bugün 893 başlık

çinçin

 1. 7 5
  ankara altındağ'da adından, olaylarıyla çok bahsettiren, çılgın, senede en az 10 ölünün çıktığı küçük bir mahalle.

  idi... artık senede 10 ölü çıkmıyor. nezih bir semt oldu... adı çıkmış 9'a inmez 8'e 'nin başkenti.
  #253603
 2. 6 0
  çınçın.
  istiklal caddesi'ndeki nostaljik tramvayın yol alırken çıkardığı ses..
  #253625
 3. 6 2
  çinçin: ankara'nın pislik memleketidir...uyuşturucu,fuhuş,cinayet,gasp her türlü pislik buradan çıkmaktadır...polis bu mahalleye girememektedir... (bkz: burası çinçin burdan çıkış yok)
  #376811
 4. 2 2
  çinçin: filmlerden sosyetik kadınların içki içerken birbirlerine söylediği söz olarak aklımda kalmış.

  erkek versiyonu için

  (bkz: şerefe)
  #376844
 5. 6 4
  her türlü pisliğin çıktığı,sanki lanetli bir dağ üzerinde kurulmuş havası veren ankara'da pis bir mahalle. gitmeyin, gitmeye çalışana engel olun. zira çıkış yoktur.
  #790611
 6. 2 2
  (bkz: recep ayçin)
  #833360
 7. 6 4
  rivayete göre, belediyenin kazı çalışması yaptığı esnada, belediye görevlilerinin kazı yapılan yerde iki adet roketatar bulduğu ankara mahallesi. mahallenin yabancısı olup da, buraya yolu düşen kimsenin girdiği gibi çıktığı görülmemiştir, duyulmamıştır.. merak edip de gitmek isteyenlere, görmek isteyenlere, bunu aklından geçirenlere duyrulur..*

  (bkz: ankara da gezilmesi riskli yerler)
  #897018
 8. 4 2
  bazılarının ''polisler bile giremiyo o mahalleye'' diye atıp tuttuğu, her şehirde bi tane olan varoş, uyuşturucu trafiği hızlı mahalle.
  #897029
 9. 2 2
  bursa hali yakınlarında bir birahane.
  #897120
 10. 4 0
  belediye görevlilerinin kazı yapılan yerde bulduğu iki adet roketatar'ında daglarda kimler tarafından kullanıldığını tahmin etmemiz hiç zor değil. *
  #897207
 11. 1 1
  istanbul esenlerde bir semt
  #897216
 12. 12 9
  ankara'nın gezilesi mekanı. şarapları pek bi meşhurdur, gelenlerin muhakkak ziyaret etmesi ve bu bağları görmesi gerekir. Gelin, görün. *
  #1020237
 13. 4 1
  Ankara'da bir yer..
  #1190177
 14. 3 3
  tehlikeli mekan.
  #1263451
 15. 16 0
  çinçinli bir beden eğitimi öğretmenimiz vardı.ümit milli takımda oynamış delikanlı bir futbolcuydu.hiçbir zaman belalı davranmamıştı.anlattığına göre ise çinçinde "çakal denilen kişiler pis işleri yaparmış , çinçinliler o kadar namusuna düşkün , o kadar saygılarmış ki ; 60-70 yaşındaki insanları bakkala kadar bile yormazlarmış.her kız onların bacısıymış ve bacısına göz dikeni öttürürlermiş." kendisine çok içten güvendiğim için buna da inanıyorum.

  edit:bunu kötü oylayan arkadaş neyi kötü oylamıştır.şaşırtıcıdır.
  #1608239
 16. 3 1
  ankarada belalı bir mahalle. gidenlerin küçücük çocuklar tarafından bile bıçakla tehdit edildiği, polis arabalarının yakıldığı bir mahalledir. gidilmemesi şiddetle tavsiye olunur.
  #1675978
 17. 3 2
  ankara'da altındağ'a bağlı bir yerdir. bent deresine oldukça yakındır. ankara'nın tüm hırsızları, bohçacı, dilenci ve falcılarının ikamet ettiği yerdir. tehlikelidir gayet.
  #1683293
 18. 110 96
  Sadece sokaklarında değil buraya giden toplu taşıma araçlarında da hadiseler yaşamak mümkündür.

  Şöyleki birgün annemim yoğun ısrarlarına dayanamayıp teyzeme gidiyorum yani çinçine, görevim ise teyzemin annem için yaptığı bir tencere dolusu yaprak sarmasını eve getirmek.ilk aşama olan Sıhhıye'den dolmuşa binme işlemini başarıyla gerçekleştirdekten sonra iniyorum müsait bir yerde lakin teyzeciğimin evini bulamıyorum ve başlıyorum bulunduğum yokuşu tırmanmaya o sırada karşı taraftan yağız bir çinçin delikanlısı geliyor ve hemen selam verip xxx marketi soruyorum ve aldığım cevap karşısında dumurlara uğruyorum.

  -abi valla aşağıdan geldiğine göre yukardadır.

  Genç delikanlımız akıl dolu bu cevabı verdikten sonra benim güzel espri maiyetinde gülümseme karşın hiçbir tepki vermeden gidiyor kendi yoluna.

  Neyse artık yapacak başka şey yok teyzeyi arayalımda gelsin alsın diyoruz elimi cebime atıyorum ve nokia 3100 marka telefonumu çıkarıyorum * o sırada 6-7 yaşlarında bir bebe bitiyor yanımda:

  -abi o telefon kamaralımı
  -hayır değil
  -yalan söylüyorsun kamaralı işte
  -lan olm git başımdan değil işte
  -anneeeaaa bana küfür ettti!!! .mcgna koydurtcam senin bekle

  diyereketen çocuk uzaklaşır akabinde ben gayet sakin bir şekilde telefonu kurcalarken köşeyi 7-8 kişilik bir grup dönüyor az önce ağlayan küçük çocukda arkalarından bağırıyor bense teyzeme bulunduğum mevkiyi tarif ediyorum.

  çocuk bağırıyor:

  -aha bünyamin abi bu gavattı işte bana küfür eden

  Bünyamin ve arkadaşları topallaya topallaya bana koşmaya başlarlar *

  ben hiçbirşey anlayamadan fizikselmi,sözlümü savunma yapsam diye düşünürken birden teyzeciğimi bir binanın penceresinde görürüm ve hemen koşmaya başlarım binaya doğru topal arkadaşların topallamasından faydalanarak kaçmışımdır eve.

  Artık dışarı çıkamam ve o geceyi orda geçirmeye karar veririm planıma göre sabah erkenden arazi olucam burdan birdaha dönmemek üzere.

  Neyse sabah olur kalkarım alırım bir tencere yaprak sarmamı dolmuş güzergahına doğru yol alırım gelir dolmuş el ederim durur binerim; fakat o da nesi dolmuştaki çingene kadınlar hararetli bir şekilde tartışmaktadır dolmuştaki tek erkek ise benim * kadınlar nedenini bilmediğim bir şekilde kavga etmektedir birisi diğerine sen benim kocami biliyormusun derken ötekide benim kocam senin kocanı döver tadında küfürler etmektedir.Neyse bu kavgacı teyzelerimden yaşlı olanı iner ve inerkende kapı kenarında bulunan bana bir nasihatta bulunur:

  -aman oğlum şu küflü .mdan uzak dur başına bela açar vallahi

  der ve gider dolmuşta herşey normal seyrine dönmüştür küflü .m ise az önce kavga eden kendisi değilmiş gibi gayet sakin bir şekilde oturmaktadır.

  Az ilerde dolmuş birkez daha durur bu sefer yaklaşık 0,7-0,9 cm kalınlığında gözlük camlarına sahip ve ceketinin üzerine "sağır ve dilsiz" yazısı iliştirilmiş bir genç biner elindeki reçeteyi dolmuşcuya uzatır dolmuşcu dikiz aynasından bakar ve okkali bir s.ktir çeker ve dolmuşu sağa çekerek kapıyı açar sağır ve dilsiz delikanlımız müsait bir yerde iner. inerkende küfürünü esirgemez.

  hızlı ve seri bir şekilde

  -.mına koyum

  diyerek iner dolmuştan ve gözden kaybolur.

  Ben olayın şokunda iken diğer yolcular sanki az önce olanı duymamış gibi yolculuklarına devam etmektedirler.Dolmuşcu dikiz aynasından bendeki şok belirtileirni görür ve:

  -abi az önceki herif gavatın teki yıllardır aynı numarayla beleş binmeye çalışıyor bende bindirmiyorum iyi ediyorum demi abi?

  dolmuşcu son kısımları söylerken adeta günah çıkartma çabasındadır.

  ve bende kafamı evet anlamında sallayarak bitsin artık bu yolculuk demekteyimdir.

  Artık sıhhıyeye gelmişizdir ben gayet rahatım iki durak sonra inicem çünkü,ardından bir tane dilencı biner 20 milyonu uzatır *

  -abi şurdan 7 kişi alcanmı?

  Dolmuşcu ise yine dikiz aynasından bakar parayı alır inceler ve

  -in lan aşağı gavat oğlu gavat

  diyerekten dilenciyi kovar artık olaylara alışmış olan Nexagon kişisi dayanamaz sorar.

  -n'oldu abi niye indirdin bunları

  -birader sen bilmiyon parayı veriyorlar para üstünü veriyom,vermedin diyorlar birdaha istiyorlar sonra hem verdikleri para sahte ayaküstü 30-35 milyon .ikiyorlar adamı.

  ben ise anladım abi anlamında kafamı sallayarak 2 durak sonra inmişimdir elimde tencere gitmekteyimdir eve.Eve gelirim annem nasılsın der iyiyim derim geçerim odama artık daha bir tecrübe sahibi olmuşumdur hayat hakkında...
  #1752778
 19. 7 5
  vakti zamanında gazetede cin cinliler ile geniş bir yazı vardı. bir adamla röportaj yapmışlardı, adam az önce polise kafa attığını anlatıyordu. gerisini siz düşünün. gitmekten kaçının.
  #1805161
 20. 1 1
  (bkz: cincin mahallesi)
  #2049040
 21. 5 5
  Ankaragucu'nun o unlu gecekondu tribun grubunun pek cok uyesinin ikamet ettigi mahalle .
  #2049060
 22. 2 2
  normal hayatta giremediğiniz ama ankaragücü maçında 1 tek sigarayı beraber içtiğinizi düşündüğünüzde ''ulan lanet mahallede insanlarda değil'' dedirten yerdir.
  #2090525
 23. doğantepe'nin abisi.
  #2396309
 24. 3 1
  Ankaranın göbeğinde dört tane mahallenin birleşiminden oluşan bir semt. Yenidoğan tarafları daha sakin olur, bir de sitaelere bakan tarafları. Fakat mezarlığın hemen arkasındaki gültepe mahallesine aklı olanın yanında mahalleli bir tanıdık olmadan girmemesi lazımdır. En son bir görev için mahalle muhtarını da alarak girdiğimizde arabayı kullanan ve mahalleye ilk defa giren şöför bir daha görev olsa bile buraya girmeyeceğini açık açık beyan etmiştir. Barda filminde gördüğünüz psikopatlar Ankara özelinde genellikle burada yaşar. Arkadaşsanız hoş adamlardır. değilseniz kötü.

  Mahalledeki sabahçı kahvesi tüm gün boştur. Sabaha karşı dolar. Tüm gece mesaisini tamamlayan hırsızlar gelir çaylarını içer gecenin değerlendirmesini yaparlar burda.

  Velhasıl ilginç mahalledir. Tam anlamıyla tanımak isterdim oradakileri. Sadece üç beş kez gidebildim değişik zamanlarda. Şimdi kentsel dönüşüme kurban gidiyor mahalle. Mahalleli ise Ankaranın çeşitli yerlerine taşınıyor varolan tüm kültürleriyle. *
  #2749919
 25. 17 11
  meşhur ankara kalesinin karşısında, kuzey yönündedir. yaşayan ahalinin kökleri bir asırdan fazla bir süredir oradadır. doğrudur, uyuşturucu pazarıdır, ne kadar hırsız, dolandırıcı, kapkaç yapan, kalpazan, tetikçi, gaspçı, tırnakçı, kumarbaz, oto hırsızı, kaçakçı, otoparkçı, çek senet işi yapan, adam kaçıran, çete kurmuş, çete üyesi olmuş, tehdite santaja bulaşmış, korsan işi yapmış, kaçak alkol, kaçak sigara işi yapmış, adam kaçırmış vs. illegal iş yapan insan varsa bu mahallede yaşar. herkes birbirini tanır, bilir. araba teybi çalınsa şayet, kimlerin yapabileceği bellidir, gider bulurlar. sorunları çözmek konusunda daha da bir yaratıcı olur çinçin liler. sorunlar somuttur, çözümler basittir. burası mahalle değildir, farklı bir oluşumdur. bir tepenin etklerinde kurulu, başlı başına kenttir. semtin polis karakoluna gelen insan, 15. günde tayin ister. polis bıkmıştır artık evlerden taş tuğla yemekten, belinden silahı gasp edilmiş, tekrar kendisine satılmıştır. öyle bir yerdir. içinden olan vazgeçemez, olmayan asla sevemez. kendine özel mistik bir havası vardır. her köşebaşının tayfası belirlidir. semtte bulunan parti merkezlerine ait dairelerin yarısı kullanılır. camların olduğu taraftan en az iki metre uzak durulur, neden? taranma tehlikesi vardır. benzinliklerinde uyuşturucu, kaçak akaryakıt satılır, çalıntı araçların motor şaşe numaraları değiştirilir. ama tüm bu olanların kimseyle alakası yoktur. muhatapları bellidir. yabancı iseniz ne işiniz vardır. mahallede gezilecek ya da görülecek bir yer yoktur ki, bu rağmen gelen olursa, altında başka amaç aranır. sivildir, istihbaratçıdır, birini avlayacaklardır, kiralık katildir vs. karşı tarafa ben kendimi bile savunmaktan acizim, korkağım, balkonlarda büyüttü annem beni, mesajı veren olusa oradakiler de kolay yoldan sahip olduklarınızı ele geçirmek isterler, doğrudur. yabancıysanız ne işiniz vardır, yok tanınan biriyseniz oralısınızdır zaten. kimse bir şey demez. bu sayılan özellikler, o semt ile ismi anılan her insanın, bu yolun yolcusu olduğu, hak, hukuk tanımadığı, herkese, herşeye düşman olduğu anlamına gelmez. ancak bunu idrak edememiş bünyeler tarafından yapılan horlamalar, aşşağılamalar durumu bu hale getirmiştir. bu mahallede yaşayan her insan en az bir kere o işlere bulaşmamayı dener. temiz, çamursuz, ötekiler gibi bir hayat ister. sınavla okul kazanır, öğrenci öğretmen farketmeksizin lanetli gibi kaçarlar, çalışmak ister, herşey tamam ama biz çinçin li çalıştırmayız cevabı alır. sevgilisinin ailesi ile tanışır, her şey çok güzelken, konu döner dolaşır çinçin e gelir, adam çocuğu evden kovar. sakarya da herkes gezer, yüksel de herkes oturur. çinçin li delikanlıda arkadaşlarımla oturabilirim, sevgilimle el ele dolaşırım diye düşünür. gecenin ilerleyen saatlerinde ekip gelir, kimliklere bakılır, tiplere bakılır, belki üst baş aranır. öldürücü soru gelir; eviniz nerede sizin? bizimki cevap verir, kimseye karışmazlar, onu alırlar. neden, kesin işlenmiş bir suçu vardır, güzelce anlatsın* diye. efendi efendi sorarlar, kırmadan, incitmeden, birşey çıkaramadılarsa muhbirlik teklif ederler. çocukluk arkadaşlarını, sana sapan yapan abilerini, halı saha da top oynadığın insanları gammazla derler. artık adamımız üzerine yüklenen misyonun farkına varır. vereceği karar da az çok bellidir. madem ki der, sen beni kötü emsallerimle genelliyorsun, bende aynısını sana yapayım. namım yürüsün(!) başlar önüne her çıkanın canını kerpetenle çekmeye. değiştirmek onun elinde değildir çünkü. mecbur rolünü oynar. diğerleri gibi yapar. sonuç nedir?

  çinçin mi aman abi aman, uzak duralım...

  işbu entrydeki tüm yazılanlar hayal ürünüdür. hiç bir kişi ve kurumla alakası yoktur...

  beni de çinçin li sanıp alırlar, olmadı kovarlar falan. ayrıca bahsi geçen hayal mahsulü olaylar yaşanmış olsalar dahi, en az sekiz ya da on yıl önceye aittir. zaten yalandır, hemde bir arkadaşın yalanıdır. ne öznesi, ne yüklemi hatta nesnesi bile olunmaz. şu an bahsi geçen bölge beyrut olmuştur. kitlesel hareketlere izin verilmeyerek, dışkapı, örnek, türk iş, aydınlıkevler, basınevleri, meteoroloji, incirli, etlik, keçiören, hasköy, güneşevler, demet, yenimahalle ve bunlar gibi bir çok semte yayılmıştır bu mahallenin halkı. ama şimdi kimse evinde rahat uyuyamaz değil mi, bela her yerde. neyse ki yalan bunlar efendim, telaşa mahal yok. bitti o günler, geçti. o tayfadan bir tek gecekondu kaldı, iki haftada bir toplanıyor...
  #2942127