bugün

halikarnas balıkçısı

bu yıl 120. doğum yılı kutlanan usta yazar. ülkemiz onu öykücü, romancı olarak bilse de dünyada ozan, düşünür, antikçağ araştırmacısı olarak tanınır. haldun sever tarafından 120. doğum yılına atfen bir de belgesel hazırlanmıştır naviga dergisi için. halikarnas balıkçısı anadolu' nun avukatı isimli bu belgeselin dvdsine ulaşmak isteyenler için http://www.eskibodrum.com adresi verilmiş.

birgün kendisinden bodrum' u anlatan bir konuşma yapması istenir. konuşmayı dinleyenler arasında vali, kaymakam ve diğer elit davetliler olacağından teklifi yapan kişi 'böyle bir gömlek ve pantolon olmaz, güzel bir takım elbise ile gelin'' der. toplantının yapıldığı gün cevat şakir gelir yine ütüsüz, koları kıvrık bir gömlek ve her zaman giydiği sıradan bir pantolon ile. arkasında ise bir hamal vardır ve hamalın elindeki askıda da bir takım elbise. cevat şakir' i gören yetkili ''aman cevat bey, hani şey demiştik size!'' deyince ''tamam da, tam anlayamadım.''diye cevap verir cevat şakir ''konuşmayı ben mi yapacağım yoksa elbise mi bilemedim! bu sebepten müsadenizle konuşmayı takım elbisenin önünde yapacağım, sizi mahcup etmemek için,'' diyerek, tüm konuşmasını hamalın havada tuttuğu takım elbisenin önünde yapar... ve davetliler tarafından ayakta alkışlanır.