bugün

kabak hikayesi

http://www.youtube.com/watch?v=dnvqIDoA5I8

zamanı behrin birinde hoca efendinin bir tanesi bir köye ramazanlık imamı duracak.

köylüylen anlaşması her gün bir evden yemek yiyecek. birinci günü köyün muhtarı kelli, felli, galaklı, gulaklı, göbeği ileri ensesi geri goca bi herif hocaya derki,
hoca boğun sıran bizde der.

herhalda dadlı, sütlü, etli, butlu bissiler var ki muhtar emmi beni davet ediyor.

muhtarın evinin merdivenin dibine varınca göca herif avradında bi seslenir, gizzzzz avrat ağır müsafirimiz var dir. halbuse hocanın geleceğini hecde habar vermemiş.

gadıncağız bir eliylen sofrayı serer, bir eliynen dizlerine vurur.
amanın hocam gadasını aldığım gurban olduğum hocam. geleceni de bilmiyordum. muhtar emminde hiç demedi. bir hazırlık bir gayıtda görmedim. şansından boğun vallaha gabak bişirmiştim der.

hoca ev sahibi utanmasın diye, oooo olsunda gabak olsun gabak evliyalar enbiyalar peygamberler yemeği
ben bayılırım gabağa der, halbuysa hecde sevdiği yok.

neyse hocam vurur gabağa lokmayı, gece sahura galkacaklar hoca derki, her halda sahurda bişeyler hazırladılar, ne görsün hoca agşamdan kalma gabak gene gelir.

ikinci gün köyün azzası hanımına derki,
gız dir o muhtarın avradının yanına gidde bu hoca neyi seviyor, neyi sevmiyorsa sırası bizde ona göre hazırlık gayıt gör dir.

azzanın hanımı, muhtarın hanımının yanına varır. giz anam hoca bize geleceğmiş, neyi seviyor neyi sevmiyor adam diye sorunca muhtarın avradı der ki, giz anam valla o hocamı neyse gabaktan başka bişşey yemiyor başka yemeklerin hepsine pehrizmiş der.
ordada kabak yer.

uzatmayalim birinci günü ikinci günü üçüncü günü tam 28 gün 29 gün hocaya gabak.

koylu hocaya derki hoca sesinde gözelimiş kökçeğimiş ya,
bi ezan bi sela okuyun canım allah rızası için bugün bi ilahı okuda diğniyek der.

hocanında ilahı milahı bildiği yok ya benim gibi yarım yamalag asikliği var.

olur size bi ilahı okurum der, hoca ilahı okuyacak diye koyun eniğinden cücüğüne

yedisinden yetmişine gadınından erkeğine caminin kenarına hep birikirler.

hocam üç kitalık sela verdikten sonra alır bakalım ilahiye;

yeni köye imam oldum yenice belami buldum.
gabak yemeyemi geldim? olur mu ya rasulallah.
allah allah.

aksam gabak sabah gabak bana olan şu işe bak
ne garin galdi ne gobek otuz gündeee 90 tabak
yenirmi ya rasullah.

vela havle vela güvete illa billah

gabak biser tüte tüte hasret galdim bala eteeeee
gabak yeni köyden ote gedermi yarasulallah.

yeni köyde yuttuk hapi
gabak gezer gapi gapi
gabaktan gaşşiğin sapi
donermi yarasullah.

bide cenaze olmuş.hocaya ne iskadından ne vasiyetinden heç bişey vermemişler.
hoca caminin havlusunda gezeleyo ya gafası bozulmuş tabuta bir iki depik vurmuş ya,
hacı emmının biri demiş.
gudurdun mu hoca ne depikliyon.

gurudu gürüyasıca demiş hoca gaksında bir iki gapı dolansın.
hocanın o aklına düşmüş ya cenazede olunca bi dörtlükde ona demiş.

otuz günün arasi ya söylemenin sirasi yaaa
ölü yudum veresiye olurmu yarasulallah
gurban olam pirasaya gelirmi yarasulallah.

ilk aksamdan gabak devşir.
anca yarina yetisir.
ğurban olam fatma deyzze.
bayram günü gabak pisirr.
medet yarasulallah.

hocanın daha seslendiği yok neye biliyomusunuz hani
gabağı yiyen gelini alır derler ya
hocada bekarmış herhal bana bu koylu bi giz verici diye heç seslendiği yok.

ver ha gabak ver ha gabak
o sene hoca o köye bi gabak ilahisi okur devritesi sene bisene sonra başka bi köye geder.

hocanın gabak yediği ortalığa yayılır meşur olur duyulur o köylu derki hoca hoca çökda gözel sesin varmıs.

eyide okuyon ya geçen yıl su yeni köye bi hoca durmuşumuş orda gabaktan başka bişey yemiyormuş sen o olmayasın.

hıı der hoca gabakmı dediniz der. haşa haşa ne haddima benim gabak yemek

gabak evliyalar enbiyalar peygamberler yemeği.

bana her gün gıçı yumurtalı bi tavukda olsa yeter dir arar acele pirisini pırtısını toplar cübbesini sarığını koltuğunun altına alır

iki takla bir bakla yarısını seççadenin altına sakla eder

memleketi terk eder geder gadasini aldiğim hoca.
güncel Önemli Başlıklar