3

ölüm ötesi deneyimi

 1. 1.
  Bedensel işlevleri bakımından tıbben ölü sayılmalarından bir süre sonra, kendiliğinden veya reanimasyon (yeniden canlandırma) yöntemleriyle yaşama geri dönen kimselerin bu zaman aralığında geçirdikleri deneyimlerdir.
  #4271286 :)
 2. 2.
  Ölüm-ötesi deneyimi, bedensel işlevleri bakımından tıbben ölü sayılmış, fakat bir süre sonra reanimasyon (yeniden canlandırma) yöntemleriyle veya kendiliğinden yeniden yaşama kavuşmuş kimselerin bu ölüm ve yeniden yaşama dönüş arasındaki sürede geçirdikleri deneyime verilen addır.
  reanimasyon kişiyi yaşamda tutan dinamik dengeyi (homeostaziyi) yeniden sağlamaya çalışan bir tıbbi yöntemdir. reanimasyon teknikleri sayesinde, tıbben ölü sayılan pek çok kimse yeniden yaşama döndürülmüştür.
  reanimasyonla yaşama döndürülenlerin anlattıklarında büyük ölçüde ortak noktalar bulunmaktadır.
  öldü teşhisi konulan kimseler, bedenlerinin ölü sayıldıkları sürede, bilinçlerini yitirmemişler, gözleri kapalı oldukları ve yerlerinden kalkmadıkları halde, çevrede olup bitenleri görebilmişler, bilebilmişlerdirler. (Doktorun hemşireyle neler konuştuğu, hemşirenin neyi almak üzere, ne zaman, nereye gittiği vs. Burada, beş-duyunun dışındaki bir algılamanın sözkonusu olduğu ileri sürülür.)
  ölü sayıldıkları sürede yalnızca ameliyat odasında olup bitenleri değil, oda dışındaki, oda duvarlarının ardında cereyan eden olayları bile görmüşler, yaşama döndüklerinde gördüklerini ayrıntılarıyla anlatmışlar, anlattıkları doktorları tarafından tümüyle doğrulanmıştır.
  devamı için; http://tr.wikipedia.org/w...3%BCm-%C3%B6tesi_deneyimi

  aslında halüsinasyon olma ihtimali yüksek bana göre(ben yıllların doktoru * ). çünkü bu olayı yaşayanlar, hep insanların yaşarken ölümden sonra olacaklar hakkında farkında olduğu ya da olmadığı görüşlerindekileri hissetmişler. duvar gibi katı nesnelerin içinden geçebilme, fiziksel bedene geri dönmeyi istememe, Tüm yaşamının bir film şeridi gibi gözünün önünden hızla geçmesi, Ölüm-döşeği vizyonları denen algılamalarda bulunma (eskiden kaybetmiş olduğu yakınlarına kavuşma, melodi,ışık, renkler, dinsel-mitolojik varlıklar algılama vs.) gibi.
  #5481702 :)
 3. 3.
  (bkz: near-death experience)
  #11426633 :)
 4. 4.
  (bkz: ölüm kaşifleri)*
  #14746609 :)
 5. 5.
  yaklaşık on dakika tıbben ölü olan biri olarak söyleyebilirim ki böyle bir şey yoktur, olsa da ben görmedim. Ki inançlı kişi için de saçmadır böyle şeyler.

  Cem Yılmaz dan gelsin;

  ""turnike mi var lan orada? Dur bi daha geçecem"
  #14746683 :)
 6. 6.
  (bkz: tetrodotoksin)
  #14746737 :)
 7. 7.
  (bkz: yakın ölüm deneyimi)
  #14746855 :)
 8. 8.
  bu deneyimden dönenlerin anlattığı islamın cenneti vs siyle uyuşmaz.
  #18055172 :)
 9. 9.
  Beşinci boyut izlemiş olmak.
  #18055216 :)
 10. 10.
  bir arkadaşa bakıp çıkmak.
  #18055277 :)