bugün

kırşehirli ismail

son yıllarda yıldızının belli bir kesimce parladığı iddia edilen bozlak tarzı türkülerin yorumcusu. ilk dinlediğimde ümit tokcan ustanın bir yorumu gelmişti hemen aklıma: "ben söylemek için 30 yıl dinledim, şimdiki gençler 30 dakika sonra çıkıp söylüyorlar muharrem ertaş'ın, çekiç ali'nin türkülerini." sözün özü, kim ne kadar beğenirse beğensin ismail altunsaray da benim için 30 dakika sonra söyleyenlerden olacaktır her daim. bunu da yaptığı ilk albüm çalışması olan incidir'le ortaya koymuştur zaten. otantik okumaya çalıştığı eserlerin sahipleri zaten aramızdan ayrılalı 20-30 yıl oluyor ve hemen hepsinin plak, kaset kayıtlarına ulaşabiliyoruz. düzenleme yaptığı eserler ise tam bir fiyasko. özellikle biter kırşehir in gülleri adlı türkünün girişi erdal erzincan'ın giriftar albümünde olduğunun aynısı. ara müzikteki trompetler ise erol parlak'ın yalınkat albümündeki bad-ı sabah oyun havası'ndan (ç)alıntı. orta anadolu'nun büyük bozlak ustalarının yolunda yürüdüğünü iddia eden bu yorumcu ne yazık ki ne olduğu gibi göründü, ne de göründüğü gibi oldu benim için. başarıları daim olur umarım...