bugün

insanlık tarihi

dünyanın en eski taş aletlerinin 82.000 yıllık buluntular olduğunu göz ardı etmezsek insanlık tarihini bilmemiz için daha gerilere gitmemiz gerektiğini anlamış oluruz. düşünsenize 82 bin yıllık alet edevatlar. üstelik şimdi bir de fas ın doğusundaki taforalt kentindeki kireç taşı mağarasında bulunan 47 yumuşakça kabuğu boncuğu araştırmacılara göre 110.000 yıllık. sembolik bir şeyler yapmışlar bu kabuklardan. buluntular arasından çıkan bu çok eski obje bir takı. evet evet bildiğimiz takı yahu. gerçi kesin tarihi henüz açıklanmamış ama yıl sonunda belli olacakmış. bekliyoruz ilgiyle. bu takının o tarihlerde yapılıyor olmasını gelişmiş bir topluluğa işaret ettiğini söylüyorlar. bir insan önce neden takı yapar o nu da çözmüş değilim de neyse. belki kadın kendine eş seçtiği adam için yapıp adam avlanmaya giderken uğur getirsin diye hediye etmiştir. ya da adam ben avlanmaya gittiğimde yanına başkaları gelirse boynunda ki bu takıyı görsün de sana sarkıntılık etmesin diye sembolik olarak vermiştir. sen şimdi istemem olmaz demesini de bilemezsin uuuu uuu ahhh ahhh diye hareketlerinden de feyiz alacaklarını düşündüğüm için böyle bir takı icat ediyorum demiştir. ne bileyim yahu ben. biraz da siz düşünün adamlar 110 bin yıl önce neden takı yapmışlar diye. hem böylece insanlık tarihinin derinliklerine inmiş olursunuz.