bugün

gökten indiği sanılan kitaplar

gayet de doğru bir sözdür. paşam güzel bir noktaya değinmiştir. buna islamofobi diyenler şeriat ülkelerine baksın dedirtir. din baskısının nasıl bir şey olduğunu, bu dönemde hepimiz az çok biliyoruz. biz neden sadece bir kitaba ve onunla ilgili kaynaklara göre yönetilelim ki? mesela, eğer yanlış bilmiyorsam ilk vahyi getiren cebrail gökten indi. kuran'da sürekli bir gök vurgusu vardır. burada daha çok hem şeriatı eleştiren bir üslup vardır bana göre. hem de akılcılığa, hayatın gerçeklerine ve bilime vurgu vardır. gelişmiş ülkelerde insanlar dinini bireysel olarak yaşar. akılcılık hakimdir. zaten insanlar dinini bireysel olarak doğru bir şekilde yaşarlarsa şeriata falan gerek kalmaz, tarikatlarda oyalanmazlar, daha çok araştırma imkanı bulurlar. bu şeriat ortamında pek mümkün olmayabilir. kendi özgürlüklerini şeriatçı hokkabazlara yem etmezler diye düşünüyorum. ben incile göre yönetilmek istiyorum diyen bir hıristiyan gördünüz mü hiç? belki katolikler... onlar bayağı dindardır. hepsini de demiyorum elbette. o dönemde gelişmeye çalışan bir türkiye için, dincilerin sürekli isyan çıkardığını düşünürsek çok normal ve akılcı bir söylemdir.