bugün 1972 başlık
kapat

gündemdekiler

1. atama bekleyen işsizlerin ekonomik kriz beklemesi

işsizlik çift haneye sıçramıştır. işsizlik ülkemizin temel sorunudur. bu sorunu devletin ekonomi politikalarına değil de işsizlere yüklemek olaya sırf iktidar yandaşlığı yapayım diye at gözlüğüyle bakmaktır. sanki iradi bir işsizlik varmış gibi davranmak yanlıştır.

2. pratik tatlı tarifleri

malzemeler:

-sarelle
    -reçel
    -muz
    -kivi
    -somun ekmeği
    -bıçak
    -çorba kaşığı

bıçakla somun ekmeğini ortasından kesiyoruz. Sonra yarım somun ekmeğinin bir iç bir dış olacak şekilde ikiye kesiyoruz.

Daha sonra çorba kaşığımızı sarelleye daldırıp ekmeğe sıvıyoruz. Beyaz kısmına tabii. Daha sonra kaşığımızı yalayıp reçele daldırıyoruz, ve onu da ekmekteki sarellenin üstüne döşüyoruz ve halka şeklinde kestiğimiz muz ve kiviyi de ekliyoruz. Wafflenız hazır.

Afiyet olsun.

3. uludağsözlükte yazarlık vs ekşisözlükte çaylaklık

ekşisözlükte çaylaklığı tercih ettiğim karşılaştırma. amk sözlüğünde am, göt, memeden başka bir şey konuşulmuyo ekşisözlüğün çaylakları bile daha kaliteli.

açacağınız başlıkları sikeyim ben gidiyorum.

4. insanın kendini en değersiz hissettiği an

Olaylar gelişir, kız seni evine çağırır, ve o sırada prezervatifi unuttuğunu ve kızın evinde prezervatif olmadığını fark edersin, o an büyük bir hüsrana uğrarsın, kızın alaycı bakışları altında kendini çok değersiz hissedersin.

--spoiler--
    Yaşanmamıştır
    --spoiler--

5. hoşlanılan kızın kankanızla evlenmesi

düğün gecesi düğüne gidip gitmemek arasında kararsız kalmanıza neden olacak durumdur. ufak ufak tanımaya çalıştığınız ve tanıdıkça hoşlanmakta olduğunuz kızı, bütün dertlerinizi anlattığınız ama o kızı anlatamadığınız, henüz bahsetmek için erken olduğunu düşündüğünüz kankanıza kaptırmışsınızdır. olayların bu kadar hızlı gelişeceğini siz dahil kimse bilmiyordur aslında fakat sizin hoşlandığınız kız seçimini kankanız tarafından yapmış, aslında sizin yanınızda olmasının tek nedeni kankanızla daha samimi olmak ve onu daha iyi tanımaktır. zaman içerisinde siz ona aşık olurken o kankanıza, kankanız ise ona aşık olacak ve siz bu durumdan bi haber kalacaksınızdır. artık buluşmalar siz olmadan gerçeklecek, en son da kankanızın size kız hakkında itirafları ile adeta dünya başınıza yıkılacaktır. kankanıza " o kızdan bende hoşlanıyordum lan ..." diye sert bir çıkış yapamayacaksınızdır muhtemelen. sonuçta onunda mutluluğu sizin için önemlidir. en sonunda ise onlar erecektir muradına, siz çıkacaksınızdır kerevetine....

6. pratik tatlı tarifleri

sıcak sütle müsliyi ezin. muz ekleyip karıştırın. bir tabağa pudra şekeri serpip üzerine kaşık kaşık koyun. buzluğa atın iyice katılaşsın. üzerine bal veya erimiş çikolata döküp tekrar dondurun. çakma truffle elde ettiniz.

7. 40 oyunuz olsa 1 oy vermeyeceğiniz parti

ak partinin yanında bitmek bilmeyen yol kazı çalışmaları ve şehrin alt yapısının bok gibi olması yüzünden artık chpdir. pardon hattta cehapedir. her taraf toz toprak çamur mafettiniz güzelim şehri amk. (bkz: tekirdağ).
    bu mudur seçimden önceki vaatlerininiz bu mudur belediyecilik anlayışı.
    aha burda diyorum bi daha da oy atanı siksinler.

8. 18 aralık 2014 beşiktaş çaykur rizespor maçı

lua lua'nın arif erdemvari uçuşuyla kazandırdığı penaltıyla ilk yarısını rizespor'un 0-1 önde kapadığı maç.

ağlanacak halimize gülüyorum amk. bu hakemlerin gerçekten hayatında ayağına top değmemiş plaza bebeleri olduğuna inanıyorum. futbolu zerre bilmiyorlar. faulleri de çözemiyorlar. sinan engin dediydi geçen hafta. bilmiyorlar. ilk defa hak verdim sinana.

3-4 gol yiyip yenilsek umrumda değil ama bu hakemlerle olmayacak. sayın ahmet çakarmhk başkanlığına davet ediyorum. zekeriya alp'i istifa ettirdi zira. inanın maç umrumda değil. hatta bu kupadan elenip gidelim. çok maç, çok sakat var.

9. en beğenilen osmanlı padişahı

2. mehmet, 1.selim ve 1.süleyman üçlüsü hariç,

en türkçü ve fikirleri en ileri görüşlü olan genç osman'dır.

başlıca fikirleri şöyle ki:

-Tereddi ve tefessüh edip kozmopolit bir cemiyet haline gelen Yeniçeri ve Sipahi Ocaklarını tamamiyle ilga ve imha ederek, onların yerine, Anadolu, Suriye ve Mısır Türkleriyle Türkmenlerinden milli bir ordu kurmak,

-Kozmopolit saray ananelerini değiştirerek Harem-i Hümayun'u tasfiye etmek ve hanedanın Türk ailelerinden nikahla kız almasına yol açmak.

10. doğru insanı bulmak

teslim olmaktır, hayata ve aşka...

eski günlüklerimi buldum bu akşam. ve hayatımın en üzücü olayını yaşadıktan sonra, abimin bana yazdığı mektubu... Mektubu açıp okumaya cesaret edemedim. Üzüleceğimi biliyordum çünkü.

O sırada sevgilimle konuşuyordum ve ona da bahsettim bu durumdan. Abimin yazdıklarının beni ne kadar üzdüğünü ve aradan yıllar geçmesine rağmen, hala her cümlesinin aklımda olduğunu...

Sevgilim bana öyle şeyler söyledi ki, tutamadım kendimi; gözlerim doldu, cevap bile veremedim. Hayatımdaki varlığı için teşekkür bile edemeden kapatmak zorunda kaldım telefonu. Ağlıyordum...

Bu yazıyı hiçbir zaman okuyamayacak ve varlığından bile haberdar olmayacak ama kendim için yazmak istedim bu satırları.

Hani bir şarkıda diyor ya; "Gelir ve ortaya yerleşir aşk..." onu sevmek kolay olmadı benim için. Tüm acıları unutup onu sevebilmek. Yine diyor ya bir şarkıda; "Aşık olmak kısmetmiş yar, sana..."

11. makara suresi

elçimizin oğluna anlamama kabiliyetini de veren biziz. elbette bunda düşünen bir toplum için ibretler vardır.

biz o balkonu yolsuzluklarımızı gizlemek için (her seçim sonrası )ibret olsun diye imar ettik.

makara 78-79

12. yılbaşında alkol kullanmayı zorunlu gören kişi

çevresindeki insanlarla, yeni yıla eğlenerek mutlu bir şekilde girmek isteyen ve bunu alkol olmadan yapamayacağını sanan kişilerdir bunlar.

belki, yılbaşı vesilesiyle uzun zamandır görmediğiniz kişilerle buluşuyor ve bunu düzgün değerlendirmek için alkole sarılıyor olabilirsiniz, zaten alkol almanıza bir şey demiyorum.. diyemem de.

ama şunu anlamıyorum. çevremde bir çok kişi görüyorum.. lan olum yılbaşında ne içiyoz?, beyler bu yıl hangi mekandayız, biraları sen çekiyomuşsun.. falan filan gibi muhabbetler döndürüyorlar.

insanların aklında yılbaşı deyince neden alkol geliyor? neden dostlarımla yeni bir yıla gireceğim ve bu yıl geçen yılki yaptığım yanlışları yapmayacağım, kendime bir çeki düzen vereceğim denmiyor da.. ooo yılbaşında uçuyoz, geçen senekinden daha iyi olacak bu sefer gibi amaçsız ve sıradan şeyler konuşuluyor?

genelleme yapacak olursam, insanlar bazı şeylerde kendilerini koşullandırmışlar bunu anladım. yılbaşında alkol almak, hindi kesmek, evde tombala oynamak, yılbaşı çekilişi yapmak, ağaç süslemek gibi şeylerde bunun örnekleri.. ayrıca sinirlerime dokunan bir şey var ki oda şu, neden diğer ülkelerin inançlarını, bayramlarını vs. kendimize alıyoruz, bu söylediğimden al işte bi şakirt daha, al işte yobazın teki gibi ön yargıya kapılabileceğinizi düşünerekten açıklamasını da yapayım. bende elimden geldiğince doğru yolda olmaya çalışan, yanlış şeyler yapan insanlardanım. ayrıca siz ne derseniz deyin! yeni yıla mutlu ve huzurlu girme düşüncesiyle dünyevi şeylere kendini kaptırmak günah ve yanlıştır, aydınlandınız..

13. özel üniversitede okumak

Ülkemizde genelikle puanı devlete yetmediği için gidiliyo diye bi ön yargı var ama burs alıp gidenler daha fazlalıktadır.
    geçen paçozun biriyle konuştum sozlukten ozel universiteye gidiyorum diye bana zengin piçi dedi götoş.burslu okuduğumu ve eve yakın olduğu için tercih ettiğimi söylememe fırsat bırakmadan.bunu da soyleyen kamu yönetimi okumuş bi piç yalnız.

14. 18 aralık 2014 beşiktaş çaykur rizespor maçı

genç sol bek ümit bir kere adam eksilterek bindirme yapti ve güzel bir de orta yapti,defansif acisindan da yerinde müdahaleleri var.bu çocukta iş var,daha çok şans verilmeli.atınç kırk yıldır beşiktaşlı gibi oynuyor,sakin ve temiz,havadan gelen topları kimseye bırakmadığı gibi yerden de iyi bir kesici,biraz üst kas grubunu çalıştırması gerek.furkan rizr stoperlerinin icinde kayboldu,bir şey diyemiycem.ikinci yarı atiba,serdar ve olcay ya da kerimden biri çıkmalı.beşiktaşın forması bile çıkat bu gruptan,sakatliktan yorgunluktan daha önemli değil 3 puan.

15. pratik tatlı tarifleri

*malzemeler
    margarin
    metro çikolata
    bal
    mısır gevreği
    *tarif
    bir paket margarinin 3/5 ini ve 2-3 paket metro çikolatayı vok tavaya alarak eritmeye başlıyoruz, bir yandan da karıştırıyoruz (çikolataları minik minik kesin). tamam bence bu eridi artık dediğiniz vakit içine 7-8 yemek kaşığı kadar bal ekleyerek hızlıca karıştırmaya devam ediyoruz.
    ocağın altını kapatıyoruz ve karışımımızın üstüne mısır gevreği ekliyoruz ( ben çok sevgili bimde satılan kelly's mısır gevreğini kullanıyorum, karamel severler için bu şekilde satılanı da var). eklediğimiz mısır gevreğiyle çikolata&bal ikilimizi iyice harmanlıyoruz ve bunu minik muffin kalıplarına bölüştürerek buzdolabına koyuyoruz. bir süre soğuyup ayrılmayacak kıvama geldiğinde servis edebilirsiniz.afiyet olsun.