bugün

eylem insanı.esas adı vladimir ilich ramirez sanchez dir.
(bkz: ramirez)
fenerbahçe taraftarının roberto carlosa yeni hitap etme şeklidir..
(bkz: carlos the jackal)
12 ekim 1949 venezuela doğumlu olan carlos'un ilich ismi marksist bir avukat olan babasının lenin'e olan hayranlığından kaynaklanmaktadır.. ana dili olan ispanyolca'nın dışında, arapça, ingilizce ve fransızca'yı da çok iyi konuşabilmektedir. 1973 yılında fkö'ne katılan carlos'u tüm dünyaya tanıtan eylemi, 1975 yılında gerçekleştirdiği opec üyesi ülkelerin delegelerine karşı gerçekleştirdiği eylem olmuştur. eylem'de ilginç olan nokta, sadece arabistan ve iran delegelerinin vurulmuş olmasıdır. yakalanmasına sebep olan bir özelliği de çok fazla sigara içmesi olmuştur. ve bu sigara sadece kırmızı winston sigarasıdır. çakal carlos'un yakalanmadan önce yaşadığı bölgeye çok sayıda winston sigarasının gitmesi carlos'un yakalanma sürecini hızlandırmıştır.
(bkz: the jackal)
opec baskınında ki en unutulmaz kısım, hem böyle büyük çaplı bir rehine olayından kurtulması, hem hapisteki sevgilisini çıkartmayı başarması, hem de 350 milyon dolarlık parayı cukka da rumba etmesidir. dünyada çok enderdir rehine olaylarının suçlunun lehinde sonlanması. ee kolay efsane olunmuyor.
lisede iken,

hoca: 1. murat'a suikast düzenleyen kimdir?
derin devlet hastası arkadaş: çakal carlos
her seferinde bir yolunu bulup kurtulmayı başaran yakalandığında ise tüm dünyada büyük yankı uyandıran, pekçok filme ve kitaba konu olmuş tetikçi.
1975 yılında Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) kamplarında eğitilerek israile karşı savaşmaya başladı. Daha sonraki yıllar israil hükümetine karşı verdiği mücadeleyi Batı nın büyük şehirlerine taşıyan Carlos, israille ilişkisi olan birçok banka, dernek, gazete ve elçiliğe bombalı saldırıda bulundu. 1980 yılında dünyanın en çok aranan adamı olarak ilan edilen Carlos, CIA, Mossad, Interpol ve Fransız istihbaratını birçok kez atlattı. Carlos, özellikle yakalanmamaktaki başarısı, zekası ve cesaretiyle dünya medyasının gündeminden hiç düşmedi. Binbirsurat olarak da tanınan Carlos, özellike Viyana daki OPEC toplantısında, aralarında 10 petrol bakanının da bulunduğu 70 kişiyi rehin alması ve olay sonrası rehineleri Cezayire kaçırması herkesi şaşırttı. Daha sonraki yıllar özellikle Fransaya yönelik eylemler gerçekleştirmeye başlayan Carlos, bir dönem Fransız devletinin korkulu rüyası haline geldi. Carlos, 25 yıllık bir kovalamacanın ardından 1994 yılında Fransız ve Sudan istihbarat örgütlerinin ortaklaşa düzenledikleri bir operasyonla yakalandı. Fransız mahkemeleri tarafından 3 yıl yargılanan Carlos, yargılama esnasında devamlı olarak davaya bakan hakimle büyük bir irade savaşı verdi. Hatta hakime bir mahkemede; "Ben uluslararası bir savaşçıyım. Kiminle konuştuğuna ve hareketlerine dikkat et" diyerek uyarıda bulundu. Karar mahkemesinde 4 saat savunma yaparak sözlerini; "Sizler beni yargılama hakkına sahip değilsiniz. Fransız mahkemelerini tanımıyorum. Asıl ben sizi sömürdüğünüz, fakir bıraktığınız halklar adına yargılıyorum. Benim vatanım bütün yeryüzüdür. Kardeşlerim de ezilen, sömürülen bütün halklardır" diyerek tamamladı. Mahkeme sonrası müebbet hapis cezasına çarptırılan Carlos, yargılanma esnasında tanıştığı Fransa nın en ünlü avukatlarından Isabella Coutant Peyre ile evlendi.
"Silahlı mücadele benim seçimim değildi; cellatları yelpazeyle püskürtemezsiniz."
taşeron mu dava adamı mı tartışmaları hala süren ve efsanesini besleyecek çok fazla eylemi olan beynelminel terörist.
abdullah catlı nın bir level gelişmiş modeli...
hayatı boyunca winston sigara içen ünlü bir mafya adamıdır.şuan fransada ceza evindedir asıl adı vlademir ilich ramirez sanchez dir.
çakal adında Bruce Willis'in başrölde oynadığı bir filmde hayatı anlatılan şahsiyet.
yıllar yıllar önce galatasaray ın uefa kupasında rakiplerini teker teker elediği yıllarda mallorca takımının forvetinin ispanyolca lakabının türkçe karşılığı.
(bkz: arka direk capone)
fransa'da ziyaretçi hakkı verilmeyen tek mahkumdur. venezuela'daki bir sol görüşlü gazetede düzenli olarak yazıları yayınlanmaktadır.
aile arasında, aile üyelerinin birbirine ettiği küfür.
aşağıdaki haberi okuduktan roberto carlos'a cuk oturduğunu düşündüğüm şey.

http://ligtv.com.tr/Default.aspx?r=1&hid=33870

(bkz: cuk oturmak)
efsanevi terorist.
ayrıca guz doneminde derste hocamın bana taktıgı isimdir.
hakkınıda veririm hani.
6. nesil uludağ sözlük yazarı. hoşgelmişler. önce okumalar, sonra yazmalar dilerim.
eylemlerini bir dava, ideoloji ya da benzeri bir sebebe bağlamamıştır. işin en korkutucu tarafı bu gibi geliyor bana.
asıl adı charles harold caltrop tur. fransızcada adının ilk üç harfiyle soyadının ilk üç harfi chacal. ingilizcede jackal olarak geçmektedir. adını tüm istihbarat örgütlerine ve interpol e ezberletmiş, kılık değiştirme konusunda dünyanın bir numarası olarak gösterilmiştir. işlediği suçların toplamı bilinmemektedir. tek başına çalıştığı ve arkasında delil bırakmadığı için tarihin en büyük teröristi olarak nitelenmektedir. holywood sayesinde ününü tüm dünya öğrenmiştir.
görme imkanı olyanlar için;

http://cdn1.cnnturk.com/h...ht=0&BlackWhite=False
hakkında dakika ve skor almaktan memnunluk duyacağımız kahraman:

http://www.stargazete.com...k-cekmez-haber-313498.htm