bugün

atatürk havalimanına 389 milyon euro tazminat

kaynak beğenmeyenler olmuş.

geçen sene bu konuyu yazmıştım, ödenecek para 4 milyar liraydı.
(bkz: kapanan atatürk havalimanı için 4 milyar tl ödemek/#41710665)

389 milyon euroya anlaşılmış demek, bu da 3 milyar tl yapar.

demek ki 1 seneden beri yapılan görüşmelerde 1 milyar liralık bir indirim yapılmış.

yalnız burada ilginç ve çokomelli bir nüans var, onu belirtmek isterim.

bu ödenen tazminat tav şirketinin kaybolan karı için ödeniyor arkadaşlar...
kar kaybı...
şu devirde, bu ekonomik krizde şirketlerin kar kaybını düşünüyor hükümet yetkilileri.

batan yüzlerce firma varken, kepenk kapatan binlerce esnaf varken hükümet milyar dolarlık dev bir şirketin kar kaybını engellemek için 389 milyon euro ödüyor.

atatürk havalimanının kapatılması ile tav şirketi zarar etmiyor yani. zira bu tip şirketler zarar etmez. zaten tamamen kar etmeye dayalı bir kuruluş olduklarından işlettikleri havalimanı sözleşme bitmeden kapansa bile bir zararları olmaz.

bunun zararını tav şirketinde çalışanlar görür. kaldı ki burada çalışanların da mağdur olduğunu düşünmüyorum, zira atatürk havalimanı kapanınca çalışanların hiçbiri işsiz kalmadı.

yani ödenen bu tazminat bir şirketin sözleşmeden doğan zararına istinaden ödenmemiş, 3 yıl boyunca edeceği karları düşünülerek, "al sen burayı işletmeden de kar et, aman senin karın düşmesin" diye ödenmiş bu para...

bilmem anlatabildim mi bu ince nüansı...

ülkede açlık sınırında yaşayan milyonlarca vatandaş varken, ülkeyi yönetenler bir şirket karından olmasın diye neler yapıyor?

bunlar hep ihanet döneminin vesikaları olarak tarihte yerini alacaktır...