bugün 1310 başlık

çavuş

1. 11
    (bkz: çavuşu tokatlamak)
  2. 40
    msnde diyalog
    -askerlik için korkma ya, 6 ay yapıosun ztn! hem de çavuş olarak
    -kızım ben zaten çavuşum
    -nası yani?
    -erkekler arasında espridir. sakın gidip araştırma ,sorma. belki biliyosundur diye söylemiştim.
    -o zaman söyle. lütfennnnnnnnnnnnnnnnn
    -abazalara çavuş denir.
    -hıı? ahahahahaahahahahah. peki bunu bütün erkekler bilirler mi?
    -herhalde canım. çünkü herkes çavuş olduğu için herkes bilir. ahahahaah
    -ahahahahaah. bunu sözlüğe yazabilir miyim? lütfennnn...
    -höstttt.
  3. kısa dönem askerlik yapanların sıkça duyacağı bi kelime. hele de aşağıdaki cümle gün gelir günde 150 kez söylenir ve çavuşu çıldırtır.
    -çavuşum şafak kaç?
  4. 11
    iki pırpırlı erbaş.
  5. zor iştir çavuş olmak, doğru düzgün bir yetkiniz yoktur ve birçok şeyden (bazen herşeyden) sorumlu olursunuz. er olmak daha iyidir çoğu zaman..
  6. bu erbaş nöbetçi çavuş ise bölükteki incir çekirdeğini bile doldurmayacak nitelikteki hadiselerden sorumluymuşcasına muamele yapılır.

kıl rütbeli: çavuuşş bu sandalye niye burda!?
    nöb. çvş:*biri getirip götürmeyi unutmuş heralde komutanım.
    kıl rütbeli: götürt,temizlet,uyar,askerleri topla!!
    nöb. çvş: (bitmez bu askerlik..)
  7. ing. sergeant.
  8. erler arasındaki rütbeli ve vasıflı zat,er sadece nöbet tutar egitim yapar,cavus egitimide verir nöbetçiyide kontrol eder buda yetmezmiş gibi komutanların bütün angarya işlerine maşa olur,mesakkatli iştir t.s.k da.
  9. 2008 itibariyle net maaşı doğuda 165 ytl olan, rütbeli.
  10. bulunduğu birlik ondan sorulur cinsi görevleri olan erden daha kıdemli rütbe. Kimi zaman değil çoğu zaman er olmak çavuş olmaktan daha iyidir.
  11. galatasaray lisesi'nde hademe yerine kullanılan kelime.
    sadece öğrenciler arasında değildir bu kullanım, öğretmeni de, kartiyesi de, müdürü de çavuş der görevlilere.
  12. 1-1
    on basi onun basi, yüz basi yüzün basi, bu cavus ne seyimin basi tekerlemesine muhatap olurlar.
  13. (bkz: baş çavuşun eşeği)
  14. osmanlı döneminde, padişahın kimilerinin kellesini kimilerinin de koltuğunun gittiğini gösteren fermanlarını taşıyan ve ilgili yerine tebliğ eden adamlara denirdi. türklerin elinde bir alman tacir isimli kitaba bakılırsa, bu kişiler her geçtikleri yerde izzet ikram görürlermiş. bu çavuşlardan birisi bir gün bir mekana bir makama uğramışsa, o mekan veya makam sahibi o gün altına edermiş, acaba kellem gidecek mi diye. kimse adamın dediğine itiraz etmez, ferman okunur ve yerine getirilirmiş. örneğin adam gelir zalim bir vali var ve bunun padşah kellesini istemişse, çavuş gelir fermanı okur ve adamın kellesini alıp gidermiş, yine çavuş bu kellesi alınan kişinin yerine kimin getirileceğini de bildirirmiş.
  15. 20
    surekli olarak tokatlanan sey.
  16. 11
    herhangi bir askere fazlasıyla rahatlık sağlayan, rütbeli askerlerin takmamak şöyle dursun, ciddi manada çekindiği ve devletten 21.40 lira maaş olan asker.
  17. 11
    (bkz: pipicik)
  18. 11
    çift kazığa sahip, nöbetçi kolluğunu tuttuğu günler, babalara gelen erbaş.
  19. 2-2
    nasıl olunduğunu merak ettiğim şey. gerçi sevgilim akıllılık edip üniversite okusaydı böyle şeylere ihtiyacımız kalmazdı. ya da ben aptallık edip ona aşık olmasaydım, onun yerine daha tahsilli biriyle çıksaydım ama işte öyle insan aşık olacağı kişiyi seçemiyor. nasıl bi şeyse bu çavuşluk, sevgilim bi iki aya kalmaz çavuş olurum o zaman daha rahat ederiz, sürekli konuşuruz dedi. bi an önce olması dileğiyle çünkü sıkılmak istemiyorum.
  20. 11
    askerde klişe bir laf vardır. "onbaşı, onbaşıda çavuş ne s...n başı".
  21. 11
    insanin basina olmadik isler acan, beklenmedik zamanlarda hazirola gecen, ara sira tokatlanmasi gereken kalafat.
  22. 11
  23. 00
    çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Sungurlu)
  24. 00
    ''onbaşı;on kişinin başı,binbaşı;bin kişinin başı pekii çavuş ne *ikimin başı?'' sorusuna konu olan erbaş.
  25. 00
    bir hitap şeklidir.

+ çavuş naber. gibi.