bugün

çanakkale geçilmez

canakkale de nicin savasildi sorunsali

I.Dünya savaşına bilinçli bir şekilde ,isteyerek girdiğimiz gerçeğini(Breslau ve Goben'in Sinop'taki Rus limanlarını bir güzel bombalaması sonucunda)kabul edersek ,tarihin en büyük amfibisine sahne olan Çanakkale Savaşına da isteyerek girdiğimizi düşünüyorum.Şu farkla ki I.Dünya savaşına girmemiz tamamen beceriksiz,sezgi ve yetenekten uzak Enver Paşa gibi tarihimizin yüzkarası komutanlar ve Vahdettin gibi vatanhaini emperyalist yöneticiler sebep olurken ;bu savaşları özgürlüğünü korumak için ulusal anlamda "Vatan" bilincini tarihin daha önce görmediği kadar ileri götürebilen milyonlarca Türk,Kürt,Çerkez,Laz anadolu insanının ve Kurtuluş Savaşımızın,Cumhuriyetimizin önsözüdür Çanakkale Savaşı.Şuna itirazım var; bir kısım şeriatçı-fethullahçı-sözde milliyetçi(II.cumhuriyetçi-Atatürk Düşmanı)kitlenin ,Çanakkale ,Savaşı'nın sadece hurafelerle,menkıbelerle,yeşiller içindeki hocalarla,üfürükçülerle kazanıldığını ön plana çıkarma çabaları ve bir savaşın kazanılmasında gerekli olan "Askerlerin beceri ve yeteneği,komutanların sezgileri ve yönetim başarısı,eldeki ordu ve cephane,uğruna savaşılana duyalan inanç" gerçeğini yok saymaya çalışarak orada şehit düşen milyonlarca askere ve Atatürk gibi nice komutana hakaret ettiklerini düşünüyorum.Çanakkale Savaşının bir turizm yatırımına dönüştüğünü gördükçe de üzülüyor ve her metre karesine sembolik şehit mezarları yaparak Gelibolu Yarımadasını taş mezarlığa çeviren zihniyeti konıyorum;sonuçta ulusal övünç ve yas bir kaç yapay mezar taşıyla aynı oranda mıdır?