bugün

nesne eksikliğinden kaynaklanan anlatım bozukluğu

cümlede var olan dolaylı tümleci nesne sanma yanılgısıyla oluşur genelde. halbuki aynı kelimenin eki değiştirilmiş hali de cümlede ayrıca yer almalıdır ki cümlenin bir nesnesi olsun ve anlam karışmasın.

*Size teşekkür etmek ve kutlamak istiyor.(size dolaylı tümleç fakat cümlede kimi kutlamak istediği belirtilmemiş. elbette sizi kutlamak istediği anlamını çıkarabiliyoruz bu cümlede fakat nesne yine de eklenmeli. başka bir cümlede nesnenin ne olduğu çıkarılamayabilir. kimi kutlamak istiyor? cevabı yok, sizi eklenmeli)
*Yazıya özendiği,dikkatle yazdığı belliydi.(neyi dikkatle yazmış mektubu mu *. yazıyı eklenmeli)
*Sana telefon açmış,merak ediyormuş.(sınavı mı? randevuyu mu? neyi merak ediyormuş? seni eklenmeli)
*Evin onarımını haftaya bitirecek , sonra da satacak.(seni mi satacak? kediyi mi? neyi? cevabı cümlede yer almıyor. evi eklenmeli.)
*Bu kuralların gerekli olduğunu biliyorum; ama uygulayamıyorum. (iyi pok yiyorsun. neyi uygulamıyorsun? eklenmesi gereken sözcük; kuralları.)
*Yardıma muhtaç olanlara yardım eder, doyururdu.(tokları mı? açları mı? fareleri mi? onları...)
*Onun sıcacık sesi bize ulaşır, mutlu ederdi.(dedeni mi? kimi mutlu ederdi?)
*Yazılarında, halkı soyanlara çatar, yerin dibine batırırdı.(kurabiyeyi mi? halkı soyanları!)
*Suçlunun evini bastılar,yakalayıp polise teslim ettiler.(evini mi polise teslim ettiler? suçluyu mu?)