bugün 1109 başlık

üç adım atlama

 1. 1 1
  Üç adım atlama; sıçrama, adım atma ve atlama biçimindeki üç ayrı kesintisiz hareketin ard arda yapılarak, en uzak mesafeye ulaşmaya dayalı pist ve alan sporudur. 1896'dan beri olimpiyatlarda yer almakta olup, ilk oyunlarda iki sıçrama, sonraları tek sıçrama biçimini aldı.

  Günümüzde üç adım atlama, hız mesafesi uzun atlamada olduğu gibi 45 m'dir. Burada da atletler uzun atlamada olduğu gibi süratli koşu ayak ve baldırları kuvvetlendirici egzersiz ve cimnastik hareketleri yaparlar. Koşuya tam anlamıyla ısındıktan sonra başlarlar. Sadece üç adım atlayıcı, tek adımcıdan daha alçak sıçramalar yapar. Güç ve denge rüzgara karşı durmak için en gerekli şeylerdir.

  Atlama sahası olarak kullanılan atlama havuzu ve atlama tahtası, uzun atlamadakinin aynısıdır. Yalnız üç adım atlamada, atlama havuzu ile atlama tahtasının arası en az 11 m'dir.

  Günümüzde üç adım atlamalarda, süratle atlayan ve sıçrama kuvvetine sahip olanların kullandığı De Silva tekniği ile az süratli olanlar tarafından kullanılan Ortadoğu tekniği tercih edilir.

  Tek adımın aksine, üç adımda basmadan önce fazla sürat önemli değildir. Sıçrama, çabuk ve koşu yönünde olup tek adımdan daha alçak olmalıdır. Yarışmacı tek ayağı üzerinde havalanır ve aynı ayağının üzerine iner. Bunu yerde atılan ikinci uzun bir adım izler. Adım için diğer ayağının üzerine düşmelidir. Bu süre içinde yarışmacı koşu alanındadır. Üçüncü ve son atlamayı yapıp iki ayağıyla havuza düşer. Üç adım atlamalarda da atletlerin altışar hakları vardır. Altı hakkında en iyi dereceyi yapan birinci olur. Atletler, atlayış sırasında yanlış ayağıyla, kasten yere dokunursa atlayış geçersiz olur. Diğer kurallar uzun atlamadakilerin çok benzeridir.
  #132988
 2. 0 0
  güçlü bir zıplayı$ gercekle$tirilir. üç defa uzun adımlar atılır ve sonuncusundan itibaren ucu$ ba$lar.

  bu karma$ık bir tekniktir., ko$arken zıplamayı gerektirir. üç adım atlama, çabuklugun, gücün ve koordinasyonun karı$ımıdır. amaç; her adımda mümkün olan en az derecede hız ve momentum kaybetmektir.
  herhangi bir yapıdaki atlet güçlü eklemleri ve celik gibi kasları olması durumunda bu sporu yapabilir. üç adım atlamacılarının fiziksel formlarını her zaman izlemeleri gerekir. üç adım atlama uzun bir süre boyunca göze girememi$ken çok yetenekli atletler sayesinde hak ettigi yere ula$mı$tır.

  üç adım atlamacılar atletizmde "insan kangurular" olarak nitelendirilir.
  #2610996
 3. 0 0
  bana göre atlamaların hatta atletizmin en zor branşıdır. çünkü cidden bu branşı yapan şahsiyetin hayvan gibi kas ve kemik yapısına sahip olması gerekir. üstüne üstlük çok ciddi halter ağırlıklarının altına girmesi gereklidir ki kasları o yükü kaldırabilsin. ayrıca branşın zorluğu yüzünden sakatlık da çok sık görülür.**
  #4732725
 4. 0 0
  az önce siyahi bir sporcunun* 17.73 cm ile iyi bir derece yaptığı spor dalı. üstelik 20 cm geriden atlamıştır.

  edit: sporcu phillips idowu.
  #5840258
 5. 2 2
  üniversiteden mezun olurken üzerine ihtisas yaptığım konudur. atlamalarda ki en zor daldır kendileri. çok sağlam ayak kası ister bu spor.
  #6372623
 6. 2 2
  küçükken çizgi diye bi oyun oynardık onu hatırlattı bu başlık bana.herhangi düz bir yere bir adet büyükçe dikdörtgen çizilir ve köşegenleride birer çizgiyle birleştirilir.dikdörtgenin alt kısmına üç adet peşpeşe kare çizilir ve oyuna başlanılır.düz bir taş sırayla bu çizginin her bölümüne atılır ve 3 defa tek ayak üstünde sekerek aradaki çizgilere basmadan bu taşa ulaşılır sonra ev falan alıyosun garip bişeydi be niye anlatıyom şimdi onuda anlamadım sanki oynayacaksınız.kız oyunuydu ama napim kızlar bana hastaydı illede oyna bizle derlerdi.
  #6373003
 7. 1 0
  her bacagimi bir kez kullanarak gerceklestirdigim spor dali.*
  #6373011
 8. 1 1
  http://zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=176023
  #16465540
 9. 0 0
  izlemesi zevkli spor dallarından biridir. tabii sporcular dişiyse..
  #26937978
 10. 1 1
  Tamam atlamam diye karşılık verebileceğim hede. Spora bakış açım bu evet.
  #26937986