suyumu iceyim demiyorlar 12 gün boyunca bu güzel insanlar sudan uzak duruyorlar ama yine de bir reklam yapani gördünüz mü isyan edeni gördünüz mü ?
  #21832532
 10. 2 1
  aleviliğin islam'dan ayrıldığını gösteren binlerce sebepten biri.
  beyefendiler/hanımefendiler ramazan orucunu, kuran'da yazan orucu, peygamberimizin tuttuğu orucu tutmak yerine "ben böyle oruç tutayım bari." dedikleri bu orucu tutarlar. bu arada evet, etrafta "ben çok susadım yaaa" diyen alevi görmüyoruz çünkü sıvı ihtiyaçlarını zaten gün içinde karşılıyorlar.
  #21832552
12 imam orucu ile alakalı başlıklar