bugün

ismet inönü nün başarıları

mustafa kemal'e bir çok açıdan ve nedenden dolayı müthiş saygı duyarım, akp'ye hiç bir zaman sıcak bakmadım, kendsine şakirt diyenlerin sahte olan bir kesimi ile hep mücadele ettim ancak,

sırf şakirtlere muhalefet olacak diye de , ismet inönü'nün başarılarla dolu bir hayatı varmış gibi bir yalana da ortak olamam.

birincisi, kendisinin önemli bir asker olduğu söylenir, ancak kendisinin yaşadığı dönemin tamamını ele aldığımız da kayda değer hiç bir başarısı yoktur, inönü savaşları kurtuluş savaşının yönünü falan değiştirmemiş aksine sonunda yunan ankara'nın kapısına dayanınca, atatürk bizzat tekrar cepheye inmiş ve sakarya muharabesinde bizzat cephede orduyu yönetmiş, o günden sonra da ismet inönü orduyla ilgili hiç bir yönetime yaklaştırılmamıştır bile, kurtuluş savaşının askeri dehaları en tepeden atatürk başta olmak üzere, fevzi çakmak ve kazım karabekir ve ismi saklı altlardaki başkalarıdır ama ismet inönü kesinlikle değildir.

ikincisi, bürokrat olarakta bir başarısı yoktur, aksine lozan'da ki bürokratik hezimetinin sıkıntıları halen geçmemiştir.

üçüncüsü, devlet yönetiminde de özellikle de atatürk'ün ölümünden sonra maalesef epey bir tahribatı olmuştur.

benim asıl bir türlü çözemediğim olay ise, atatürk'ün neden kendisine bu kadar büyük bir hamilik gösterdiği ve tahammül ettiğidir, ne tuhaftır ki, ismet inönü kendisinin sınırsız hamisi atatürk'ün ölümü ile sanki ona bir nefret kusmuş ve ona dair her izi sistematik bir biçimde yok etmeye çalışmıştır, gerçi bazı kuvvetli bilgiler atatürk'ün ölümünden hemen önce bu hamiliği geri çektiği ve hatta kendisinin infazını istediğine dairdir ve hatta kendisinin bu infazın gerçekleştiği bilgisi ile vefat ettiğine dairdir.

bu arada bir dip not daha: bugün bir çok araştırmacı atatürk'ün ağır ağır zehirlenerek bir suikast sonucu öldürüldüğünü iddia eder, bu suikastın baş şüphelisi olarak da atatürk'ün bir tane bile bırakmaksızın bütün yuvalarını kapattırdığı dönemin mason locası gösterilir, atatürk'ün ölümünden hemen sonra başa geçen ismet inönü'nün ilk yaptığı ülkesel icraatlardan birisi ne mi olmuştur? ilginç ama o atatürk'ün kapttırdığı mason locasını yeniden açmak.
güncel Önemli Başlıklar