bugün

ayran turkusu

çok eskilerden kalan bir türkü film'lere bile konu olmuştur karşılıklı söylenen bir türküdür ve de gerçektir.

yıllar önce anadolu'nun şirin bir köyünde birbirlerini delicesine seven köyün en güzel kızı ile yağız delikanlısı başlık parası yüzünden evlenemez. delikanlı gurbete çıkar çalışır para kazanır ve köyüne geri döner. bakar ki sevdiği kız yayla da yayık yayıyor. delikanlı kızı tanır ama kız delikanlıyı tanımaz. kızı denemek için kızdan ayran ister bakalım ayranı alabilecek mi?

delikanlı : d
kız : k

d : gurbet ellerini gezdim de geldim
k : banane
d : güzel cemaline gördüm eğlendim kaldım
k : yok ya
d : kız sen bu ayranı taze mi yaydın
k : sanane
d : sevdiğin aşkına doldur ayranı, bir tas ayranı, içem ayranı
k : yaydığım ayranın kahyasımısın, sen başımın belasımısın, yoksa bu yaylanın ağasımısın
d : ağalık ne haddime
k : anam burda yoktur vermem ayranı, bir tas ayranı
d : 7 yıldır gurbet elde dururum
k : napayım
d : çeker tabancamı seni vururum
k : çok zor
d : ya ayranı alır ya da ölürüm
k : allah korusun
d : öyleyse sevdiğin aşkına doldur ayranı, bir tas ayranı, içem ayranı
k : ayranımı atlarıma yüklerim
d : eee
k : götürürde derelere dökerim
d : bu ne hainlik
k : sevdiğim gurbet elde beklerim
d : allah kavuştursun
k : anamdan izinsiz vermem ayranı, bir tas ayran
d : o nedir ki suya düşer ıslanmaz? o nedir ki yer altında paslanmaz? o nedirki etini kessen seslenmez? bu soruların ya cevabı ya da ayranı, bir tas ayranı, doldur ayranı
k : o güneştir suya düşer ıslanmaz, o altındır yer altında paslanmaz, o ölüdür etini kessen seslenmez. veririm cevabı da vermem ayranı, bir tas ayranı, vermem ayranı

( asıl meselenin özü ayran değil asıl mesele bir güzelin ne kadar çok sevdiği özüne sözüne mert sevdiğine söz vermiş aradan 7 yıl değil 70 yıl geçse sevdiğinden başkasına bir tas ayran değil bir yudum su vermeyen kaldırıp kaşını bakmayan aşkını sevdasını sadece sevdiğine saklayan bir yayla güzeli hele bir tanışsınlar bakalım sonu ne olacak )

d : kız senin adın cemile mi? cennet mi?
k : hee
d : yaydığın ayran da cana minnet mi? annenin olması farz mı sünnet mi?
k : yoo
d : sevdiğin aşkına doldur ayranı, bir tas ayranı, içem ayranı
k : ali'm bende seni tanıyamadım
d : anlamıştım
k : geç tanıdım da sana kurbanım, şükürler olsun bugün benim bayramım
d : nerde ayranım
k : anamdan izinsiz verdim ayranı, bir tas ayranı, al iç ayranı.
güncel Önemli Başlıklar