bugün

bulunmasıyla buluşlara imza atılmasına sebep olan sayı (not=bulunuşu ve kullanılışı diğer sayılardan geç bi zamanda olmuştur)
araplar tarafından bulunan sayı
roma rakamlarında yoktur. sıfırı ömer hayyam bulmuştur.
o harfinin büyük yazılışına benzeyen,hiçliği ifade eden sayı.
deniz seviyesi
sampiyonlar ligi gruplarinda toplanabilecek en dusuk puan miktari.*
universite not sisteminde esiti f dir.
kendisi dışındaki rakamların soluna konulduğuna bi b.k a yaramayan sağına konduğunda astronomik diye ifade edilen salyalarımızı akıtan bişey
aşk ve kumar hayatında elinde kalacak son rakam
kullanılmamış
Ferit Edgü'nün, adı "sıfır, 3. tekil kişi zamiri ya da çember olarak" algılanabilecek bir romanı ki bu algılama için okur serbest bırakılmış, bunu belirten bir yazı yazılmıştır kitabın arkasına. Yazarın ilk basımı 1976'da yapılan ikinci romanıdır. gerçeğin düşe dönüştüğü bir roman olarak tanımlanmıştır. "Hakkari'de Bir Mevsim" adıyla sinemaya da uyarlanmıştır.Erden Kıral'ın yönettiği filmin senaryosunu Onat Kutlar yazmıştır. bu film Berlin Film festivalinde 4 ödül almıştır.

kitaptan bir alıntı:
Hanın dört odasından biri boştu.
Han sahibi, Eğer bir müşteri gelmezse tek başınıza geceleyebilirsiniz, dedi.
Odaya doğru ilerlediğimde, ardımdan, Pir. Köyünün yeni öğretmenisiniz, değil mi? diye sordu.
Tanrım! herkes tanıyor beni bu kentte.
Ya da herkes herkesi tanıyor.
Ben hariç.
Kendi dahil, kimseyi tanımayan ben hariç.
Bu kısa süre içinde şaşırmamaya alıştım.
Evet, dedim, ben o'yum.
Elimdeki paketlere bakıp,
Süryaniden mi? dedi.
Anlamadım, dedim.
Süryaniye mi uğradınız? dedi
Süryani kim? dedim.
Bizim kitapçı, dedi.
Ha, evet, kitapçı... Süryani midir? dedim.
Evet, dedi, kentimizin tek Süryanisi ve tek kitapçısı.
Süryani ne demek? Niçin Süryani? O Süryani ise sen kimsin? Ben kimim?
Sormadım. Hiçbir soru sormadım. Denizde de soru sorulmaz. Bazı deniz kurallarının (Soru sorma!) karlı dağ başlarında ya da susuz çöllerde de geçerli olacağını hiç düşünmemiştim. Ama denedim. Elimden başkası gelmediği için. Başkasını düşünemediğim için.
(bkz: o)
dijital ortamda bilgi yok anlamındadır.
yumuşak olan* erkekler için elle yapılan yuvarlak işareti simgeler.
arapların arap rönesansının doruk noktaya ulaştığı sıralarda buldukları önemli rakam
hiçliği ifade eden en önemli sayı.
ilk ve orta öğretimde doğal sayı olduğu olduğu iddia edilen, ama üniversitede ne doğalı sıfırın nesi doğal şeklinde doğal olmadığı kafaya vurulan rakam. çoğu profesör hoca vs doğal sayı olmadığını söylerken başka bir profesörün doğal sayıdır demesiyle beni kitlemiş, bir karar verin ulan dedirtmiştir. enterasan ve bir o kadar da özel bir sayıdır.
matematik profesörlerinin bu sayının hangi grupta yer alacağına dair tartışmalarını izlerken yarılmamıza sebep olan sayı.
bazı matematikçilerin doğal sayı kümesine dahil ettiği,bazılarının ise bunu reddettiği toplamanın etkisiz elemanı.
kişiliksiz sayı
neidüğü belirsiz bir rakam.

-sadece rakam
-yoksa sadece sayımıydı?
-amaan züktür et...
başına '1' rakamının getirilmesiyle yoktan var edilebilen yutan eleman bir nevi vampir rakam.
her şeyin başlangıcıdır. 0'dan doğar her şey..
herseyin sonudur!sifirla biter hersey! (bkz: bir gun hersey hicle bitecek)
sinüsü kendine eşit olan sayıdır.