bugün

türkiye'de en fazla bireye sahip oğuz boylarından biridir.
çepniler pasinler savaşı sonrası doğu anadolu ve doğu karadeniz bölgesinin iç kesimlerine gelmiş buralarda yerleşmişlerdir.
çepniler önceleri tamamen alevi türkmenler iken daha sonradan sünnileşmişlerdir.
günümüzde halen alevi kimliğini koruyan çepniler mevcuttur.
atatürk'ün en yakınındaki isimlerden biri ve muhafız alayı komutanı olan topal osman ağa çepni boyuna mensuptur ve diğer çepniler gibi kurtuluş savaşımızda özellikle karadeniz bölgesinde pontus'lulara karşı önemli direnişler göstermişlerdir.
vakfıkebir çepnilerinden ve soy ismimin çebi olmasıyla gurur duyduğumdur.
anadolunun türkleşmesinde çok katkıları olan ama hep kayı ve diğer boyların gölgesin de kalıp isminin bile fazla bilinmediği büyük türk boylarından biridir.
Türk tarihinin sessiz sakin gizli kahramanlarıdır.
giresunlulardır. giresun tarihte vilayet-i çepni olarak bilinir.
gaziantep'te rumkale ve çevresine dağılmış 13 tane çepni köyü bulunmaktadır. bu köylerde yaşayanlar tamamen oğuzların çepni boyuna mensuptur ve tamamı alevi'dir. bu çepni köyleri ilk başlarda birkaç tanedir çünkü buraya yerleşen zaten birkaç oymaktır. bunlar da kendi oymaklarına göre köylerini kurmuşlardır. oymaklarına göre kurulan büyük köyler; köseler, bunlar yalınayak çepnilerinden olduğunu söylemektedirler. milelis ,yalınayak koluna bağlı çepniler olduğunu söylemektedir. sarılar, çepnilerin sarıkız oymağından gelmektedir, bu oymak balıkesir tarafından da bulunmaktadır. hatta kaz dağında sarıkız’ın bir efsanesi vardır. miseri ise hoca ahmed oymağına bağlıdır. diğer köyler ise bu köylerden ayrılanlar tarafından kurulmuştur onun için tarihleri ve kültürleri ortaktır. gaziantep bölgesindeki çepni köyleri:

1) köseler

2) milelis(göçmez)

3) miseri(kuzu yatağı) (burası benim köyüm)

4) sarılar

5) yarımca

6) yukarı kayabaşı

7) yeni köy

8) dip çepni(dil çepni)

9) halil baş

10) dereköy

11) bülbül

12) hasan oğlu

13) kızboğan
oğuzların üçok kolunun gök han evladındandırlar.
sivas ın şuşehri ilçesindeki yerlilerin çoğu.
içinde bulunduğum etnik grup.
türk boylarından bir tanesi.
karadenizdekileri laz sanılan oğuzlar soyudur.
(bkz: little bastard)

Gelen bir mesaj üzerine aklima geldi de yazayim dedim. Madem burada etnik köken bu kadar önemli... Adam mesaj atti landjdjdn.

Neyse çepniler biraz gölgede kalan bir kabile. Asiligi ve savasciligiyla unlu. Karadeniz bölgesinin insanları. Kastamonu dahil birçok şehirde ikamet etmişlerdir zamanında.
balıkesir çepnileri karadenizlilerin aksine alevidir. küçükken çepni kelimesinin alevilere takılan bir lakap olduğunu sanıyordum.
hepsi öyle midir bilmem ama amasya civarındaki çepniler çekik gözlüler.
Abdullah çepnioğlu. Benim lise arkadasimin icinde bulundugu etnik grup galiba.
Sevgilimin mensup oldugu etnik grup. Acik ten , cok hafif cekik goz ve hiddet bakimindan birbirlerine benzerler.
giresunlu olanları güzeldir. başka çepni tanımadım.
bir burdjogli değillerdir.
bir zamanlar şahsımı mensubu sandığım boy. atalarının köyü dereçepni ve yazıçepni adında iki çepni köyüyle komşu olunca insan lan acaba?! diye düşünüyor. allahtan temettuat ve mühimme defterleri var da aslımı buldum.
yalnız karadenizde yaşamazlar. yozgatlıyım ulan ben ve komşu iki köyüm de çepni köyü. ben dulkadirli'yim, maraş yörüğüyüm, bayat boyundanım. amma nasıl olmuş da iki çepni köyünün arasına girmişim belli değil. belki onlar bizim yanımıza gelmiştir bak. olur mu olur.*
Gümüşhanede de varlığını sürdüren oğuz boyundan gelen türk ırkı.
Açık tenli ve genellikle kısa boyludurlar.
Ayrıca cesur ve asidirler.
en azından benim tanıdığım kişi böyleydi.
Kastamonu çatalzeytinliyim çepniler zamanında buraya yerleşmiş.
hırçın, savaşçı, haksızlığa tahammul edemeyen türk boyudur. giresun insanının mensup olduğu boy.

ayni zamanda çok espirili ve komiktirler. savaşçı olduğumuz için herşeyi dalgaya vurma huyumuz vardır.
balıkesir ve civarında da yoğun olarak yer alırlar.
babam çepni annesi rum annem italyan . Neyim lan ben?
mensup olduğum türk boyudur, Boyun genel özelliği asi, atılgan, cesur, mert ve savaşçı olmalarıdır. Çepni kelimesi düşmanla savaşan, mert, yiğit, asi, cesur anlamında kullanılmıştır. çepnilerin en fazla nüfusa sahip oldukları il giresun'dur. Giresun ili ve yöresi Vilayet-i Çepni olarak tarihte anılmaktadır.
Abi bunlardan bir ordu kur işgal edilen 18 adayı yunanlı ibnelerden 2 günde geri alırlar. övünülesi bir oğuz boyu. evet onlar topal osman'In torunları...
ve yunanlıları defalarca siktiler. (pontus yunan soykırımı).
bir kürt aşireti.
güncel Önemli Başlıklar