bugün

2022 yılı merkezi yönetim bütçesi

tbmm plan ve bütçe komisyonuna görüşmek üzere sevk edilmiş olan bütçedir.

2022 yılı merkezi yönetim bütçesi toplam 1 trilyon 750 milyar 957 milyon 322 bin lira olmuştur.
görsel

bütçe teklifine göre merkezi yönetim bütçesinden bazı kurumlara ayrılan bütçe şöyle.

cumhurbaşkanlığı: 3 milyar 890 milyon 381 bin lira.
milli savunma bakanlığı: 80 milyar 439 milyon 536 bin lira.
içişleri bakanlığı: 14 milyar 734 milyon 260 bin lira.
milli eğitim bakanlığı: 189 milyar 10 milyon 851 bin lira.
sağlık bakanlığı: 116 milyar 37 milyon 461 bin lira.
kültür ve turizm bakanlığı: 7 milyar 109 milyon 129 bin lira.
sanayi ve teknoloji bakanlığı: 14 milyar 821 milyon 344 bin lira.
milli istihbarat teşkilatı: 3 milyar 483 milyon 231 bin lira.
diyanet işleri başkanlığı: 16 milyar 98 milyon 580 bin lira.
afet ve acil durum yönetimi başkanlığı: 2 milyar 421 milyon 82 bin lira.

diğer kurumların 2022 yılı bütçeleri ve bütçe teklifinin tamamı için resmi kaynak;
https://www.sbb.gov.tr/wp...fi_ve_Bagli_Cetveller.pdf

bu arada uzay ajansına 61 milyon lira, helal akreditasyon kurumuna da 9 milyon lira bütçe ayrılmış.

türkiye'nin hiçbir işe yaramayan ve en gereksiz kurumu diyanet yine pek çok kamu kuruluşundan ve bakanlıktan daha fazla bütçe almış. 2022 sonuna kadar alacağı ek ödeneklerle birlikte diyanetin bütçesi 20 milyar lirayı geçecektir...

diyanete ayrılan bütçe, sanayi ve teknoloji için ayrılan bütçeden 2 milyar lira daha fazla.
yılda yaklaşık 35 milyar dolar gelir ettiğimiz turizme ve kültüre ayrılan bütçe, diyanete ayrılan bütçenin yarısından daha az.
gerek 2020 gerek 2021 yıllarında peş peşe doğal felaketler yaşadık, bazı konularda çaresiz kaldık, ama buna rağmen afet ve acil durum bütçemiz sadece 2.5 milyar lira...

bütün bunların yanında bütçeden en fazla pay alan kurumlardan biri olan milli eğitim bakanlığının bütçesinin önemli bir kısmı da geçen senelerde olduğu gibi din eğitimine ayrılmış yine...

2022 bütçesi hayırlı olsun.

beklentimizi zaten hiç yüksek tutmadık ki, halk olarak yine bize kabaran bir şeyler var...
güncel Önemli Başlıklar