bugün 2252 başlık

ümitsizlik

1. 2 2
    çeşitli nedenler yüzünden bir şeyin, durumun istendiği şekilde sonuçlanmayacağını düşünmek, olumlu son görememektir.

kişiyi ruhsal bir zindana sokar ve hapseder. sırtta taşınması istenen ağır bir yük gibidir. üstelik indirilmesi de pek mümkün gözükmez. genellikle aşk kavramında sık hissedilirken, dersler, aile içi yaşam, sosyal çevre gibi konularda da hissedilir.

ümitsizlik, yolun çıkmaz olduğunu bildiğin hâlde yola devâm etmektir. sahte rüyÂcıklarla etkisi azaltılmaya çalışılsa da morfinin etkisi çabuk diner. acı, ümitsizliğin müjdeleyecisidir.

karanlık artık daha da kara,
    bıçak artık daha da keskindir.
  2. 2 2
    gelinecek son noktadır zira daha da fazla batamazsın! kalbinde bi sancı ellerin bağlı kurbanlık gibi sonu beklersin. ağır çekimdir her halin.
    çaresizlikle kenetlenmiştir ümitsizliğin..
  3. 1 1
    ya ümitsizsiniz.
    ya ümit siz.
    ya çaresizsiniz.
    ya çare siz.
    (bkz: behçet necatigil)
  4. 2 1
    doğum günlerinizde sadece bankanızın ve kullandığınız telefon operatörünün mesaj atmasıdır ümitsizlik.
    (bkz: nietzsche agladiginda)
  5. 2 2
    mantıklı bir ümitsizlik içinde yaşamaktansa sebepsiz bir ümit içinde yaşamak daha iyidir.
  6. 1 1
    varoluş nedenini bulamamak veya bulduğun anda ulaşamadığını keşfetmektir.
  7. 1 1
    "ya ümitsizsiniz, ya ümit sizsiniz" şeklinde optimist bir reçetelendirmeyle tedaviye alınmaya çalışılan rahatsızlık.

afedersiniz ama, yaramı ümit siz'siniz. neyin ümiti lan!?

adam asgari ücrete talim edecek ve sen fabrika çıkışında bu şiirimsiyi bastırıp a4 kağıda dağıtacaksın hop anında her şey düzelecek öyle mi? bizimki alacak şirin yazılı olduğu a4ü eve gidecek faturaların yanına koyup gülümseyecek. sabah çocuğu okul için harçlık isteyecek bizimki şiiri gösterecek, kesmezse okuyacak. çocuk, bu iyimserlik beslemesiyle okul birincisi olacak. yenge hanım "ümit sizsiniz" diyecek tezgahtaki adama pat beleş soğan, domates, patates. sonra herkes ecstasy almış lirizme erişmiş halde barter yapacak; al ekmeği ver kıymayı, al kanepeyi ver televizyonu, al gazeteleri buyur tüpü, al gazeteleri ver bursu-hehe nurcularrr- ulan ne güzel be.

türk literatüründen bu şiir derhal silinsin lan!

bizim ofisin karşısında bir avukatın duvarında bu yarım yamalak dörtlük yazıyordu. benzer bir eleştiri getirdim ve "ama sevgili w.s kuşlar böcekler rüzgar ve güneş deniz ve mehtap sordular seni" şeklinde zırvaladı. çekler dönerse kesinlikle o ibneye götürmeyeceğim, tahsilat falan yapamaz hibe eder parayı. (fecri ebcioğlu'nun yandan yemişi!)
  8. 3 3
    sokak lambası olmayan yolda yürümek... yürümek... yürümek... ama sonra da yolun çıkmaz sokak olduğunu farketmek gibidir.
  9. 3 3
    kendine dogru otostop cekmen gerektigini hissetigin an.
  10. 1 1
    Birkaç cümle sonrası ümitsiz söylemler olmayacak. Çünkü ümitsizlik bir söylem değildir, olsa olsa bir hayat tarzıdır. Ama o cümleler hayat tarzıyla ilgili falan da olmayacak. Zaten burada insanlar şahane hayatları için içiyor ve cümle kurmaya gerek duymuyor. Unutmadık değil mi hayat yedeklenecek bir şey değildir. Hayat için ya cümle kurarsın ya da içersin. ikisi bir arada değil. Öyle.
  11. 1 1
    öylece kalakalmaktır. yapacak hiç bir şey kalmadığında hisseder insan. çok kötü bir duygudur.
  12. 1 1
    kendi kendine şarkılar söyleyip mutlu rolü yapmaktır.
  13. 1 1
    kafirlerin sıfatıdır.

Allahın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Çünkü kâfirler topluluğundan başkası Allah’ın rahmetinden ümit kesmez. (Yusuf, 87)

insanlara bir nimet, bir bolluk tattırdığımızda onunla sevinip şımarırlar. Şayet kendi yaptıkları sebebiyle başlarına bir fenalık gelirse, hemen ümitsizliğe düşerler. (Rum, 36)

Bu ayetlerde ve daha başka ayetlerde ümitsizlik kâfirlerin bir sıfatı sayılmış, müminde olmaması gerektiği vurgulanmıştır. Çünkü mümin;

Bediüzzaman’ın değerlendirmesine göre hedefine yürürken önüne çıkan engeller karşısında “Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin” ilahi sözünü kılıç gibi kullanmalı, ümitsizliğin başını kesmelidir. Bir hadis-i kutside "kulumun zannı üzereyim" buyuran Rabbimize itimat etmeli, rahmetini ittiham etmemeliyiz. Her şeyde bir hayır olduğunu düşünmeli "Rahmetim her şeyi kuşatmıştır" (Arâf, 156) fermanını hatırlamalıyız.

allah insanı sınar. kimisini uzun süreli ama şiddeti az olan şeylerle sınar, kimisini de kısa süreli ama şiddetli şeylerle sınar. bazıları da uzun ve şiddetli bir şekilde sınanır ki bunlar da allah'ın veli ve evliya kullarıdır. kişinin sınavı, herhangi bir konuda olabilir. benim sınavım yalnız kalmak oldu. başta idrak edemedim ve depresyona girdim, toplumdan uzaklaştım, karamsarlığın kucağına düştüm ve hayattım git gide kötüye gitti. kendimi bir bataklıkta yalnız ve çaresiz hissediyordum. ancak allah, bir şekilde sebebini bilmediğim bir yardım eli uzattı. belki bir duaydı başkasının ettiği, belki yaptığım salih bir ameldi bilmiyorum. bilmem de mümkün değil. ancak şunu söylüyorum ki allah'tan ümidinizi kestiğiniz zaman hep kaybedersiniz. içinizdeki boşluk büyür ve baş edemeyeceğiniz bir seviyeye ulaşır.

bunun sonucu olarak günahlara daha çok girersiniz. günahlara girdikçe kalbiniz kararır ve sonucunda daha çok uzaklaşırsınız. tabi boşluk da git gide büyür. artık bir süre sonra da imanınız azalır ve bir zamanlar saçma gelen ateistlik artık mantıklı gelmeye başlar çünkü nefsinize yüz vermişsinizdir artık. ümitsizlikten dolayı aradığınızı bulamamışsınızdır ve sonunda inkar yoluna gidersiniz.

ben çetin olaylar yaşadım kendimce. dışlandım, aşağılandım, dalga geçildim... hevesim kırıldı, kendimi kaybettim adeta sonunda. sebebi ise ben her ne kadar dilimle söylememiş olsam da ümitsizliğe kapılmış olmamdı. o durumdan kurtulamayacağıma inanıyordum. ancak şöyle söyleyeyim, bu olaylardan çok sonra hiç mi hiç beklemedim zamanda bana bir yardım eli uzandı. çoğu kişiye de öyle olmuştur. bunun tek şartı ise sabır ve tevekküldür. halinden şikayet edenin sıkıntısı artar, hamd ve sabır edenin sıkıntısı ise kaybolur gider.

ben de bir zamanlar böyle düşünmüş biri olarak söylüyorum bunu. tamamen tecrübelerime dayanarak söylüyorum bunu. ümidinizi kesmeyin arkadaşlar. allah'ın rahmeti sonsuzdur. sadece ne kadar sabırlı ve sadık olduğunuzu ölçüyordur. sabredin ve dua edin. inşallah bir gün istediklerinizden daha da güzeline kavuşacaksınız. yeter ki ümitsizliğe düşmeyin ve sabredip, tevekkül edin. hatta kalkın bir taze abdest alıp namaz kılın. eminim ki rahatlayacaksınız. allah kalbimizi kendi aşkıyla doldursun ve başka aşklara yer bırakmasın. bizi de kötü işlerden ve kişilerden muhafaza etsin. amin.
  14. 0 0
    her ne kadar özgür olmaktır dense de insana kendini kürekle atılmış bok gibi hissettirir.