bugün

akp döneminde başkanlık sistemi ile birlikte uçuşa geçen ülkemizi kıskanan almanya'daki mercedes (4 matic) fiyatlarıdır.
görsel

10 bin birim para peşinat verip, ayda 312 birim para ödeyerek toplamda 43.490 birim para karşılığında sıfır kilometre üstelik deposu da ful dolu bir şekilde mercedes sahibi olabiliyorsunuz.
diğer modeller de aynı şekilde 10-15 bin peşin, 300-350 birim para taksitle.

videoda model model göstermiş arkadaş;
https://streamable.com/7n0p4

şimdi, bizim ülkemizde 10 bin birim para verip ayda 312 birim para ödeyerek toplamda 43 bin 490 birim paraya sahip olabileceğimiz herhangi bir sıfır kilometre araç var mı?

fiyatları özellikle birim olarak yazdım ki euro-tl cinsinden gelip kimse saçmalamasın.

birime bakın.

almanya'da asgari ücret 1557 euro, yani 1557 birim.
türkiye'de asgari ücret 2000 tl yani, 2000 birim.

2000 birim ücret alan biri 10 bin birim peşin verip 300 birim taksitle toplam 43 bin birime bir araba alabiliyor mu?

hadi bu araçlar almanya'da üretiliyor ondan ucuz diyelim.
peki aynı araç hollanda'da, fransa'da, ingiltere'de, çekya'da...yani almanya dışındaki ülkelerde de üç aşağı beş yukarı bu fiyata satılıyor.

biz malesef ülkemizde bir araç kendimize alırken, bunun üzerine 2 araç da devlete alıyoruz.
soyuluyoruz.
ne diye? birileri lüks yaşasın, lüks yesin içsin, itibardan tasarruf etmesin diye...
g350 denilen aracın görüntüsüne bakın, vitesi yok. ahahaha üretim hatalı amk. kim alır bunu bizim üklede. iyice mal olmalı yani.
çok yaktığı için bu kadar ucuz, o yüzden kimse almıyor.
Depo boş geliyor.
kıyas yapmamak üretim yapmak gerekiyor.
full zaten dolu demek.

ful dolu diye birşey yok.

ya doludur ya ful dur.