mutsuz evlilik

1. 26.
    düğünlerde kameramanlık yaptığım vakitlerde gelinlerin haline dikkat ederdim hep. mutlu bir evlilik mi? yoksa mutsuz mu? erkekler için böyle bir durum olmaz kadınlara nazaran. bu yüzden kadınların yüz ifadelerine daha çok dikkat ederdim. bazı kadınların yüzünde çiçekler açıyordu, gelinliği üstünde oyunlar oynarken. onların en mutlu günüymüş gibi. bazıların da ise durum hiç de böyle olmuyordu. yüzlerindeki acı gülümsemeyi sezebiliyordum. gülümsemeye çalışan bir surat. acı. mahzun. üzülürdüm hallerine, kendimce. oturup konuşmak isterdim bu konuda onlarla. neden evlenmek istemiyorsun? yüzündeki acının sebebi ne? nasıl bu hale geldin? neden evlenmek zorunda kaldın? fakat bunları konuşmak neyi değiştirecekti ki?
    doğulu düğünlerinde daha sık görürdüm bu durumu. aile dostumuzun oğlunun düğünü vardı geçen sene. annesi memleketten gelin bulmuş(ne yazık ki bulmuş diyorum), oğlan da kabul etmiş haliyle. ev dizilmiş, her şey ayarlanmış. gelini görmemiştim hiç, düğüne kadar. düğün günü geldi. gittik. önce bir girizgah. gelinle damat dans ediyor, sonra oyun havası. bir müddet oynandıktan sonra gelin oturdukları masaya geçti. damat ise akrabalarıyla, ailesiyle, dostlarıyla oynamaya devam etti. gelin öylece oturdu. izledi. yüzündeyi acıyı görebiliyordum. gülmek zorunda olmak hissini anlayabiliyordum. bir burukluk hissetmiştim. halbuki mutlu olsa ne güzel olurdu? evlendiği adamı gerçekten severek evlenmiş olsa. o gün onun en mutlu günü olsa. keyifle oyunlar oynasa. ama bunların hiçbiri olmuyordu. oturmuş, oyun oynayanları izliyordu öylece. yüzünde acı bir ifadeyle.
    yazık, böyle hayatlara.
    #36072615 :)
entry'i yoruma kapat
  1. henüz yorum girilmemiş.

mutsuz evlilik ile alakalı başlıklar