bugün

stephen king'in 8 kasım 2011'de yayımlanacak son kitabı. zamanda geri dönüp jfk'nin suikastini önlemeye çalışan bir adamın hikayesi anlatılmakta.
Salı günü itibariyle yayınlanır yayınlanmaz kapış kapış gitmeye başlamış roman.

Polonya'da ilk defa yabancı bir yazarın kitabı, ABD ve ingiltere'yle aynı anda yayınlanıyor, o derecede büyük bir talep var.

Kitabın tanıtımı için:
http://112263book.com/

ingiltere basımının kapağı için:

http://brianjamesfreeman....3-by-stephen-king-photos/
izmir karşıyaka'da 80li 90lı yılların başında kullanılan birtelefon numarası. muhtemelenşimdi 381 22 63 olmuştur.
ABD'de 2011'in en çok satan kurgu kitabı, yani romanı olmuş kitap.

Amazon.com sitesinde 1850'nin üzerinde okuyucu, hayranlıklarını dile getirmek için birbiriyle yarışmış adeta. Kitabın orjinali 850 sayfa bu arada.*
http://www.amazon.com/11-...8-1&keywords=11.22.63

Bir Türk olarak Kennedy suikastı pek ilgi çekici gelmese de, yazar Stephen King amcam olup bir de işin içine geçmişe yolculuk girince insan tamam lan bitmiştir bu iş diyor.

Edit: Kitabı okumadan sikko diyen yumurta beyinliler varmış aramızda.
henüz karşılaşmadım ama elime geçtiği ilk fırsatta okumaktan zevk alacağım.
Adını john f. kennedy'nin suikaste uğrayıp öldüğü günün tarihinden (22 Kasım 1963) alan kitap.

11.22.63 olmasının sebebi, Amerikanların ayı başa günü ortaya alma (Kasım 22, 1963 gibi) tarzlarından kaynaklanmaktadır.
sikko yazarın sikko kitabıdır muhtemelen.
Şimdi online sipariş verdiğim kitap. Oh rahatladım.*

Bu arada D&R mağazalarında en çok satan kitaptır.
250. sayfadayım gayet güzel gidiyor, konu çok ilgi çekici, anlatım her stephen king kitabında oldugu gibi mükemmel. merak duygusunu sürekli kamçılıyor ki beklentiyle okumaya başlamıştım nedense. buna rağmen begendiysem iyi demek ki bu kitap hacı. öyle her boku da begenen bi tip degilim cünkü.
60'ların havasını öyle güzel yansıtmış, öyle güzel tasvir edip betimlemiş ki inanın kendimi 60'larda hissettim, Jack gibi zamanda yolculuk yaptığımı hissettim.
Uzun olmasa tekrar o anları yaşamak, tekrar 60'ların havasını tatmak için okumak isterdim.
yaşlandıkça daha bi ustalaşıyor sanki king. adam resmen yazmış. ek olarak müthiş bir araştırma yaptığı ortada bu eser için.

gerçi bazı yerlerde sıkılmadım desem yalan olur.
Hali ile uzun bir kitap olduğu için bazı yerlerde tasvirler ve betimlemeler epey uzun ve gereksiz olabiliyor.
Ve yine birçok yerde uzatılmış maceralar ve anılar sıkabiliyor.
Ama tüm bunlar o 60'ların havasını yansıtmak için olduğuna inanıyorum.
neyse kıaacası kesinlikle okunması gereken bir kitap.
korsanı bile peydah olmuş kitap.

aldım okumak için zaman arıyorum.
Filmi için geri sayım başlamış über kitap.

Yönetmeni büyük bir ihtimalle okur okumaz hayran kalan Jonathan Demme olacak. Kendisini Philadelphia (Tom Hanks oynamıştı-AIDS filmi), Kuzuların Sessizliği gibi filmlerden ve Talking Heads için yaptığı konser filminden tanıyoruz.

Hadi efendim kameranıza kuvvet!
Okumak için ağzımdan akan salyalarımla bayramı beklediğim kitap.Nereye baksam -okuyucular, kritikler, kitapçılar, sözlükteki yazarlar- övgüden başka bir şeye rastlamadım. Böyle kitaplar, araya iş güç, günlük basitlikler girmeden, yaşayarak okunmalı.
uzun uzuun uzuuuunnnnn upuzuuuuunnnnn kitap. 815 sayfalık kalınlığıyla kavgada yanınızda bulunması avantaj sağlar. muhterem yazarı istese 300 sayfada bitirebileceği kitabı para kazanma hırsıyla uzatmıştır boyu devrilsindir.
stephen king' in uzun soluklu eserlerinden birisi.* aslında kitap ortalarda çok sıkmasına rağmen 10 günde bitirebildim. yani yinede sürükleyiciliği var. 60'lıyılların amerikasına ustaca değiniliyor kitapta ayrıca. yazarın en iyi kitaplarındandır. okuyun okutun efendim.
okuyup tam manasıyla yorum yapacak yazarın sözlüğümüzde barınmadığı kitaptır.
türkçe çevirisinde çok fazla sayıda çeviri hatası vardır.

"lone star" isimli bira bir yerde "longe star", başka bir yerde ise "long star" olarak geçiyor.

U-2'nun rus üretimi olduğu yazıyor.

örnekler çoğaltılabilir.
1-)58 amerikasında erkekler değil bayanlar alışverişi yaparmış.
2-) kennedy i öldüren oswald tüfeği posta yoluyla satın almış.

Buram buram 50 ve 60'ların Amerika'sının koktuğu bir kitaptır.

swing, lindy dansları; moxie içeceği; in the mood, hang on sloopy, great balls of fire, boggie shoes şarkısı;
ford Sunliner,arabalı sinema, plymounth fury...
350- 400 sayfa okuyup bıraktığım kitap.

--spoiler--

zamanda yolculuk gibi konular baya ilginç ama bir o kadar uzun tutmuş ki gelişmeyi kitabı bıraktım o derece.
--spoiler--
dakikalar önce bitirdiğim sonu çoook sürpriz olmayan ama buna rağmen son 50 sayfasını soluksuz okutmuş stephen king romanıdır. fazla uzun ama fazlasıyla okumanıza değecek kitaplardan bir tanesi.

not : okuduğum ilk king kitabı ve şimdi anlıyorum neden bu adam bu kadar büyük bir adam.
Bir türlü filme çekilemeyen kitap.

Sinema filmi, süre olarak çok yetersiz kalıyor, TV dizisi olsa Sai King, kitabın anlamının dağılacağını düşünüp karşı çıkıyor.

Kafasında en iyi senarist oscarı almak gibi bir beklentisi var anlaşılan.
Stephen king'in en baba romanı.
Dizinin ilk bölümünü şimdi izleme fırsatı buldum.

--spoiler--

Şimdi dizinin ilk başladığı günümüz mekanı (A mekan diyelim) ve bir de 1960'a gittiği mekan (B mekan diyelim) var ve dayı diyor ki, portaldan geçip B mekanda 3 gün de kalsan 3 yıl da kalsan geri geldiğinde A mekanda 2 dakika geçmiş oluyor. Peki A'dan B'ye ve B'den A'ya hızlı bir şekilde gir-çık, gir-çık (mesela 1 dakikada 10 kere yaptık diyelim bunu) yaparsak A mekanında 20 dakika ileri mi gitmiş oluruz, yoksa mevzuyu ben çok mu yanlış anladım? (bu arada henüz dizinin 20. dakikasındayım bu entry'i yazarken)

--spoiler--

Not: kitabını okuma fırsatım olmadı.
Dizisi çekilmiştir. Yakın zamanda izlemeyi düşünüyorum. Güzele benziyor.

http://www.imdb.com/title/tt2879552/
şimdilik güzel gidiyor dizi bakalım nasıl devam edicek.
güncel Önemli Başlıklar