bugün

grip aşısı

dünyada her insanın etkilenebileceği grip hastalığından insanları korumak için geliştirilen, üretilen ve yapılan aşıdır...

1940'lı yıllardan beri üretilen ve tatbik edilen aşı türüdür.

birkaç günden beri bu grip aşısıyla ilgili haberleri okuyorum, grip aşısının bulunamadığından, grip aşısını herkesin vurulamadığından, grip aşısı vurulabilmek için aile hekiminden rapor alınması gerektiğinden, lakin kronik hastalığı olanların bile grip aşısı vurulabilmek için rapor alamadığından bahsediyordu haberler.

şahsen daha ağustos ayının sonunda eczacı tanıdığıma grip aşısı sormuştum, o da "ekim ayında gel abi yapalım" demişti.

pandemi başladığından beri evde her gün düzenli olarak dışarı çıkan sadece benim.
hanım evde, çocuklar uzaktan eğitim sebebiyle evde.
ama ben iş gereği her gün dışarıdayım, o yüzden bir hastalık kapıp evdekilere de bulaştırma riskim olduğundan "grip aşısı yaptırmalıyım" diye düşündüm ve okuduğum haberlerin de etkisiyle bugün eczaneye gittim. lakin grip aşısı olmadığını, grip aşısı olabilmek için aile hekiminden onay almam gerektiğini, benim ise sağlam olduğumdan dolayı böyle bir onay almamın mümkün olmadığını öğrendim.

yani parasıyla bile grip aşısı olamıyorsunuz.

lakin anlamadığım şu. sağlamsan grip aşısı olamıyorsun.
yahu, zaten grip aşısı gripten korunmak için yapılan bir şey.
tabi ki bunu sağlam insanlara yapmak lazım ki hasta olmasınlar...

vah ki ne vah...

bakın yukarıda da bahsettiğim üzre grip aşısı 1940'lardan beri dünyada üretiliyor ve uygulanıyor.

ülkemizde ise 1950 yılında oluşturulan influenza laboratuarında grip aşısı üretilmeye ve yurt genelinde tatbik edilmeye başlanmış.

70 sene önce grip aşısı üretiyorduk.
70 sene önce grip aşısı üreten laboratuarımız vardı...

ve bu laboratuar refik saydam hıfzısıhha enstitüsüne bağlıydı.

hıfzısıhha enstitüsü bir cumhuriyet kurumuydu, ama ondan da evvel 2. abdülhamid döneminde kurulan bakteriyolojihane-i şahane adlı bir hıfzısıhha enstitümüz vardı.
(bkz: bakteriyolojihane i şahane/#39896491)
(bkz: türkiye corona virüs aşısı ve ilacı üretebilirdi/#43030836)

gerek osmanlı, gerek cumhuriyetimizin halk sağlığına önem vererek oluşturduğu bu kurumlar ne yazık ki akp döneminde yok edildi.

bu ülke atatürk döneminde çin'e aşı gönderiyordu.
(bkz: atatürk döneminde çin e yerli aşı gönderilmesi/#43044248)

ama atatürk'ten sonra geçirdiğimiz son 80 senelik süreçte geldiğimiz noktada şimdi çin'den aşı bekliyoruz.

ülkenin sağlık bakanı çıkıyor ve grip aşısı yok diye açıklama yapıyor utanmadan.

bu ülkede grip aşısı vardı.
yerli ve milli imkanlarla 1950'den beri üretiliyordu. siz yok ettiniz...

bunu neden kimse söylemiyor?
neden kimse "kral çıplak" demiyor?

cumhuriyetin bütün kazanımlarını ve değerlerini 18 senede yağmaladınız, yok ettiniz.

1940'lardan beri dünyaya aşı satan türkiye'yi, bir doz aşı için dünyaya avuç açmış hale getirdiniz...
ve ne acıdır ki bu durumdan en çok etkilenenler sizlere oy verip 18 senedir iktidarda tutan garipler...

uyanış selçuklu,
diriliş ertuğrul,
kuruluş osman...

peki ya batırılış türkiye ne zaman vizyona girecek?
güncel Önemli Başlıklar