bugün

cennet cennet dedikleri birkaç köşkle birkaç huri

cennet için yaşayan, cennete girebilmek için yaşayan insanlar için hiçbişey ifade etmeyen söz. yaratıcın sana akıl vermiş eğriyle doğruyu ayırt et diye, vicdan vermiş merhamet et diye. duyguların var aşık ol sevebil diye, etten ve kemiktensin dokun hisset diye. kötülüklerden kaçınacaksın evet. nedir kötülük? bir canlının canını nefsin için almak, hırsızlık, yalan, arkadan konuşmak yani gıybet, insanları aldatmak yani dolandırıcılık, insanların inançlarını sömürmek kullanmak. bütün insanlar bunların olmaması için hemfikirdir eminim. ayrıca din denilen olgu da bunları öğütlüyor, ama çoğu hem ben öyle inanıyorum böyle inanıyorum diyip bunların hepsini yapıyor. hırsları rotaları olmuş durumda, bastırılmış duyguların esirleri inançlarının arkasına saklanıp kendilerini kandırıyor. çok kan kaybetti insanlık, yine inançları kullananlar diğerlerine hayatı zindan ediyor.hepsi yine korku yüzünden, öyle bi korkutmuşlar ki insanları allah tan, insanlar insan vücudundan korkar, allah la konuşmaktan bile düşünmekten bile korkar hale gelmiş. ama gariptir bu korku insanlara bi şekilde güven duygusu da veriyor, "korkuyoruz, kendimize herşeyi yasakladık oley cennete gidicez". sen yaratılanı sevememişsin ki, yaratan seni sevsin.. köşkler de huriler de gemicikler de sizin olsun, az da olsak bize insan olmak yetiyor. çoğunuza 1400 yıl önce yazılan bi kitabın vaadettiklerinden daha çekici gelmese de, uyanacak birgün insanlar, yeniden düşünmeyi öğrenecek, haksızlıklara karşı durmayı asilik değil de erdem olarak kabul edecek.