bugün

rus işgalinde rizelilerin sergilediği kahramanlık

dün yazdığımız (bkz: rize nin bombalanması yalanı) sonrası gelen yoğun istek üzerine bugün işleyeceğimiz kahramanlık(!) konusudur.

1. dünya savaşı yıllarında 6 mart 1916'da rize sancağımız malesef rus işgaline uğradı.
sancağı savunmak için görevli 4000 civarında askerimiz vardı, lakin askerlerin çoğu firar ettiler.
elde rize'yi savunmak için 400-500 kişilik bir kuvvet kalmıştı.
durum vahimdi.

rize'yi savunmak için osmanlı, hüseyin avni paşa'yı görevlendirdi. paşa yanında birkaç yüz asker ile sancağa geldi.
lakin paşa ile birlikte gelen takviye kuvvet ile rize'de bulunan kuvvetlerimiz rus ordusu karşısında tutunamazdı.

hüseyin avni paşa bunun üzerine seferberlik ilan etti ve rize ahalisini şehri moskoflara karşı savunmak için yardım istedi.

--- spoiler ---
burada düşmanla savaşacağım.
bana yardımcı olursanız silah vereceğim. savaşmak istemeyen olabilir. onlar da silah taşısınlar. bunu da yapmayanlar siper kazsınlar. bunu da yapmayanlar dua etsinler.
bunu da yapamayanları vallahi de asarım billahi de asarım...
--- spoiler ---

fakat nafile.
rizeliler kılını bile kıpırdatmadılar.
paşa bunun üzerine taktik değiştirerek rizelilere şunu söyledi;

--- spoiler ---
askerler, sizleri deniz kenarına gönderiyorum.
her kim bana 1 düşman şapkası getirirse kendisine 1 gümüş mecidiye, 1 düşman tüfeği getirene 1 altın, 1 düşman kulağı getirene 5 altın vereceğim.
--- spoiler ---

fakat rizeliler yine kıllarını kıpırdatmadılar.
kendi topraklarını, köylerini savunmak yerine moskof çizmesi altında yaşamayı tercih ettiler. bir kısmı da yağma yapmak için dağa çıktı hatta.
durumu fırsat bilip garibanları yağmaladılar.

bütün bunlara şahit olan hüseyin avni paşa "ne haliniz varsa görün, allah belanızı versin" diyerek elinde kalan son kuvvetleri de yanına alarak zigana geçidine çekildi ve ruslar'ı burada karşıladı..

rize rus işgaline uğradığında rusları istavroz ile karşılayan pontuslu papazları rizeliler sadece seyretti.
görsel

ruslara karşı tek kurşun atmayanlar; sorsan şimdi herkesten milliyetçi geçinirler...

Not: görsel temsilidir.

#tarih