bugün

biraz önce televizyonda yanlışlıkla gördüğüm sonrasında da bakalım daha neler olabilir dediğim programda karşıma çıkan olay. ahmet çakar kıza 80 milyarda kaç tane 1 milyon vardır dedi. kız matematikle aram iyi değil deyince. ahmet çakar üçgenin iç açıları toplamını sordu. sonuçta kız üniversitede matematik görmedğini bu yüzden de bilmediğni söyledi. hey allahım! ne desem bilemedim
(bkz: ya neyse ben bişe demiyorum)
alfa + beta + gama = 180°

valla ben demedim. ücgenle icli disli olan bilim adamlarinin deyisi.
ilkokuldan itibaren 180 derece olduğu yurdum öğrencilerinin kafasına kazınır. kazınmayana tuhaf gözle bakılır.
her nasıl üçgen olursa olsun (dik, ikiz kenar, eş kenar , çeşit kenar)kısaca üç aynı yada farklı uzunluktaki çizgilerin birleşimiyle oluşan üçgen dilimlerinin her birinin iç açıları 180 dış açıları 360 derecedir.
ben inanmıyorum diyenler trigonometri soruları çözerek inanabilirler.
Sonucu 180, bilemedin 190 dır.* *
üçgenin dış açılarının toplamnın yarısıdır. bu da aksi ispatlanmadıkça değişmez 180 dereceye tekabül eder. saygılar.*
"düzlemde" demeden 180 derece olduğunu iddia edenlerin sözkonusu programda iki paralelle bir meridyen arasındaki açının 90 derece olduğunu görünce iç açıların toplamı 270 derece olan üçgenle karşılaşacağı durum.

ben de matematikçi değilim, diplomat hiç değilim ama biliyorum.
bir nasreddin hoca fıkrasıdır:

A: üçgenin iç açıları toplamı 179 olmuş diyorlar...
B: aman hocam hiç üçgenin iç açıları toplamı 179 olur mu?
A: 180 deyince inanıyorsun!
B: bokunu çıkardın hoca!
A: hiç saydın mı lan doğru söyle!
B: hoca sus allah rızası için sus zaten kavga ettim yengenle bi sus lan kafanı yarcam şimdi
A: anam kaçayım adam çıldırdı
en az 180 derecedir.
(bkz: ömer hayyam)
üniversitede matematik görmediğinizi iddia ederek cevaplamaktan kaçınabileceğiz bilgi sorusu cümlesi. lan gerizekalı onu bilmiyorsan o üniversiteye nasıl girdin, mal? derler adama.
180 olarak geçen, 3 açının toplamıdır.

einstein, evren'in şeklinin bilinmediği, dünya'da da hiç bir yerin, uzaya göre tam düz olmadığını söyleyerek, asla 180 olamayacağını söylemiştir.
gürcan bilgiç'e göre 90 derecedir.
'Öklid düzlemi'nde * bir üçgenin iç açıları toplamı 180 derecedir. Ama üniversiteyi öyle ya da böyle kazanan biri nasıl bilemez, bunu ne öklid ne de uzay geometrisi açıklar.

(bkz: yuhannas) * *
"boy verdim 1,80 çıktı."

imza
yüzeysel insan.
(bkz: insanın iç acıları toplamı)
üçgenin iç açılarının toplamı 180dir.

normal üçgenin açıları eşittir. bide duruma göre degişiklik gösteren üçgenler ve açıları vardır. hiç sorma karışık araştırın bulun benden bu kadar.
273'tür. (bkz: leyla ile mecnun)
180 değildir.
cahillerin söylediği gibi 180 değildir. burada çizerek anlatamayacağım ama karenin iç açıları toplamı 360 tır. yukarıdaki bir çizgiyi kaldırıp kenar çizgileri 45 er derece büktüğünuzde 2×45=90 derece azalır. 360-90 = 240 derece olur. bunu da bilmiyorsanız matematikten lütfen uzak durun. bunu herkes bilir çünkü.
Uygun bir rakama anlaşırız bence.

Klavye tahmini gibi senin ben ta yedi ceddini neyse sakinim.
alırken mi, satarken mi?
Abi bize gelişi zaten 180.
Sözelciyim, eksimi verip gidecem.
Pringles cipsinin üzerine üçgen çizerseniz 180 dereceden küçük, bir pinpon topunun üzerine çizerseniz 180 dereceden büyük olur.

Ama biz bunları karper peynirlerle, riemann geometrisiyle hep anlattık.

Öklit şu an ağlıyor.
"iki dik açıya eşitse, tanrı vardır."

descartes.
güncel Önemli Başlıklar