bugün

ümmetçilik

iki çeşit ümmetçilik vardır.

1. ortak hareket ümmetçiliği.

mehmet akif ersoy'un savunduğu ümmetçilik anlayışıdır.
bu anlayışa sahip ülkeler; pakistan, iran(fikir bazında), azerbaycan, türkmenistan, doğu türkistan, kosova(çoğunluk bazında), arnavutluk(çoğunluk bazında), bosna ve sancak müslümanları(bireysel düşünce akımı), balkan türkleri(bireysel düşünce akımı)

bu anlayışı reddeden ülkeler; tunus dışında bütün arap ülkeleri. günümüz itibariyle filistinlilerde bu akıma yatkınlık oluştu ama genel itibariyle çoğu hala reddeder.
gerçi diğer arap ülkelerindede azınlık olarak bu görüşü benimseyen insanlar var ama hükümetler ve liderler kati suretle karşı çıktığı için sesleri çıkmaz ve reddetmiş sayılırlar.

nedir bu ortak hareket ümmetçiliği?
kimse kimsenin iç işlerine karışmaz. kimse kimsenin tavuğuna kış demez ama ekonomik, ticaret, bilim ve sanat, güvenlik, gelişim konularında ortak hareket ederler.

türk yine türktür. fars yine farstır. urdu yine urdudur. ama hep birbirlerini kayırırlar.
bilim ve teknoloji ortak akar. iranda bulunan bir cihaz, diğer ülkelerdede üretilir.
türk profösörler gidip pakistan üniversitelerindede ders verir. urdu sanatçılar türkiye'de de sanatını yayar. ülkeler ham maddelerini birbirlerine en asgari ücret ile satar. hatta bazen ortak olup beleş hammadde kullanır.
güvenlik söz konusuysa kimse kimseye ihanet edemez. benim sorunum olursa sen bana yardım edeceksin, senin sorunun olursada ben yardım edeceğim.

kısacası turancılığın bütün müslümanlığı kapsadığı şekle verilen isimdir.
turancılıkta sadece türk ülkeler için olan bu maddeler burada bütün müslüman ülkeler için geçerlidir.

2. arap ümmetçiliği.
bildiğin asimilasyon ümmetçiliği. herkes arap olsun. arapların başı belaya girince herkes yardıma koşsun ama araplar aynı hassasiyeti göstermesin.
araplar osmanlıyı satsın ama kimse bu ihanetten bahsetmesin.
araplar petrolü ingilizlere, amerikalılara peşkeş çeksin, bizede ''hadi ordan dilenci'' desin, sonrada götü zora girdimi hemen kuran'a, peygambere sarılsın.
fatih sultan mehmet arap olsun, kanuni arap olsun, tarkan arap olsun, türkçe arapça olsun ama teröristler türk olsun, bütün kötülükler türk olsun, amerika'ya girerken türkler aransın araplar aranmasın.
her zaman ve her an satışı koyalım ama yine de bizi sevsinler.
sürekli herkesi kullanalım ama yine de bizi sevsinler.
herkesin amına koyalım ama yine de bizi sevsinler.
biz toprağımızı israil'e satalım, türkler geri alıp bize versin.
biz hicaz demir yolunu yıkalım, türkler gelip yine yapsın.
biz hatay'ı isteyelim, türkler bize vize versin.
biz halep'te türkmen katliamı yapalım, gaziantep'te alışveriş yapalım.
ermenilerin verdiği zararın 5 katını türkler'e verelim. ama onlar bize kucak açsın.

türkiye son dönemlerde girdiği yada göz boyamak için gösterdiği ümmetçilik anlayışı budur.