bugün

başbakanın görevleri

Türkiye de başbakanın görevleri nedir?
Haberleri izliyorum, gazeteleri okuyorum, sahiden bi yöneticinin görevi,
kadınlara türbanı anlatmak
Açık bayanların kapalı bayanlara destek olmasını önermek
''islam islam'' deyip, bir çok kilise açtırmak
ne dediğini bilmeden konuşmak
düşünmeden planlamadan nüfus işlerine karışmak
gündemi meşgul edip ülkenin elden gitmesine yol açmak
hiçbir şey bulamadığında yine türbanı ortaya getirmke
karşıt partilerin genel başkanlarına benzetmeler yapmak
başkalarını kötüleyerek yükselmek ( gerçi siyasetin anası bu olmuş. )
gelen halka, ananı da al git demek
halkı kömürlerle kandırmak
geçici yardım yapmak, söz verip yapmamak

olmamalı!

bir başbakanın görevleri,

'' - başbakan, bakanlıklar arası işbirliğini, bakanlar kurulunun genel siyasetinin yürütülmesini ve yasaların uygulanmasını sağlar.

-başbakan, bakanların görevlerinin anayasa ve yasalara uygun olarak yerine getirilmesini gözetmek, bakanlar kurulunun çalışma düzenini ve disiplinini sağlamak ve düzeltici önlemleri almakla yükümlüdür.

-başbakan, bakanlar kurulunun programından ve uygulanmasından veya önemli bir politika girişiminden, cumhuriyet meclisine karşı sorumludur.

-bakanlar kuruluna başbakan başkanlık eder. cumhurbaşkanı gerekli gördüğü hallerde veya başbakanın istemi üzerine bakanlar kuruluna başkanlık edebilir. cumhurbaşkanı oy kullanamaz.

-başbakan, resmi görevleri dışında başka bir iş yapamaz; devletin ve kamu kuruluşlarının herhangi bir yüklenme işini doğrudan doğruya veya dolaylı olarak kabul edemez. başbakanın maaşı, temsil ve hayat pahalılığı ödeneği ve yollukları yasa ile düzenlenir.

-başbakan bu anayasa ve yasalarla kendisine verilen diğer yetkileri kullanır ve görevleri yerine getirir. ''

bunlardır.
Yok yok. insan gündemi takip etmemeli. Hele ki bu ülkede siyaset hiç takip edilmemeli. Çok yorucu, çok düşündürücü, çok ilginç, çok farklı bir şey bu.
güncel Önemli Başlıklar