bugün

polisiye roman

S.S. van Dine'ya göre "Polisiye yazmak için uyulması gereken 19 kural" şöyle:

--###--
1 - Okuyucudan ipucu saklanmamalı, okuyucu ile dedektife eşit imkanlar sağlanmalı.
2 - Suçlunun dedektife oynadığı oyunların haricinde okuyuca akıl karıştırıcı fazladan oyun yapılmamalı.
3 - işin içine aşk girmemeli. Asıl konu bir suçluyu adalete teslim etmek olmalı.
4 - Dedektif asıl suçlu çıkmamalı.
5 - Suçlu, akıl yürütme ile bulunmalı, Tenten'in yaptığı gibi tesadüfen değil.
6 - Bir dedektif ipuçlarını toplamalı, analiz etmeli ve çözmeli.
7 - Mutlaka bir cinayet olmalı, 300 sayfada cinayetten az bir şey anlatmak okuyucunun çabasına saygısızlıktır.
8 - Suçlar doğal yoldan çözülmeli. Fal baktırmak, ruh çağırmak, kristal küre döndürmek gibi paranormal yöntemler sayılmıyor.
9 - Kahraman sadece bir dedektif olmalı, birden çok dedektif, okuyucuya haksızlık ve 1. ile 2. maddeye ihanettir.
10 - Suçlu, hikayede önemi olan biri olmalı, okuyucu tarafından tanınmalıdır.
11 - Katil uşak çıkmamalıdır. Bu en çaresiz yazarların yöntemidir.
12 - Kaç suç işlenirse işlensin tek bir suçlu olmalıdır.
13 - Gizli örgütlerin, mafyanın dedektif öykülerinde yeri yoktur.
14 - Suç ve araştırma bilim kurgu sınırlarına girmemeli, mantıklı olmalıdır.
15 - Gerçekler hep göz önünde olmalıdır. Okuyucu kitabı bir kere daha okursa finalden önce de her şeyin yerli yerine oturduğunu görebilmelidir.
16 - Bir polisiye uzun betimlemelere, edebi karakter çalışmalarına yer vermemelidir. Bunlar heyecanı düşüren etkenlerdir.
17 - Profesyonel bir suçlu, suçluluk duygusu duymaz, polisiye romanlardaki suçlular da duymamalıdır.
18 - Polisiye romandaki suç asla kaza ya da intihar çıkmamalıdır. Okuyucunun kalbini kırmamak için suçun dahiyane şekilde önceden planlanmasına özen gösterilmelidir.
19 - Suçun arkasındaki sebepler kişisel olmalıdır, uluslararası komplolar ya da sadece para sebebiyle işlenen suçlar ucuz numaralardır.
--###--

3- işin içine mutlaka bayan girmek zorundandır. çok satan yazarların bak bakalım romanlarına aşk olmadan yapabiliyorlar mı?
13- sen bu maddeye uy bir roman yaz bakalım ne kadar satıyor görelim. insanlar komploları akabinde gizli örgüt ve mafya oluşumlarını seviyorlar. çok satan iki örnek vermek gerekirse; (bkz: kurtlar imparatorluğu) * (bkz: da vinci şifresi) *
16- şimdi romanda 80 bin karekter sınırı bilmek gerekiyor. ha benim konum yaz yaz bitmez deniliyorsa betimlemeye yer vermeye gerek yok. fakat pek çok yazar kısır bir konuda betimlemeye başvurarak romanını sürdürür. iyi mi olur. iyi olur. adam kelime oyunu yapmasının neyi zararlıdır. adı üstünde bu roman. sinema değil.
19- 13'de yazdığım şey burası içinde geçerli. yav arkadaşım sen 'ben edebiyat için yazacağım. satması önemli değil. mühim olan dünya edebiyatı bir eser kazansın' diyorsun; hadi lan ordan. bırak bu fakir edebiyatını. sen romanlarından para kazanama, ilgi çekeme sonra bak bakalım ikinci roman yazabiliyormusun. insanlar daima komplo ve para hırsını merak ederler. ali'nin veli'nin canım sıkıldı cinayet işledim demesini okumazlar.

diğer maddelerine katılıyorum sayın van dine.
güncel Önemli Başlıklar