özel yetkili savcı

 1. 1.
  özel yetkili olmayan savcıyı dinleme hakkı bahşettiği düşünülen bir garip uygulama. cumhuriyet savcısı, cumhuriyet başsavcısı... tamam; ama özel yetkili savcı ne demek oluyor şimdi?
  #7299363 :)
 2. 2.
  " Devlet Güvenlik Mahkemesinin (DGM) yapmış olduğu görevleri DGM'ler kapatıldıktan sonra Ceza Muhakemeleri Kanununun (CMK) 250. maddesine göre kurulmuş Ağır Ceza Mahkemeleri yürütüyorlar.Özel Yetkili Mahkeme; demek, CMKnin 250. maddesinde sayılı suçlara bakan mahkeme demek. Bu mahkemede görev yapan her hakim ve savcı Özel Yetkili Mahkemenin hakimi ve savcısıdır." Diyor eski Adalet Bakanı.

  Özel yetkili olmayan Savcılar da hükümet başkanına bile tanınmayan yetkilerle donatılmışlardır. Bir bakıma insanların kaderlerini ellerinde tutan kimselerdir. Suçlanan kim olursa olsun, dava açılmadan önce ilk ağızdan dinlenebilmelidir. Çünkü koğuşturma süreci beraatla sonuçlanacak olsa bile ağır ve kişi yaşamının bundan sonrasını her şekilde etkileyecek, geciktirecek, erteleyecek, sekte edecek bir süreçtir. Adalet kıl tartan terazidir denir, keşke öyle olsaydı.
  #7322911 :)
 3. 3.
  suçluyu bulup cezalandırmak için insan haklarını yok sayabilen ve bunu hukukun gereği olarak yapabilen kimseye verilen ünvan.

  özel yetkili ne demek? tam karşılığı nedir? neler yapabilir bu özel yetkili kişi? bir insanın hayatını nasıl bitirebilir? sonunda suçsuz bulunacak bir zanlıya vereceği manevi tahribat ne olabilir? şeriatın kestiği parmak acımazdı değil mi? polis devletlerde olmaz, ileri demokratik(!) ülkelerde olmaz, bir adım ötesi olan diktatörlüklerde hiç olmaz.

  özel yetkili savcı sırf şüphelendi diye bir insanı 3 yıl göz altına alabiliyor, ömründen 3 yılını yok edebiliyor. neden? kaçma ihtimali, delilleri karartma ihtimali...

  peki devlet ne işe yarıyor? delil toplamak için insanların ellerini kollarını bağlayacaksa neden delil topluyor? direk bağlasa kim ne diyecek? şeriatın kestiği parmak acır mı?

  ergenekon soruşturması, balyoz, futbolda şike soruşturması, vs...

  bu dünya yanacak olsa bile iki kişinin yaptığı ve suç unsuru taşımayan özel bir sohbeti hangi hukukun karşılığı olarak ifşa edip toplumun gözünde küçük düşürmeye hak-hukuk izin veriyor? bu hangi hak-hukuk?

  özel yetkili savcının yetkisi nedir? ne kadar özeldir? bu bir ayıp değil de nedir? 'e avrupa devletleri hukukunda da var la?' diyen bir sivrimiz illa çıkacaktır; peki bizim medeniyet pistinde onlardan daha güzel dans edebilme ihtimalimiz nedir? onlara bir defa olsun örnek olma ihtimali?

  bir an önce 'hukuk' gereği, 'medeniyet' gereği, 'insan hakları' gereği vazgeçilmesi gereken makamdır. bir özel yetkili savcının şüphesiyle yitip gidebilecek kişiler ve kişilikler ihtimali bile (ki başına gelenler gözler önünde) bunu yapmaya yeterdir, artardır.
  #14030723 :)